Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Snahu viac ako piatich stoviek nespokojných učiteľov, ktorí chceli v prvý deň predsedníctva Slovenska v Rade EÚ upozorniť na úroveň slovenského školstva aj predstaviteľov Únie, skomplikovala malá firma vydávajúca časopis o poľovníctve.
Hoci sa učitelia v piatok počas protestného pochodu chceli čo najviac priblížiť Redute, v ktorej prebiehajú úvodné ceremónie predsedníctva za účasti premiéra Roberta Fica aj predsedu európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, trasu a miesto si napokon veľmi vyberať nemohli.
Na viacerých bratislavských námestiach, na ktorých zvyknú prebiehať verejné zhromaždenia a protesty, už vopred podľa Nory Remiarovej z mestskej časti Staré Mesto nahlásila firma Lovu zdar, s.r.o.
O zhromaždeniach nevedia
Predstavitelia firmy však na telefonické otázky denníka SME reagovali otvorenými rozpakmi. „Pracuje nás tu tri a pol, to sa mi nezdá, vedela by som o tom, ak by sme nahlásili zhromaždenia,“ odpovedala zamestnankyňa Lovu zdar, s.r.o. Požiadala poslať otázky e-mailom, na ktoré nereagovali.
Napriek tomu mestská časť eviduje oznámenia podpísané touto spoločnosťou o zhromaždeniach napríklad na Hodžovom, Hurbanovom, Hviezdoslavovom námestí, ale aj na Námestí slobody. Akcie mali trvať od 8. do 19. hodiny. Všetky však boli popoludní prázdne.
Učitelia sa tak museli uspokojiť s námestím vzdialeným od miesta rokovaní európskych predstaviteľov. „Kollárovo námestie sme si dobrovoľne nevybrali, zvýšilo nám,“ povedala Mária Rothensteinová z Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorá protest organizovala.
Dobrý nápad pre Slovensko?
Zahraničných delegátov sa pokúsili učitelia upútať aspoň veľkými transparentmi, ktoré rozvešali na Starom moste aj mostoch SNP a Apollo.
Upravili aj nový slogan na prezentáciu krajiny „Good idea Slovakia“ – Dobrý nápad Slovensko. Politikom v Redute, medzi ktorými bol v tom čase aj premiér Robert Fico, ironicky odkázali „ Saving on education, Good idea Slovakia“ – Šetriť na vzdelaní, dobrý nápad Slovensko.
„Sú tu nejaké odporúčania Európskej komisie už niekoľko rokov, ktoré vláda systematicky neplní. Malo by to aj EÚ zaujímať, pretože tvoríme jedno spoločenstvo, jeden celok a mali by sme byť všetci rovnako silní, rovnako vyspelí,“ povedal Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov.
Neopodstatnený pochod
Snaha učiteľov však zostala európskymi delegáciami nepovšimnutá. Za opodstatnenú ju nepovažuje ani bývalý minister školstva Juraj Draxler, ani šéf parlamentného výboru pre školstvo Ľubomír Petrák (Smer).
Učitelia podľa Petráka v decembri požadovali zvýšiť peniaze do školstva o 400 miliónov eur, nová vláda im vraj za štyri roky sľubuje viac ako dve miliardy. Z nich však polovicu tvoria eurofondy.
Za splnenú považuje aj platovú požiadavku. „Januárovým zvýšením o štyri percentá a septembrovým o šesť percent, môžeme s istotou povedať, že platy učiteľov budú od septembra vyššie ako je 1,2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve,“ konštatoval Petrák.
Crmoman upozorňuje, že Petrák, podobne ako v minulosti Draxler počas ostrého štrajku, verejnosť zavádza.
Z výpočtu priemeru totiž vynecháva učiteľky z materských škôlok, učiteľov základných umeleckých škôl a ďalších pedagogických a odborných zamestnancov, ktorí nepatria pod ministerstvo školstva, ale pod obce či vyššie územné celky. „Naše učiteľky zo škôlok sú už na to poriadne naštvané," povedal.

Chcú pokračovať
Učitelia pripravujú akcie aj na september. Ak nedôjde k splneniu požiadaviek, sú opäť pripravení prerušiť prácu, a to symbolicky 13. septembra. V tento deň pred štyrmi rokmi bol ostrý štrajk učiteľov.
Všetko podľa učiteľských iniciatív bude závisieť aj od toho, ako sa skončí kolektívne vyjednávanie.
Školskí odborári budú žiadať v rámci kolektívneho vyjednávania na rok 2017 zvýšenie platov učiteľov o 25 percent, tak ako to predpokladá deklarácia, ktorú prijali stavovské organizácie v školstve vo februári tohto roka.

Beata
Balogová
