BRATISLAVA. Sto dní pokoja, žiadal v marci Robert Fico pre svoj kabinet krátko po podpise koaličnej dohody. Bolo to však najťažších úvodných sto dní v jeho trojnásobnej premiérskej kariére.
„Som presvedčený, že stabilná vláda je jediné, čo Slovensku môže pomôcť,“ vyhlásil Fico, keď prezident Andrej Kiska vymenoval členov vlády nesúrodej koalície zloženej okrem Smeru, z nacionalistickej SNS, pravicového Mosta-Hídu a Siete.
Zároveň vystríhal pred „chaosom, nezmyselnou úradníckou vládou, predčasnými voľbami, ako aj vládou založenou na ľuďoch, ktorí majú blízko k mafii, alebo stranami, ktoré nemajú žiadne politické štruktúry“.
Odvtedy zažil Smer jednu z najväčších káuz vo svojej histórii, ktorá spája jeho čelných predstaviteľov s podnikateľmi podozrivých z trestných činov a kontaktov s mafiou, koaličná strana Sieť sa prakticky rozpadla a SNS využíva zlyhania a chyby samotného Smeru na posilňovanie svojej pozície.
Ťažký štart
Komplikovaný začiatok tretieho vládnutia naznačil už samotný výsledok volieb. Smer získal 28,3 percenta, teda podľa samotného Fica o päť percent menej, ako očakával. Volebný súboj síce s prehľadom vyhral, ale na vládnutie zrazu potreboval viac partnerov, než pôvodne plánoval, a musel robiť aj viac ústupkov.
Navyše krátko po zostavení vlády Fica hospitalizovali s podozrením na infarkt a nakoniec musel podstúpiť operáciu srdca.
Už počas povolebných rokovaní na Úrade vlády sa začala v médiách objavovať kauza podnikateľa Ladislava Bašternáka a jeho prepojenia na špičky Smeru. Fico sa podľa sociológa Martina Slosiarika z agentúry Focusu práve preto dostal do obrannej pozície. „Súčasná kauza mu ešte viac zužuje priestor na pozitívnu komunikáciu s voličmi,“ vysvetľuje.
V poslednom prieskume Focusu získal Smer 26,4 percenta. Aj keď v porovnaní s volebným výsledkom je pokles v rozmedzí štatistickej chyby, ide o najslabší zisk strany za jedenásť rokov.
Smeru napriek tomu zásadne neklesajú preferencie. „Sebadeštrukcia v prípade Smeru zrejme nefunguje tak, ako sa to úspešne darí iným koaličným partnerom,“ hovorí politologička Aneta Világi.


Kľúč ku koalícii
„Keď nepriateľ robí chybu, netreba ho vyrušovať,“ okomentoval citovaním Napoleona dianie vo vládnej koalícii opozičný poslanec Gábor Grendel (OĽaNO-Nova).
Zrejme touto stratégiou sa riadi aj predseda SNS Andrej Danko, pretože zatiaľ, čo sa pozícia Smeru postupne oslabuje, SNS získava.
Pred voľbami sa SNS spomínala ako najpravdepodobnejší koaličný partner Smeru. Fico napokon zostavil vládu práve vďaka Dankovi. Niekoľko dní po voľbách, keď ešte Most-Híd aj Sieť verejne odmietali pozvania Smeru, Danko vyhlásil, že SNS nebude súčasťou črtajúcej sa pravicovej vlády. Tým zúžil pravicovým stranám rokovací priestor a pritiahol ich k rokovaciemu stolu so Smerom.