BRATISLAVA. „Nespravodlivosť ľudia pociťujú, keď sa porušujú písané zákony i nepísané etické pravidlá.“ Aj s takouto vetou v programovom vyhlásení sa uchádzal kabinet Roberta Fica o dôveru poslancov v parlamente. Dostal ju.
Podľa predvolebného prieskumu agentúry Focus pre SME 89 percent opýtaných považovalo za dôležité, aby strany novej vlády riešili korupciu. A politické strany, najmä dnes už koaličné Most-Híd a Sieť, im to sľubovali.
„Aj v mene kolegov vyhlasujem, že tieto útoky a nenávisť nás neodradia od toho, aby sme pevne plnili to, prečo sme išli do vlády, a to je posilnenie princípov právneho štátu, boj proti korupcii, rozvoj regiónov a práv menšín,“ vyhlásil predseda Mosta-Hídu Béla Bugár pri schvaľovaní programu po vystúpeniach opozície.
V tom čase sa už v médiách prevalila jedna z najväčších káuz vlád Roberta Fica, ktorá sa týka podnikateľa Ladislava Bašternáka. Už štyri roky je známe, že u neho v podnájme býva samotný Fico. Po voľbách však vyšlo najavo, že napriek podozreniam z neoprávnených nadmerných odpočtov DPH, v prípade Bašternáka nekonala finančná správa ani polícia pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Až následne sa ukázalo, že Bašternákove prepojenia so špičkami Smeru sú pevnejšie, ako sa doteraz myslelo. Kaliňák s ním obchodoval, šéf poslaneckého klubu Martin Glváč býva v byte, ktoré stávali Baštrnákovi blízke firmy, a sieť kontaktov ukazuje, že ľudia okolo Kaliňáka, Glváča, ale aj Jána Počiatka doteraz s Bašternákom podnikajú.
Opozícia dodnes iniciovala už dve schôdze, na ktorých sa pokúsila Kaliňáka odvolať. Na protestoch za jeho odvolanie sa už dvakrát zišlo niekoľko tisíc ľudí. No kým v zahraničí funkcionári odstupujú aj za to, že sa predbiehali u lekára, alebo platili služobnou kreditnou kartou na súkromné účely, Kaliňák vo funkcii zostáva.
„Aktuálne kauzy okolo ministra vnútra Roberta Kaliňáka sú veľmi blízko pomyselnej hranice, pri ktorej sa vo fungujúcom demokratickom štáte končí každá politická kariéra, ak to nemá mať fatálny dosah na politickú stranu,“ upozorňuje politologička Aneta Világi.
Ľudia frustrovaných z pomerov v štáte môžu podľa nej práve kauzy ako Bašternák v prípade, že sa nevyriešia, motivovať k tomu, aby podporovali extrémistické alebo protisystémové strany.

Nadmerné vratky
Bašternákova spoločnosť BL-202 kúpila v roku 2012 sedem bytov v komplexe Five Star Residence, ktorý postavil podnikateľ Marián Kočner, za nadhodnotenú cenu 12 miliónov eur.
Následne si uplatnil vratku DPH vo výške dva milióny eur. Hoci štát mal už vtedy podozrenie, že išlo o fiktívny obchod, vratku mu vyplatil. Bašternák tvrdil, že 12 miliónov zaplatil v hotovosti.
„Asi niet osoby, ktorá by uverila príbehu, že niekto v kufríkoch priniesol 12 miliónov eur v hotovosti,“ povedal prezident Andrej Kiska v júnovej správe o stave republiky.
Príbehu o 12 miliónoch eur v hotovosti však uverili policajná vyšetrovateľka, dozorujúci prokurátor aj finančná správa, ktorí prípad pred dvoma rokmi riadne neprešetrili. Po medializovaní kauzy polícia začala Bašternáka opäť vyšetrovať Odfláknuté vyšetrovanie už priznala aj Generálna prokuratúra.
Kaliňákova kúpa
Kaliňák pritom tvrdil, že s Bašternákom nemá žiadny vzťahy a dlhé roky sa nevideli. Asistent poslanca Jozefa Rajtára Filip Rybanič však z Tatry banky vyniesol informáciu, že zo spoločnosti B. A. Haus, v ktorej predstavenstve Bašternák sedel, prišlo na účet Kaliňákov 260-tisíc eur.