BRATISLAVA. Politológ JOZEF BÁTORA tvrdí, že musíme poukazovať na rozpadové tendencie v EÚ, pretože nám to umožňuje sa proti nim brániť, vytvoriť si imunitnú reakciu. Môžeme to chápať ako zaočkovanie.
Existujú vôbec nejaké vtipy o EÚ?
„Poznám takýto: Spojené štáty vám robia návrhy, ktoré nemôžete odmietnuť a Európska únia vám dáva návrhy, ktorým nerozumiete.“
To mi budete musieť vysvetliť.
„Je to z pohľadu diplomata tretej krajiny. Vzťah s USA je taký, že povedia toto je takto a toto tak, návrh je jasný. A keď hovorí Európska únia, často nerozumiete, čo má na mysli.“
Vraj ste so študentmi nedávno pozerali katastrofický film o rozpade EÚ. To je skôr hollywoodsky žáner než európske kino, nie?
„Študentské združenie Ad hoc zorganizovalo diskusiu, na ktorej sme si pozreli dokument o tom, čo sa začne diať v prípade rozpadu EÚ. Vôbec si neuvedomujeme, čo by sa stalo, nerozmýšľame nad následkami.“
Aká bola zápletka filmu?
„Nastane finančná kríza, politická, kríza demokracie, xenofóbne strany začnú narastať a obsadzujú vedúce miesta vo vládach krajín, eurozóna sa rozpadla, krajiny začali odchádzať...“
Čiže taká zdramatizovaná súčasnosť...
“Keď počas predsedníctva zažijeme, aké to je žiť nielen tým vlastným, ale aj spoločným európskym, už si to potom ponesieme v sebe.
„
„Žijeme v selanke a neuvedomujeme si, ako blízko je takýto scenár udalostí, ak veci pôjdu zlým smerom.“
Ale zánik EÚ nemusí vyzerať ako pád meteoritu, vývoj môže ísť postupne, že si ani neuvedomíme, kedy sa to udeje...
„Áno, existujú pekné štúdie o tom, že ľudia v 16. storočí žili v predstave, že Rímska ríša nezanikla. Možno takisto prechádzame širšou transformáciou, ktorú si nedokážeme dobre uvedomiť.