SME

Diskusia SME: Smer čaká úpadok ako HZDS, tvrdí Leško

Zažíva začiatok konca kariéry Roberta Fica? A urobila táto vláda čosi užitočné?

(Zdroj: SME)
  • Kauza Bašternák oslabuje stranu Smer a posilňuje koaličného partnera Slovenskú národnú stranu.
  • Máme za sebou najhorších sto dní vládnutia Roberta Fica? Aký dopad to však bude mať na slovenskú politickú scénu? 

Diskusia skončila o 20.00. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

18:02 Viacerí analytici vyhodnotili, že sto dní vlády bolo najhorších sto dní vlády Roberta Fica. Ako vnímate týchto sto dní vlády?

18:04 Marián Leško: "Osobne si nemyslím, že toto je najhorších 100 dní. Najhorších obdobie jeho politického života bolo po jeho neúspechu v prezidentských voľbách 2014 a mesiace spamätávania sa. Ak mám porovnať tri Ficove vlády, táto mala rozhodne najhorších prvých sto dní. Je to najkomplikovanejšia situácia, najviac rušivých momentov. Z toho, čo doteraz prebehlo, sa však ukázalo, že vláda by mohla vydržať aj do konca."

SkryťVypnúť reklamu

18:06 Pavol Demeš: "Bolo to najťažších sto dní. Zažil komplikovanú operáciu a asi s tým nerátal. Zažil najhoršie protesty proti sebe. Doteraz nezažil protesty, ktoré by sa takýmto spôsobom personalizovali a prenášali na jeho osobu."

18:08 Peter Dráľ: "Ľahké to nemá, ale nikto ho tam nedrží."

18:09 Aneta Világi: "V kauze, ktorá vypukla počas prvých 100 dní vlády Fico III je  jedinou výhodou Roberta Fica, že opozícia je taká, aká je. Môže sa stať, že príde oveľa horších 100 dní. Fico zatiaľ nemal príležitosť ako napríklad pád lietadla, ktorý by mohol súčasnú vládu ukázať v súcitnom svetle."

18:10 Marián Leško: "Neverme tomu, že kauza Bašternák sa týka Fica natoľko, že by ho priamo ohrozovala. V prieskumoch verejnej mienky si ľudia nemyslia, že Bašternák je dôvodom na odstúpenie premiéra. Podľa prieskumu ľudia veria, že polícia a prokuratúra je spolitizovaná, no Fico za to nemôže. Je to veľmi ťažká kauza, no Robert Fico je ešte stále chránený, takže nevychádza ako priamo zodpovedný."

SkryťVypnúť reklamu

18:10 Sú voliči menej citliví voči politickým kauzám všeobecne?

18:12 Marián Leško: "Fico už zďaleka nie je podporovaný tak, ako kedysi, no ešte stále má pri porovnávaní s Kaliňákom či ďalšími výrazný náskok. Ľudia si nemyslia, že vláda Smeru by mohla prebiehať ako vláda bez Fica."

18:13 Ako si vysvetľujete, že Ficova vláda "ustála vraždu v priamom prenose"?

18:13 Marián Leško:  "Ľudu prekáža Kaliňák, ale neprekáža im ten, ktorý Kaliňákovi poskytuje ochranu. Pre podporovateľov Smeru a SNS nie je žiadna kauza dosť veľká."

18:15 Pavol Demeš: "Dilematická štvorkoalícia so zložitým pôrodom ukázala, že Fico je dobrý politický stratég. Dve strany - Most a Sieť - v zásade odmocnil, a preto má nad koalíciou plnú kontrolu. Apely na voličov Mostu a Siete, aby sa ich poslanci správali inak, ostávajú nevyslyšané, a opozícia nevytvára sľubnú alternatívu.

SkryťVypnúť reklamu

18:16 Beata Balogová: Voliči Smeru majú stále vyššiu mieru tolerancie voči korupčným kauzám pokiaľ ide o kľúčových ľudí strany Smer. Robert Fico a Robert Kaliňák s touto voličskou slepotou vlastne aj rátajú.

18:16 Pavol Demeš: "Argument, že počas predsedníctva v Rade EÚ musíme vydržať, Ficovi pomáha. Vďaka predsedníctvu sa spoliehame na Fica a nehľadáme alternatívu. Vo svojej správe o stave krajiny sa Kiska mal vyjadriť aj k Ficovi, no kritizoval len Kaliňáka."

18:17 Aneta Világi: "Robert Fico ako politik benefituje z toho, že kauzy jeho vlády sú často zložité na pochopenie. Nie všetci sledujú médiá do takej miery, aby dokázali prísť na to, ako sú posplietané jednotlivé nitky tejto kauzy. Systém vratiek DPH tiež nie je zrozumiteľný každému. Dôvera voličov Smeru vo Ficovu tretiu vládu nemusela byť naštrbená do takej miery, aby premiéra spochybňovali. Fico na verejnosti vystupuje suverénne a odvoláva sa na podložené argumenty."

SkryťVypnúť reklamu

18:20 Je to ťažké pre voliča, že túto kauzu nedokáže vnímať komplexne?

18:22 Beata Balogová: "Zdravotníctvo bola pre voliča pochopiteľnejšia téma."

18:23 Pavol Demeš: "Pre Fica sú najhoršie práve tie tisícky ľudí, ktorí mu vykrikujú pod oknami. Bašternák, Bonaparte či vratky DPH sú jednoduché symboly. Nevidím spôsob, akým sa tejto kauze vyhnúť. Neviem si predstaviť, že to len tak vyšumí. Táto kauza musí Ficovi robiť vrásky na čele. Aktuálne je to pre opozíciu najvyššia priorita, ničím iným sa nezaoberajú."

18:24 Peter Dráľ: "Bašternák je vlajkový problém, teraz sa hrá o štiepenie Smeru."

18:25 Oslabí táto kauza Fica? Ak tieto protesty budú pokračovať, bude tlak dostatočne silný na to, aby niečo zmenil?

SkryťVypnúť reklamu

18:25 Peter Dráľ: "Možno je kauza Baštrnák akousi odvetou, spôsobom, ako v Smere preskupiť sily. Čo teraz padá, je vedúce postavenie Smeru ako jednotnej strany, ako mašinérie, ktorá získava hlasy."

18:27 Marián Leško: "Vývoj Smeru bude podobný ako vývoj HZDS. Zlom, ktorý sme čakali, nikdy nepríde, HZDS upadalo dvadsať rokov. Bude to postupný, pozvoľný pád, až jedného dňa bude Smer na hranici zvoliteľnosti. Košické krídlo Smeru má Ficovi veľmi za zlé, ako sa Fico správal pri odvolávaní Pašku."

18:28 Beata Balogová: "Kauza Bašternák dostala na povrch procesy rozkladu v Smere. My nevieme ako rýchlo sa ten proces dovŕši a kedy z toho kola Robert Fico vystúpi."

18:29 Ján Orlovský: "Pád Smeru bude vďaka technológiám rýchlejší ako dvadsať rokov HZDS. Je pre mňa ohromné rozčarovanie, že z koalície sa stratili dve strany. Most ako občianska strana nie je schopná schváliť rozpočet pre ombudsmanku, aby mala vlastnú kapitolu rozpočtu."

SkryťVypnúť reklamu

18:30 Marián Leško: "Fico "neodmocnil" Most a Sieť. "Odmocnili" sa sami. Fico dal SNS všetko, čo chceli - ministerstvá aj ďalšie dôležité posty. Most a Sieť rezignovali na to, že mohli výkonnú moc zásadným spôsobom ovplyvniť. Prvý gombík bol zapnutý zle."

18:31 Beata Balogová: "Strana Most-Híd išla do vlády so silným dôrazom na boj proti korupcii. Ale kauza Bašternák ich úplne umlčala a zrazu dôraz na boj s korupciu vymizol. Tým ich táto kauza rovnakou mierou poškodzuje."

18:35 Pavol Demeš: "Sieť prichádzala do politiky s tým, že všetkým ukáže, ako sa to robí. Taký radikálny rozpad sme ešte nezažili."

18:36 Aneta Világi: "Pre Most neexistuje dobrá cesta, je len zlá a horšia. Ak by povalili vládu, spravili by to, čo Bugár kritizoval u Sulíka. Čokoľvek by v tejto situácii urobili, bolo by to niečím, čo sami kedysi kritizovali u iných politikov. Bugár by nemohol vyviaznuť s čistým štítom."

SkryťVypnúť reklamu

18:37 Pavol Demeš: "V Moste až teraz zažívajú skutočne krkolomnú situáciu. Lucia Žitňanská či František Šebej sú na postoch, ktoré už predtým zastávali. Ako sa teraz majú správať?"

18:38 Pavol Demeš: "Brexit destabilizuje celú úniu. Snaha o hľadanie jednoty v kritickom čase dáva priestor na to, aby si sami pred sebou ospravedlnili svoje kompromisy. "

18:38 Má SNS budúcnosť?

18:38 Pavol Demeš: "Danko je konzistentý. Dve malé koaličné strany sa trápia, ale jeho hviezda rastie."

18:39 Ján Orlovský: "Mne sa zdá SNS vyprázdnená. Je postavená na osobe Danka."

18:41 Čo to znamená pre vládu, že sa SNS posilňuje?

18:41 Marián Leško: "Od chvíle, kedy Slotu nahradil Danko, túto stranu nepovažujem za nacionalistickú. Ľudia si ju stále tak pamätajú a Dankovi to tak vlastne vyhovuje. To, že si Danko rozumie s Bugárom je preto, že nemajú medzi sebou zásadný politický problém."

SkryťVypnúť reklamu

18:42 Peter Dráľ: "K otázke nacionalizmu - keď si zoberieme tých troch nominantov SNS, ktorých teraz majú. V situácii, kedy sa idú odstraňovať bariéry, ktoré doteraz bránili zahraničným podnikateľom kupovať našu pôdu vznikla jasná agenda pre nacionalistov. Lenže SNS nepretláča konzistentnú národnú agendu."

18:45 Pavol Demeš: "Hrať sa na definície strán - tobôž s Kotlebom v parlamente - je ťažké. Napríklad najväčším odporcom Kotlebu v parlamente je Danko - kritizuje Kotlebu za to, že vykráda nacionalistickú otázku, náboženské cítenie. SNS vedú pragmatickí právnici, ktorí majú ďaleko od zakladateľov strany. S definíciami strany sa teraz vôbec netrápme."

18:45 Ako sa za 100 dní vlády strany vysporadúvali s prítomnosťou fašistov v parlamente? 

SkryťVypnúť reklamu

18:46 Marián Leško: "Keď si spomeniete na Slotu, aj ten útočil na Kotlebu. Toto je tradičný postoj SNS, pretože Kotleba im berie hlasy. Ide však o mierny posun agendy. Kým starý Slota sa vymedzoval voči Maďarom, nový Danko sa vymedzuje voči utečencom a moslimom. Ľudia už Kotlebu v parlamentne začínajú vnímať ako fakt. Už si ho prestávajú všímať, zaoberajú sa kauzami."

18:47 Kde skončí Kotleba o ďalších sto dní?

18:49 Aneta Világi: "Akonáhle príde iná agenda, vládna koalícia sa do nej pustí. Boj proti extrémizmu budú znovu zdôrazňovať až keď sa bude schyľovať k ďalším voľbám. Podľa mňa nikdy nemysleli úplne vážne, že sa chcú problémom extrémizmu naozaj venovať od základu.

18:51 Marián Leško: "Vládna koalícia sa zvysoka vykašľala na demokraciu a funkčný systém, ktorý v programovom vyhlásení sľubovali. Ľuďom sa zdá, že tento systém už je neudržateľný, za hranicou nápravy."

SkryťVypnúť reklamu

18:51 Pavol Demeš: "Prehlbuje sa nedôvera v štát a jeho inštitúcie. Vláda sa nesnaží ani prehĺbiť dôveru v EÚ, len deklaráciou to nejde. Dôvera v EÚ je naviazaná na dôveru v štát. Jedno bez druhého nejde. Obnovovanie dôvery úplne absentuje, nie sú prijímané žiadne systémové kroky na jej znovuzískanie v očiach voličov."

18:53 Peter Dráľ: "Facka bola silnejšia pre voličov, ako pre politikov. No pre voličov bola prislabá na to, aby sa zmobilizovali. Ak by som bol stratég, tak s kotlebovcami nebojujem na parlamentnej úrovni. Chcelo by to reparát na úrovni VÚC, voľby budú na budúci rok. Banskobystrický kraj potrebuje novú postavu vo funkcii župana."

19:03 Môže súčasná vláda, aj keď si za prvých sto dní pošramotila povesť, zvládnuť predsedníctvo?

SkryťVypnúť reklamu

19:04 Pavol Demeš: "Z diplomatického a zahranično-politického hľadiska určite. Ministerstvo odviedlo veľký kus práce, vyškolilo tisícky ľudí. Máme špičkový tím, ktorý veci dobre pripravil - náš aparát v Bruseli vedie špičkový diplomat Peter Javorčík, splnomocnenec Ivan Korčok je tiež mimoriadne schopný, Miroslav Lajčák je tiež veľmi dobrý. Rizikový faktor je vnútropolitický. Do akej miery ustojí vláda vnútorné pnutia, do akej miery ovplyvní náš výkon?"

19:08 Beata Balogová: "Jedna vec je technické zvládnutie predsedníctva, ale podstatnejšie je, aké hodnoty bude vláda Roberta Fica presadzovať smerom k vlastným voličom a smerom k zahraničným partnerom. Pravdepodobne tie dve tváre Fica budú odlišné."

19:09 Pavol Demeš: "Dnešné vystúpenie Roberta Fica v európskom parlamente bolo celkom štandardné, nebol z neho cítiť nepokoj, nevyzeral ako prejav premiéra krajiny, ktorý nemá pod kontrolou predsedníctvo."

SkryťVypnúť reklamu

19:09 Marián Leško: "Toto je pre nás príznačné - od Mečiara sme si zvykli na to, že politici môžu mať podoby rôzne a to podľa auditória,v ktorom vystupujú. Aj Eurposlanci v Bruseli vedeli, že podoba, ktorú im Fico prezentoval počas dnešného vystúpenia, je diametrálne odlišná od tej, ktorú prezentuje v slovenskom parlamente. Keby sa tieto dve podoby stretli na ulici, ani by sa nespoznali."

19:10 Aneta Világi: "Krásna replika z Ficovho prejavu v europarlamente bola ´mali by sme si dávať pozor na to, aby sme Európsku úniu ukazovali v dobrom svetle´."

19:12 Ján Orlovský: "To je vnútropolitický problém - predsedníctvo slúži ako zásterka. Dôvera ľudí sa rozpadne a možno sa objaví nová strana, ktorá to zachráni. Pre mňa je najväčším sklamaním obdobia, že sa ako by vraciam k tomu arogantnému vnímaniu moci a tá symbolika toho, že premiér, ktorý býva v baráku ktorý sa vola Bonaparte, je do neba volajúca. Záchrana demokracie u nás - organizácie boli schopné objednať zvukára, kapelu. Dnes to žiadna občianska organizácia nemá k dispoizícii. Dnes môžem dať na sociálne siete, že sa zídeme, môžeme to urobiť dobrovoľnícky, ale nemáme na to peniaze. Stále je tu väčší pocit strachu, že niekto vás osloví prezývkou, a nebudete vedieť, odkiaľ vás pozná."

SkryťVypnúť reklamu

19:15 Beata Balogová: "Likvidácia občianskych združení a tretieho sektora je celoeurópsky problém."

19:15 Ján Orlovský: "Watchdogové organizácie sledujú veľkú politiku, ale na kontrolu regiónov a VÚC nemajú prostriedky."

19:16 Pavol Demeš: "Pred voľbami sa predsa len ukázalo, že agenda korupcie, zdravotníctva a školstva je pálčivá. Objavili sa mnohé organizácie, ktoré chceli veci meniť. Občianska spoločnosť u nás silu má. 16. septembra bude u nás summit o budúcnosti Európskej únie. Doň by sa mali zapojiť cirkvi a záujmové organizácie, nemalo by ísť len o stretnutie vrcholových politikov. Mal by sa vytvoriť priestor pre guráž, inovácie a hľadanie odpovedí. Čím ďalej, tým viac sa ukazuje, že politiku tvoria siete ľudí zoskupené okolo veľkých tém. Británia po Brexite neoslavuje deň nezávislosti, ale zažíva vnútropolitické kŕče. Nekonajú sa pikniky, ale protesty. V Británii je druhý Majdan."

SkryťVypnúť reklamu

19:19 A čo summit o migračnej politike, ktorý povedie Kaliňák?

19:19 Ján Orlovský: "Ministerstvo zahraničných vecí si uvedomuje potrebu riešiť migráciu svetovo, no ministerstvo vnútra to odmieta riešiť týmto spôsobom."

19:21 Aneta Világi: "Tým, že naši politici vedia hrať rôzne role, môže Kaliňák zahrať na summite o imigračnej politike aj úlohu zmierovača, čestného človeka, ktorý vyjedná kompromis. Myslím si však, že Európska únia nám to celkom nezožerie s navijakom tak, ako vláda očakáva."

19:22 Ján Orlovský: "Dochádza tu k útokom na cudzincov, chceme sa baviť na tému integrácie. Mali sme tisíce ľudí z cudziny, ktorí sa vrátili domov. My tu však dnes riešime jednotlivcov, a pritom sa tvárime, že si na tom zlomíme krk. Máme kapacity, ktoré vieme využiť, ale nechceme ich využiť. Ešte aj tí Iračania, ktorí prišli, už odchádzajú. Desaťročné deti začali v školách učiť z vysokoškolských skrípt."

SkryťVypnúť reklamu

19:24 Pavol Demeš: "Robert Kaliňák bude viesť rokovanie v intenciách prejavu, ktorý dnes Fico predniesol v Európskom parlamente. Fico ubezpečil ´svojho priateľa´ Junckera, že my sme Brusel. Tónina predsedania bude podobná tej, ktorú razí Fico v Štrasburgu a pri rokovaní s Junckerom v Bratislave. Ľudia z Európskej komisie vidia na našej vnútornej politike istý posun, že Smer sa správal inak počas volebnej kampane a inak po voľbách. Juncker ani Donald Tusk nebudú na našich predstaviteľov otvorene tvrdí, skôr sa im pokúsia niečo naznačiť medzi riadkami. Slovensko bude počas predsedníctva pod drobnohľadom v agendách, v ktorých sme boli kritizovaní. Jedna z nich je otázka solidarity, vzťahu s Úniou a toho, ako sa budeme správať k utečencom. Je ťažko predstaviteľné, že by Slovensko bolo pod drobnohľadom napríklad v agende energetiky. Maroš Šefčovič je jeden z najväčších odborníkov na energetiku v Európe vôbec."

19:30 Peter Dráľ: "Problém je oveľa hlbší, ako to celé len dobre odmoderovať. Teraz sa nám prepája zahraničná a domáca agenda. Naozaj to nebude stačiť obkecať. Obkecávanie je totiž prapočiatkom extrémizmu. My sme zvyknutí všetko zametať pod koberec a rozoberať rôzne okrajové problémy. Aj Lipšic, aj Kaliňák, úplne všetci tému migračnej krízy len obkecali. Spomedzi migrantov si chceli vyberať - len kultúrne blízkych, len istý počet, len na určitý čas. Najväčšia nespokojnosť spočíva v tom, že politici neriešia reálne problémy ľudí, rozoberajú len pozlátko, len istý aspekt širšieho problému."

19:31 Aneta Világi: "Čerešničkou na torte je potom to, že to odkomunikujú tak, že tie menšiny sa nevedia prispôsobiť. Výsledkom toho, že nám chýbajú integračné nástroje, je to, že nám vznikajú neprispôsobivé komunity."

19:33 Pavol Demeš: "Fico antagonizuje spoločnosť takým spôsobom, pri ktorom rozum ostáva stáť. Vnútro- aj zahraničnopoliticky je Slovensko vo veľkom napätí, základom je kohézia v krajine. Premiér namiesto toho volá po pozitívnej agende bez toho, že by do toho vtiahol občiansku spoločnosť, tretí sektor, záujmové organizácie. Bez nich sa to nedá dosiahnuť. Ak Fico úprimne chce, aby sme hľadali pozitívnu agendu, to sa nedá len deklarovaním, ani stovkou diplomatov."

19:34 Beata Balogová: "Žiaľ, naše politické strany nedávajú veľkú nádej na to, že dokážu obnoviť dôveru más v európsky projekt, keďže ony sami sa nechajú príliš často unášať mýtmi a nezmyslami ktoré sa šíria o EÚ."

19:36 Richard Sulík nie je v tejto veci protiváhou Fica, nedokáže mobilizovať občiansku spoločnosť. Ako máme čítať opozíciu?

19:36 Marián Leško: "Bolo zábavné dnes sledovať Richarda Sulíka, ktorý kritizoval premiéra Fica za to, že je málo slovenský. Náš hlavný problém je v tom, že síce SaS a OĽaNO robia správne veci, no chýba tu dôveryhodná alternatíva. Volič potrebuje veriť, že pokiaľ príde k ďalším voľbám s iným výsledkom, že sa niečo môže zmeniť. Keby mi niekto v roku 2012 povedal, že táto krajina za štyri roky vyprodukuje len Procházku, Kotlebu a Kollára, myslel by som si o ňom, že sa zbláznil."

19:39 Petr Šabata: "My tu máme jednu dôveryhodnú inštitúciu zastúpenú dôveryhodnou osobou - prezidenta Kisku."

19:40 Ján Orlovský: "Kiska má väčšie miesto v Európe. On adresuje to, že Slovensko nemôže hrať len samé za seba. Bohužiaľ, ja tu nevidím nikoho ďalšieho, kto by mu s tým pomohol. Premiér bol až do prvého júla absolútne antieurópsky."

19:41 Pavol Demeš: "Prezident pri prejave v parlamente pomenoval kauzu veľmi inteligentne: hlavným problémom je dôvera v štát. Jeho prejav ocenil dokonca aj predseda parlamentu. Premiér tento prejav zhodnotil, že prezidentovi sa ľahko kritizuje, keď nemá žiadnu zodpovednosť. Kiska neprijal nadhodenú loptičku, neprijal možnosť stať sa moderátorom napätia v spoločnosti. Aj septembrový summit vytvára výzvu pre spoločnosť. Využime túto príležitosť na to, aby sme hľadali spôsoby zmierňovania, ukľudňovania. Prezident - nestranník, a veľmi populárny - má veľkú šancu, aby nás pred Európou aj pred nami samými predstavil ako spoločnosť, ktorá je schopná viesť dialóg, kontrolovať emócie."

19:42 Aneta Világi: "Emotivita nepochádza len od ľudí, my ju už máme aj v parlamente."

19:48 Peter Dráľ: "Kiskove pozvanie sa neodmieta. No vnímam vzdorovitosť, najmä predsedov strán, ktoré sa potrebujú navzájom podšťuchovať. Počas diskusií offrecord, keď sú prítomní zástupcovia všetkých strán naprieč politickým spektrom, som však bol veľakrát prekvapený mierou zhody v ich názoroch. Táto zhoda je podľa mňa veľmi dôležitá. No v rôznych rezortoch je ešte potrebné venovať pozornosť spolupráci ´ľudí zhor a ľudí zdola´."

19:50 Kedy môžeme očakávať ďalšie parlamentné voľby?

19:52 Marián Leško: "Andrej Danko môže dospieť k záveru, že jeho šance sú také veľké, že nové voľby budú potrebné okamžite."

19:53 Pavol Demeš:  "U nás taká obyčaj - po voľbách to budeme znovu nejako skladať. Táto vláda to bude mať veľmi ťažké, no pripúšťam, že môže vydržať. Z toho menu, ktoré máme teraz, k nim pribudne voliteľné KDH. Ďalšie strany sa asi neobjavia."

19:53 Ján Orlovský: "Stranícky typ sa tu objaví. Uvidíme, ako Rybníček sa dohodne s Hlinom. Jeho nástup mu urobil škrt cez rozpočet. Chýba mi tu také niečo, čo je ´naľavo od stredu´. Sieť aj Most na občiansky princíp abdikovali. Je to sklamanie - absolútna dezilúzia z toho, že tu absentuje spravodlivý štát."

19:55 Peter Dráľ: "Podľa mňa nie je dôležité, či vláda tie štyri roky vydrží alebo nie. Podstatné je, čo všetko dokáže zrealizovať za to obdobie, ktoré jej bude reálne dopriate. Ak už ministerstvá prídu s jednotnou víziou, naznačí sa smer, vtedy táto vláda skončí. Nič sa nezrealizuje, no už bude načrtnutá cesta, ako si to predstavujeme."

19:57 Pavol Demeš: "Výzvy stoja pred straníckou politikou, ale aj pred občianskou spoločnosťou, ktorá sa musí takisto zrevitalizovať. Budú vznikať nové formy občianskej organizácie, ktoré budú chcieť mať dopad na to, ako sa bude robiť politika."

19:57 Aneta Világi: "Či Fico vydrží štyri roky? Po Bašternákovi určite."

19:58 Vykrváca Fico postupne, podobne ako Mečiar?

19:58 Marián Leško: "Problém slovenskej politiky je, že pokiaľ posudzujete čo sa v nej deje, tak to z politického hľadiska nedáva zmysel. Keď Robert Fico prevzal tretiu vládu, jeho záujmom bolo ´mäkké pristátie´.Viesť vládu pokojne, aby to obdobie prekočíroval tak, že budeme všetci spokojní... Čo robí Robert Fico? Pravý opak."

20:00 Pavol Demeš: "Slovenská politika je nevyspytateľná. Náš politický čmeliak nelieta tak, ako by sme očakávali podľa toho, kam má natočenú hlavu.

20:00 Aneta Világi: "Žijeme v období post-demokracie, v ktorej nezáleží na politike, ale na ťahaní nitiek v zákulisí."

Diskusia skončila o 20.00. Ďakujeme za pozornosť.

Diskutujú hostia:  

Marián Leško, novinár, publicista a komentátor týždenníka Trend,

Pavol Demeš, zahraničnopolitický analytik a občiansky aktivista,

Aneta Világi, politologička pôsobiaca na Katedre politológie Univerzity Komenského

Ján Orlovský, výkonný riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, pracoval ako hovorca Západoslovenskej energetiky, neskôr šéfoval Asociácii hovorcov Slovenska

Peter Dráľ,  projektový manažér Nadácie Milana Šimečku a spoluiniciátor kampane chcemevedietviac.sk.

Diskusiu moderuje šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová, zástupca šéfredaktorky Petr Šabata a hlavný editor Jakub Filo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
Momentka zo zápasu Ferencváros Budapešť - Tatran Prešov.

Stovka fanúšikov Prešova sa postarala o búrlivú atmosféru aj v Budapešti.


SITA
Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu