Protesty proti Kaliňákovi pokračovali, v Košiciach vystúpil Rybanič (minúta po minúte)

Tisíce ľudí opäť v Bratislave aj v Košiciach žiadali odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

 • Opozícia zorganizovala tretí pochod pred obytný komplex Bonaparte v ktorom býva predseda vlády Robert Fico.
 • Okrem Bratislavy, kde sa demonštranti stretli na Námestí slobody, sa pochodovalo aj v Košiciach. Čítajte viac o proteste v Košiciach.
 • Opozícia a demonštranti žiadali odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák.

BRATISLAVA. Vonku je teplo, blíži sa dovolenková sezóna a opozícia nemá žiaden konkrétny dôkaz, ktorý by ministra vnútra Roberta Kaliňáka usvedčil zo zneužívania svojich právomocí. Takéto argumenty zaznievali, keď sa hovorilo o tom, že protesty za odstúpenie Kaliňáka budú postupne slabnúť.

Ukazuje sa však, že opozičným stranám OĽaNO-NOVA a SaS sa stále darí prilákať na svoje akcie tisíce ľudí. Odchod Roberta Fica (Smer) z funkcie premiéra a Roberta Kaliňáka (Smer) z postu ministra vnútra žiadalo pre kauzu Bašternák približne dve až tritisíc ľudí pred komplexom Bonaparte, kde Fico býva.

Ľubomír Galko zo SaS zase na námestí v Košiciach niekoľko minút po siedmej vyhlásil, že na zhromaždenie prišlo vyše tritisíc ľudí.

Organizátori aj rečníci neustále opakovali, aby sa ľudia nevzdávali a chodili protestovať. Prítomných viackrát vyzvali, aby na ďalší protest každý jeden doniesol ďalších troch známych.

„Naposledy som na pódiu vystupoval v roku 1998 a vtedy sa tiež zdalo, že všetko je stratené. Mečiar mal vtedy osobné preferencie 80 percent,“ povedal vo svojom príhovore v Bratislave profesor a výtvarník Rudolf Sýkora.

Nové tváre

Organizátorom sa takisto podarilo pritiahnuť na pódium nové tváre, na ktoré dav reagoval pozitívne.

Pred verejnosť sa tak prvýkrát od vypuknutia kauzy postavil asistent poslanca Jozefa Rajtára z SaS, Filip Rybanič. Ten nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka.

„Verím, že keď budeme držať všetci spolu, vyhráme,“ vyhlásil Rybanič. „Stojím tu ako dôkaz toho, čoho sú mocní schopní, aby si zachránili svoje chrbty. Bol som obyčajný človek a nikdy ma nenapadlo, že sa dostanem do takejto situácie. Neprajem to zažiť nikomu.“

Košičania sa po tom hromadne hrnuli za Rybaničom, aby mu mohli aj osobne poďakovať.

Ľudia sa takisto fotili aj s humoristom Milanom Markovičom, ktorý vystúpil v Bratislave.

„Pozvali ma organizátori. Mal som vystúpiť aj minule, ale zdržala ma zápcha,“ povedal po príhovore pre denník SME Milan Markovič. Politizácia protestu mu nevadí, lebo to vraj bez politiky nejde.

Na proteste vystúpil, pretože podľa neho v slušných krajinách by Kaliňák už odstúpil aj napriek tomu, že priame dôkazy chýbajú.

Riešili aj SNS

Politici sa počas protestov nevenovali len kauze Bašternák. Veronika Remišová z OĽaNO svoje vystúpenie začala kritikou SNS za prerušenie rokovania parlamentu o odvolaní ministra vnútra.

Vládna koalícia s predsedom parlamentu Andrejom Dankom zo SNS na čele odmietla vo štvrtok pokračovať v parlamentnej schôdzi, kým Igor Matovič neodstránil transparent, ktorý v sále rozložil počas vystúpení opozičných poslancov.

Medzi fotografiami vyšetrovaného podnikateľa Ladislava Baštrnáka a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý s ním obchodoval, na plagáte stojí “Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne“.

Koaličné strany preto dokonca chcú meniť rokovací poriadok.

„Mysleli, sme si že SNS je iná ako za pána Slotu. Dnes sme svedkami toho, ako sa pán Danko snaží obmedziť slobodu slova v parlamente,“ povedala na proteste Remišová.

Opozičná poslankyňa za SaS Anna Zemanová na proteste oznámila, že do parlamentnej podateľne doručila podnet pre Mandátový a imunitný výbor NR SR na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi parlamentu.

Danko vo štvrtok podľa nej prerušil mimoriadnu schôdzu pléna svojvoľne.

„Podľa mňa vážne ohrozil demokratické princípy a znemožnil poslancom vykonávať svoj mandát,“ povedala Zemanová. 

Pochody sme sledovali minútu po minúte:

20:27 "Nemôže nás predsa zastaviť predsedníctvo Rady EÚ, naopak," vyzýval na proteste vo svojom vystúpení moderátor a humorista Milan Markovič.

19:58 Košice - Za ovácií a skandovania "Rybanič, Rybanič" prišiel na pódium človek, ktorý nahliadol do účtov Kaliňáka a Počiatka aj za cenu možných perzekúcií.

"Verím, že keď budeme držať všetci spolu, vyhráme," vyhlásil. "Stojím tu ako dôkaz toho, čoho sú mocní schopní, aby si zachránili svoje chrbáty. Bol som obyčajný človek a nikdy ma nenapadlo, že sa dostanem do takejto situácie. Neprajem to zažiť nikomu." Košičania kričali: Policajný štát!

Protest sa skončil aj v Košiciach, na záver zaznela hymna. Košičania sa hromadne hrnuli za Rybaničom, aby mu mohli aj osobne poďakovať.

Čítajte viac: Košičania na mítingu žiadali odstúpenie Kaliňáka a Fica. Prišiel aj Rybanič

19:50 Bratislava - „Zlodejov je také kvantum, že si kradnú navzájom," spieva dav pred Bonaparte. Organizátori hovoria, že do Košíc prišlo podobné veľa ľudí ako do Bratislavy. Dav skanduje Košice, Košice.

Moderátor si od zúčastnených vypýtal sľub že ak Kaliňák neodstúpi, tak každý donesie nabudúce troch známych. Protestujúcim v Bratislave sa telemostom z Košíc prihovoril aj Jozef Rajtár. Jeho asistent nahliadol do účtov ministra Kaliňáka. Na záver sa opäť spieva slovenská hymna.

Demonštrovať prišiel aj otec Hedvigy Malinovej, rozhovor však odmietol so slovami: Už som mal dosť pozornosti. Protest v Bratislave sa oficiálne skončil. 

19:43 Bratislava - Ako posledný hosť prichádza na pódium pred komplexom Bonaparte profesor a výtvarník Rudolf Sýkora. „Naposledy som na pódiu vystupoval v roku 1998 a vtedy sa tiež zdalo, že všetko je stratené. Mečiar mal vtedy osobné preferencie 80 percent,“ povedal. Dodal, že po čase Mečiar aj tak skončil. „Ale ja verím že ak vydržíme tak vyhráme," skončil krátky príhovor Sýkora.

19:35 Bratislava - Na pódiu pred bytovým komplexom Bonaparte znejú prerobene známe piesne ako Fico (Čaba) neblázni. Na proteste je asi dva až tri tisíc ľudí. O niečo menej ako počas prvého protestu. Robert Fico podľa svojho profilu na facebooku žije úplne inými starosťami.

19:30 Košice - Galko niekoľko minút po siedmej vyhlásil, že na zhromaždenie prišlo vyše tritisíc ľudí. Na pódiu ho strieda exminister a parlamentný poslanec Zsolt Simon (exMost), k prítomným sa prihovoril aj po maďarsky. Galko sľubuje telemost s Bratislavou, kde sa koná podobný míting. 

19:28 Bratislava - „Pozvali ma organizátori. Mal som vystúpiť aj minule, ale zdržala ma zápcha," povedal po príhovore pre denník SME Milan Markovič. Politizácia protestu mu nevadí, lebo to vraj bez politiky nejde. Na proteste vystúpil lebo v slušných krajinách by Kaliňák už odstúpil aj napriek tomu, že priame dôkazy chýbajú.

19:22 Košice - Na pódium práve vystúpil Daniel Lipšic: "Oni sa nás boja, boja sa vás. Hoci v parlamente majú väčšinu, medzi ľuďmi tejto krajiny už väčšinu stratili. Slovensko rozkráda partia oligarchov.

V akej krajine by bolo možné, aby predseda vlády býval v luxusnom byte daňového podvodníka? To by nebolo možné ani v strednej Afrike. Fico reprezentuje chobotnicu." Ľudia spontánne kričia: Do basy!

19:19 Bratislava - „Skončím skôr ešte pred tým než má začnete nenávidieť," povedal Milan Markovič a vyzval ľudí pred obytným komplexom Bonaparte nech nabudúce prinesú posily.

19:15 Košice - Dav sa už rozrástol na asi 1500 ľudí. Skandujú heslá, napríklad Hanba im! Fuuuj! Dosť bolo Fica! Do basy! Odstúpiť! Protestujúci môžu písať odkazy Ficovi a Kaliňákovi, po mítingu ich organizátori zozbierajú a doručia adresátom. Ľuďom sa z pódia prihovára Jozef Mihál z SaS. "Naše Slovensko namiesto toho, aby prekvitalo, aby ste žili spokojne, tak trpíte, žijete zo dňa na deň, výplata je malá, a vaše deti nežijú s vami, ale utekajú preč do iných krajín,"povedal.

19:14 Bratislava - Protest pred Bonaparte už nebude politický, vystupovať budú už len umelci. „Zistil som že prestáva byt sranda. Väčšinou by som sa v takých situáciách tešil, lebo pre mňa len sranda začína," začal svoj prihovor Milan Markovič. Ľudí vyzval aby vydržali.

„Nemôže nás zastaviť nejaké predsedníctvo EÚ, práve naopak," povedal Milan Markovič a ľudia mu tlieskajú. Na margo počasia povedal, že aspoň nie je zima. „My žiadame od Roberta Fica, aby si odrezal svoju pravú ruku. Ale veď on to nemusí urobiť, on môže odstúpiť sám," povedal Markovič.

19:07 Bratislava - Časť demonštrantov protestuje potichu. Pred bytovým komplexom Bonaparte dohrala Terchovská muzika a na vystúpenie sa chystá Milan Markovič.

19:03 Bratislava - „Je to makačka, ale je to pre dobrú vec," hovorí Martin Bernardič, ktorý smeruje do kopca smerom ku komplexu Bonaparte na vozíčku. Náročná trasa protestu mu nevadí. Tlačí ho Boris Záhumenský, ktorý nedávno vyvolal škandál, keď blokoval idúcu sanitku. „Skamarátili sme sa teraz dole na proteste,“ povedal Záhumenský.

18:52 Bratislava - Meno mi neuveríte, povedal nositeľ makety Kaliňáka oblečeného ako Napoleon. Ukázal občiansky preukaz s menom Kolembus Krištof. Maketa nie je jeho, zdedil ju po minulom proteste lebo nemohol prísť. „Zatiaľ sa stretávame len s pozitívnymi ohlasmi," povedal. Dav sa na chvíľu zastavil pri parlamente zaspieval hymnu a pohol sa smerom ku komplexu Bonaparte.

18:46 Košice - Organizátori rozprestreli veľký plagát s nápisom "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne." Protestujúci sa pred ním fotia a robia si selfie.

18:36 Bratislava - Dav sa presúva k parlamentu a skanduje slová ako mafia, do basy, odstúpte a podobne. Pred davom ide karavan organizátorov s nápisom: Fico chráni zlodejov.

Prišli sme kolonizovať a kultivovať túto krajinu, hovoria Matúš Siváček a Peter Hricák, ktorí si na protest priniesli koloniálne uniformy britskej armády z19. storočia.

18:33 Košice - V dave je aj poslanec mestskej časti KVP Ladislav Lorinc, ktorý je jedným z iniciátorov petície proti platenému parkovaniu v Košiciach. To odklepli poslanci mestského zastupiteľstva, kde má väčšinu práve Smer za podpory Športu do Košíc a časti nezávislých.

Dalo sa predpokladať, že na dnešný míting prídu aj mnohí odporcovia plateného parkovania, ktorí využili už viaceré formy protestu. 

Čítajte viac: Košičania žiadajú hlavu Kaliňáka. Sledujte s nami protestný míting

18:29 Bratislava - Málo nás, málo nás, pod ty Andrej medzi nás, skandoval dav pred prezidentským palácom na prezidenta Andreja Kisku. Pred obytný komplex Bonaparte pochoduje centrom Bratislavy približne dvetisíc ľudí.

18:18 Košice -  Míting sa začal minútku-dve pred šiestou. Na Hlavnej je už asi 600 východniarov, prevažne sú to mladí ľudia, a stále sa dav rozrastá. Ako prvý sa k davu prihovoril exminister Ľubomír Galko z SaS.

18:17 Bratislava - Posledným rečníkom na Námestí slobody je Ján Budaj. „Na tomto mieste kedysi stála socha Klementa Gottwalda. A zdalo sa že ostane naveky," povedal. Niektorí lúdia štrngajú kľúčmi. Vystriedal ho Matovič. Pýta sa na akej adrese býva Fico. Dav skanduje: "U bieleho koňa." Potom sa začal presúvať k prezidentskému palácu, kde symbolicky vyzve prezidenta Kisku, aby sa pridal.

18:13 Bratislava - Na pódium prišla poslankyňa za SaS Anna Zemanova. V príhovore sa venuje bytu v ktorom býva Fico a vyzýva ho, aby ukázal nájomnú zmluvu. „Už aj vaši straníci hovoria aby ste mali odstúpili, " adresovala ďalšie slova Kaliňákovi. „Samovyšetrovanie funguje v medicíne, nie v prípade krátenia daní," povedala Zemanová. Organizátori za ňou dvíhajú transparent, ktorý Danko v parlamente zakázal.

18:05 Bratislava - Na pódium prišla Veronika Remišová. Svoje vystúpenie začína kritikou SNS za prerušenie rokovania parlamentu o odvolaní ministra vnútra. „Mysleli, sme si že SNS je iná ako za pána Slotu. Dnes sme svedkami toho ako sa pán Danko snaží obmedziť slobodu slova v parlamente." Dav spolu s ňou skanduje hanba, hanba.

17:57 Bratislava - Na pódium prichádza Puding pani Elvisovej nachystať si aparatúru. Niektorí ľudia zatiaľ hľadajú tieň. „Prišla som si zobrať pyžamo na Pohodu,“ hovorí Katarína Vaterková ukazujúc na tričko s nápisom Fico chráni zlodejov. „Dúfam, že sa ti o ňom nebude snívať," reagoval jej spoločník.

17:53 Košice - Košický protest za odvolanie Roberta Kaliňáka (Smer) a proti korupcii v politike naplánovali na šiestu večer pri Dolnej bráne.

Čítajte viac: Košičania žiadajú hlavu Kaliňáka. Sledujte s nami protestný míting

17:40 Bratislava - Ľudom je teplo. Každý centimeter tieňa je obsadený. Je tu už asi 2000 ľudí. V zákulisí vidno postavať Jána Budaja a Juraja Smatanu.

„Toto je zápas o charakter štátu dokončila prihovor Blahová. Po nej prichádza Jozef Viskupič. Aj on potvrdil počiatočné obavy organizátorov či príde dosť ľudí. Vyzval ľudí, aby ukázali červene karty a začal skandovať odstúpiť a do basy.

17:40 Bratislava - Na pódiu sa vystriedali pri prejavoch poslanci. Najprv vystúpil Martin Poliačik, potom Gábor Grendel a Natália Blahová. „Už v dávnych časoch Seneca povedal, že štáty bez spravodlivosti nie sú nič iné len jedna veľká banda," začala svoju reč Blahová.

17:35 Bratislava - S príhovorom vystúpil aj poslanec Gábor Grendel (Oľano-Nova). Pripomína ako Robert Fico vyčítal Vladimírovi Mečiarovi jeho majetkové pomery. Hovorí, že aj Robert Fico má svoju Elektru. Dav skanduje: Odstúpiť. Ľudia majú opäť v rukách červené karty. 

Igor Matovič na pódium pozval aj poslankyňu SaS Natáliu Blahovú.

17:32 Bratislava - Pri zmienke Igora Matoviča o tom ako Fico chráni Kaliňáka dav začne pískať. Potom potleskom pozdravili svojich kolegov v Košiciach.

17:26 Bratislava - Na Námestí Slobody je viac ako tisíc ľudí. Vystúpil Igor Matovič, ktorý hovorí, že minister vnútra sa rozdelil s Bašternákom a za to zahladil jeho zločiny.

17:23 Bratislava - Demonštranti sa v Bratislave na Námestí slobody pomaličky zbierajú a prinášajú aj transparenty.

17:19 Bratislava - Ľudí postupne pribúda. v súčasnosti môže byt na Námestí slobody viac ako 600 lúdi. Z pódia hra hudba známe protest songy. Pri slovách darling darling vyzvala divákov nech zaspievajú Hedvige. Na protest dorazila maketa Kaliňáka ako Napoleon Bonaparte čo prítomní ocenili smiechom.

17:02 Bratislava - Ľudia sa zatiaľ na Námestí slobody iba zhromažďujú. Zatiaľ ich prišlo tristo až štyristo. Hrá im kapela.

BRATISLAVA. Opozične protesty pokračujú. Na pondelok 4. júla naplánovali strany OĽaNO-NOVA a SaS dva protestné pochody.

V poradí tretia demonštrácia za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa uskutoční v Bratislave a po prvý raz sa pridajú aj Košice.

Bratislavský pochod začne o 17.00 h pred úradom vlády a skončí pred bytovým komplexom Bonaparte.

Podľa opozície bude účasť podobná ako na predošlých demonštráciách.

Proti kauze Bašternák/Kaliňák budú spolu s Košičanmi v ich meste demonštrovať aj poslanci Ľubomír Galko, Daniel Lipšič, Oto Žarnay, Jozef Rajtar, Jozef Mihál a Jana Cigániková.

Vystúpi aj Rajtarov asistent Filip Rybanič, ktorý si pozrel bankový účet Roberta Kaliňáka. Protest v Košiciach sa začína od 18.00 h na Hlavnej ulici pri Dolnej bráne.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ukážeme vám, prečo je dobré sporiť si na dôchodok
 2. Ako na refinancovanie hypotéky
 3. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 4. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 5. Pravda o privátnych značkách. Firmy ich vyrábajú podľa zadania
 6. Splnený sen
 7. Majte všetky svoje účty za energie pod kontrolou
 8. Za 30 rokov sa cena fotovoltických panelov znížila 100-násobne
 9. Drobné nepozornosti v domácnosti môžu stáť aj tisíce eur
 10. Neobjavené emiráty Fujairah a Ajman
 1. Nová emisia dlhopisov spoločnosti HB Reavis s výnosom 3,25 % p.
 2. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 3. Top Ten najviac prehliadaných vozidiel na trhu
 4. Vysoká hra o súdne trovy
 5. Pozvánka na verejnú diskusiu o obnove Pisztoryho paláca
 6. 60 rokov európskej integrácie: úspechy a výzvy
 7. Návšteva zo Southwestern University of Finance and Economics
 8. Medzinárodná letná škola EDGE 2017
 9. Koncert a diskusia s názvom „Otvorene o extrémizme“
 10. Ako na refinancovanie hypotéky
 1. Pravda o privátnych značkách. Firmy ich vyrábajú podľa zadania 12 747
 2. Drobné nepozornosti v domácnosti môžu stáť aj tisíce eur 12 704
 3. Ukážeme vám, prečo je dobré sporiť si na dôchodok 4 256
 4. Neobjavené emiráty Fujairah a Ajman 3 423
 5. Za 30 rokov sa cena fotovoltických panelov znížila 100-násobne 3 112
 6. Títo Slováci sa rozhodli zveľadiť svoje okolie 2 527
 7. Splnený sen 1 984
 8. 3 slovenské projekty, ktoré sa nestratia ani vo svete 1 641
 9. Zaparkujte tak, aby ste s vaším vozidlom odišli vy, a nie iný 1 399
 10. Koniec štátnym príspevkom pre mladých 1 167

Téma: Igor Matovič


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Odsúdili prvých exministrov. Za nástenku dostali dlhoročné tresty Janušek a Štefanov

EXministri výstavby za SNS budú jediní odsúdení za kauzu nástenkový tender.

DOMOV

Pravidlá o konflikte záujmov má zlepšiť Glváč, ktorý tají svoje prepojenie s Bašternákom

Šéfa klubu Smeru navrhol do komisie na prípravu nových zákonov Danko.

DOMOV

Ftáčnik neodmietol podporu od spojenca Kotlebovho hovorcu

Blaško kandidoval v roku 2014 do europarlamentu na kandidátke strany neskoršieho Kotlebovho hovorcu.

ŠPORT

Necítim hnev ani nenávisť, tvrdí Tóth

Olympijský víťaz v chôdzi priznal, že musí naháňať stratenú formu.

Neprehliadnite tiež

Domov

Odsúdili prvých exministrov. Za nástenku dostali dlhoročné tresty

Bývalí ministri výstavby za SNS budú jediní odsúdení za kauzu nástenkový teder. Troch úradníkov súd oslobodil

Domov

Bugár súhlasí s otvorením debaty o zmene počtu krajov

V súčasnosti máme osem samosprávnych krajov

Domov

Eurofondy nedostal a kamarátom nechce byť zaviazaný

ROMAN ADAMEK od župy nič nechce. Je dôležité, aby všetci podnikatelia v cestovnom ruchu mali rovnakú štartovaciu čiaru, tvrdí.