Štyridsiatnička Hannah Fraserová má zviazané nohy, hemžia sa okolo nej húfy rýb a do pľúc sa jej dlhé sekundy nedostáva žiadny vzduch. Ťažký chvost, ktorý váži vyše dvadsať kilogramov, ju ťahá ku dnu ako olovené závažie.
Napriek tomu nešetrí úsmevmi, zvŕta sa pred objektívom fotoaparátu a predvádza také ladné pohyby, akoby chvost k jej telu patril odjakživa a v dýchaní pod vodou jej pomáhali žiabre, dobre ukryté pred zvedavými pohľadmi kdesi za ušami či medzi prstami rúk.
Kým pre iných je pracovným prostredím klimatizovaná kancelária alebo výrobná hala, jej každodenným pracovným miestom je akvárium, výnimkou nebýva ani šíre more. Niet sa čomu čudovať - živí sa ako profesionálna morská panna.
Zo sna realitou
Už starovekých námorníkov opantávala predstava očarujúcich panien odetých do morskej peny, ktoré vyliezali na skalnaté útesy a lákali ich do svojich náručí. Príbehy o mytologických bytostiach, krásnych nahých dievčatách s rybími chvostami, sa rozšírili do celého sveta, stali sa súčasťou námorníckych legiend, detských rozprávok a ušlo sa im miesto aj na filmovom plátne.
Nejedno malé dievčatko aj dnes odpovedá na otázku, čím bude, keď vyrastie, jednoznačne. Morskou pannou. Tento sen už v súčasnosti nemusí ostať iba výplodom bujnej detskej fantázie.
„Keď som s tým začínala ako freelancerka, bola som na svete jediná,“ spomína pre SME Hannah Fraserová, ktorá sa za kariérou morskej panny presťahovala z Austrálie do Los Angeles. Odvtedy prešlo trinásť rokov a subkultúra rybích ľudí sa značne rozšírila. Len v Amerike sa netradičným povolaním živí viac ako tisíc nadšencov týchto bájnych podmorských postáv.
A vôbec nie je pravidlom, že morskou pannou smú byť iba ženy. Farebné šupinaté chvosty a podvodné akrobatické tance už zlákali aj mužov.