BRATISLAVA. Súdna rada SR sa v auguste pokúsi vyhnúť medzinárodnej blamáži a bude znovu voliť kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu.
Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú najneskôr od septembra.
Informácia o vyhlásenej voľbe je zverejnená na internetovej stránke Súdnej rady SR. Slovensko ako posledná krajina neobsadila tento post, jednu kandidátku nám odmietli pre neznalosť francúzštiny - pracovného jazyka súdu, v júni zas kandidát nezískal dostatok hlasov členov Súdnej rady SR.
Voľby v auguste
Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková vyhlásila nové voľby na 22. augusta. Termín na predkladanie kandidátov je do 1. augusta. Od Slovenska sa očakáva, že na tento post navrhne ženu. Na rovnaký termín šéfka rady vyhlásila aj voľbu na kandidátov na ad hoc sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Aj tu je potrebné nominácie predložiť do 1. augusta.
V júni hlasovali členovia rady a rozhodovali o nominácii Jána Mazáka. Poradcovi prezidenta Andreja Kisku a profesorovi Ústavu európskeho práva a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach chýbal na zvolenie za kandidáta na dodatočného sudcu v 18 člennej rade jeden hlas.
Predchádzajúca kandidátka Slovenska Mária Patakyová, ktorá prešla radou aj vládou, neuspela v Luxemburgu v poradnom výbore. Neovláda totiž francúzštinu, ktorá je pracovným jazykom súdu. Slovensko je teraz podľa Mazáka vo veľmi delikátnej situácii.
Problém
"Ako predsednícka krajina Rady EÚ budeme v pozícii porušovateľa zmluvy o EÚ a zmluvy o fungovaní EÚ, a to nevrhá dobré svetlo," upozornil po hlasovaní. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá sa zúčastnila na rokovaní rady uviedla, že sa asi budeme musieť zamyslieť, čo s tým, keďže sa situácia s nezvolením kandidátov na pozície sudcov v európskych inštitúciách opakuje (Súdna rada SR opakovane volila aj kandidátov na post sudcu ESĽP, pozn. agentúry SITA).
"Zjavne máme problém a je to nešťastná situácia," uviedla ministerka a dodala, že" budeme sa musieť porozprávať, čo s tým vieme urobiť".
Súdna rada SR zvolila v júni jedného kandidáta na post ad hoc sudcu ESĽP. O post sa uchádzal iba košický krajský sudca Ladislav Duditš a ten voľbou prešiel. Slovensko malo zoznam troch až piatich nominovaných sudcov zaslať do 1. júna, keď vypršala platnosť aktuálneho zoznamu.
Duditš sa uchádzal v minulosti aj o post sudcu ESĽP. Bol jedným z trojice slovenských kandidátov na zozname, ktorý vláda zaslala do Štrasburgu. Sudkyňou ESĽP sa napokon stala Alena Poláčková. Ad hoc sudca zasadá za sudcu zvoleného za členský štát rady Európy v prípadoch, ktoré upravuje Európsky dohovor o ľudských právach. Ide o situácie, keď sudca za daný štát nie je zvolený alebo nemôže zasadať, vysvetľuje sa v podkladoch Súdnej rady SR.