BRATISLAVA. Ornitológovia potvrdili, že na Slovensku tento rok opäť hniezdi kriticky ohrozený sokol červenonohý.
Momentálne sedia na znáške tri samice a Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku podľa vlastných slov s napätím očakáva, či zahniezdi ešte ďalší pár.
"Minulý rok vyviedol jediný pár štyri sokolíky, veríme, že tento rok bude pre nášho fešáka medzi dravcami priaznivejší,“ uviedol Slobodník.
Dodal, že pre úspešné vyvedenie mláďat potrebuje sokol červenonohý počasie bez veľkých búrok, ktoré môžu spôsobiť zhodenie hniezda, vyfúknutie mláďat či úbytok hmyzu. Sokoly červenonohé trávia zimu v subsaharskej Afrike, na Slovensko prilietajú najmä v máji. "Tento rok sme ich u nás pozorovali už koncom apríla," hovorí Slobodník. Živia sa predovšetkým hmyzom a hlodavcami. "Pre chladné dni v máji a nedostatok potravy bolo hniezdenie oneskorené, tri samice ešte len začali sedieť na znáške," doplnil.
Vrátiť sokola červenonohého späť do slovenských nížin sa snažia ornitológovia v rámci medzinárodného projektu Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline. Počas zimy zabezpečili dostatok hniezdnych príležitostí, zlepšili podmienky potravy, vysadili nové stromy.
V korunách stromov je pre ne pripravených viac ako 300 búdok a umelých hniezd, zároveň prebieha výsadba, obnova a údržba stromoradí. Sokol červenonohý si totiž hniezda nestavia, využíva buď hniezda krkavcovitých vtákov alebo búdky.
"Pomáhajú nám i poľnohospodári, ktorí ekologickým hospodárením v Chránených vtáčích územiach zabezpečia vyššiu rozmanitosť krajiny, a tým zlepšia aj podmienky potravy pre vtáky. Spoluprácu sa nám podarilo nadviazať i s vybranými poľovnými združeniami, ktoré nebudú vo svojich revíroch uskutočňovať odstrel krkavcovitých druhov vtákov, na ktoré je tento sokol hniezdne naviazaný,“ vysvetlil Slobodník s tým, že význam týchto opatrení sa už potvrdil a po viac ako desiatich rokoch zahniezdila jedna samica v hniezde vrany, ďalšie dve v pripravených búdkach.
Na Slovensku je sokol červenonohý kriticky ohrozený, v posledných rokoch tu úspešne hniezdili len jeden až tri páry, pričom len v nedávnej minulosti, pred dvadsiatimi rokmi, hniezdilo na Slovensku až 70 párov.