BRATISLAVA. Konaním predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS), ktorý prerušil mimoriadnu schôdzu o odvolaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), by sa mal zaoberať Ústavný súd SR.
Tiež tým, že vládna koalícia nepovolila rokovanie o opozičnom návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer).
Na Ústavný súd sa plánuje obrátiť skupina opozičných poslancov z SaS a OĽaNO-NOVA, ktorí volajú aj po odvolaní Danka z funkcie predsedu parlamentu. Návrh na odvolanie premiéra Fica podá opozícia opäť a bude pokračovať v protestoch. Oznámili to na tlačovej konferencii v parlamente.

Hanba parlamentarizmu?
"Vládna koalícia nepochybne porušuje Ústavu SR a práva poslancov a bráni poslancom v slobodnom výkone ich mandátu. Preto podávame podnet na Ústavný súd. Sme presvedčení, že sú porušované základné princípy parlamentarizmu a fungovania demokratického štátu. Voláme aj po odvolaní pána Danka pre fatálnu neschopnosť predsedať parlamentu," uviedla predsedníčka klubu SaS Natália Blahová.
Predseda parlamentu je podľa nej hanbou slovenského parlamentarizmu.
"Koalícia v princípe dnes rozhodla, že opozícia stráca práva, ktoré jej prináležia podľa ústavy," vyhlásil Daniel Lipšic z OĽaNO-NOVA. Od Ústavného súdu bude opozícia chcieť výklad ústavy v tej časti, ktorá hovorí o iniciovaní mimoriadnych schôdzí.
Podľa Lipšica toto právo nie je iluzórne, hoci koalícia sa dnes správala tak, akoby opozícia nemala právo diskutovať o vyslovení nedôvery členovi vlády. Lipšic trvá na tom, že ak má opozícia podľa ústavy právo iniciovať schôdzu, tak táto schôdza musí byť.
"Požiadame Ústavný súd o jasný výklad ústavy. Pretože podľa judikatúry Ústavného súdu naša ústava zakotvuje reálne práva, a nie iluzórne," vyhlásil Lipšic, podľa ktorého chce koalícia umlčať opozíciu aj celú verejnosť. "Dnes sme nastúpili cestu gumovania práv opozície a bežných ľudí," doplnil Lipšic.

Pokračovať sa bude v septembri
Kaliňáka a Fica chcela opozícia na schôdzach odvolávať pre daňovú kauzu Ladislava Bašternáka. Kaliňák je podľa opozície na Bašternáka prepojený a pomáhal nevyšetreniu jeho daňových podvodov.
Fico má zase podľa opozície pykať za to, že Kaliňáka neodvolal, kryje ho a podporuje korupčné prostredie. Slovensku navyše podľa opozície robí hanbu tým, že býva v byte, ktorý mal Bašternák postaviť zrejme z daňových podvodov.
Poslanci sa 81 hlasmi koalície uzniesli, že prerušené odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) bude pokračovať až v septembri na záver riadneho zasadnutia pléna, ktoré sa začína 6. septembra.
Rozhodli o tom na návrh predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS). Opozícia reagovala hlasnými pokrikmi "hanba".
Odklad rokovania vysvetlil Danko najmä viacerými medzinárodnými aktivitami parlamentu, ktoré súvisia s slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Šéf parlamentu tiež apeloval, aby poslanci dosiahli racionalitu tak, aby nebola odopretá možnosť opozície rokovať.
Schôdza ku Kaliňákovi sa začala vo štvrtok 30. júna. Danko ju však prerušil po tom, čo líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič priniesol do pléna transparent s fotografiami Ladislava Bašternáka a Kaliňáka a s heslom "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne". Na druhý deň po rokovaní poslaneckého grémia Danko vyhlásil, že schôdza musela byť prerušená, lebo v rokovacej sále parlamentu hrozil fyzický konflikt. Opozícia to popiera.
Vo štvrtok od 10.00 h mal byť odvolávaný aj premiér Robert Fico. Parlament však dvakrát nebol uznášaniaschopný, pokus otvoriť toto zasadnutie sa zopakuje vo štvrtok ráno.
Danko: Nik nikomu nezakrýva ústa
V parlamente podľa Andreja Danka nik nikomu nezakrýva ústa. Ako povedal, práva poslanca si ctí. „V SNS ma skúšali iní típkovia ako Igor Matovič. Nikto ma nevyprovokuje,“ vyhlásil Danko s tým, že v septembri bude parlament od šiesteho rokovať na riadnej schôdzi.
Po nej príde na rad schôdza o vyslovení nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi a po nej poslanci budú rokovať o odvolaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Podľa Danka je treba v súčasnosti hovoriť o pravidlách rokovania Národnej rady. „Tlak, aby sa chodilo oblečení v oblekoch, aby sa nejedla Horalka, to nie je návrat do doby Vladimíra Mečiara,“ povedal s tým, že v slovenskom rokovacom poriadku chýbajú ustanovenia, ktoré v iných krajinách sú. Danko verí, že nový rokovací poriadok bude v lete.
Slovenský rokovací poriadok nebude podľa neho návratom do dôb Vladimíra Mečiara, ale bude podľa vzoru nemeckého a francúzskeho parlamentu. „To nie je návrat do čias mečiarizmu. To priniesla doba, keď máme neštandardné subjekty, ktoré si mýlia politiku s teátrom. Sála národnej rady má byť chrám, nie teátro. Tam nemá poslanec doniesť maketu, alebo vysypať striekačky na druhého. Možno časť obyvateľstva sa poteší, keď niekto v NR SR niekoho urazí,“ vyhlásil.
Minulotýždňové rokovanie parlamentu bolo podľa Danka nedôstojné. „Hľadal som reálny termín na odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka,“ povedal.
Podľa Danka totiž slovenských ministrov a poslancov čakajú zahraničné služobné cesty. „Každý člen vlády má počas predsedníctva v Rade EÚ množstvo povinností. Nikto, kto je zodpovedný za riadenie štátu, neoddychuje,“ zdôraznil.
Opozícia podľa neho zvoláva schôdze teatrálnym spôsobom. „Nemal som iné riešenie, ako prerušiť rokovanie schôdze. Matovič opakovane vulgárne komunikoval. Opakovane sľuboval, že nepoužije transparent. Oklamal ma. Vystúpil v pléne a opakovane roztiahol baner,“ pripomenul Danko.
Predseda parlamentu sa zároveň posťažoval, že niektorí poslanci na neho útočia. „Možno sa niekedy zakokcem, možno poviem tomtom, ale vždy bude hovoriť veci od srdca. Kým budem predseda, poslankyňa nebude mať krátke tričko, nebude urážať kolegu, nebude jesť Horalku,“ vyhlásil.