- Andrej Hrnčiar (Sieť) ukončil až do odvolania mimoriadnu schôdzu o odvolávaní premiéra Fica.
- Lucia Nicholsonová (SaS) predtým otvorila schôdzu bez toho, aby sa cez hlasovacie zariadenie zistil počet prítomných poslancov.
- Zdôvodnila to tým, že ak je v sále prítomných minimálne 76 poslancov, schôdza sa môže začať.
- Poslanci sa už v stredu neúspešne pokúsili odvolať Fica. Schôdzu o odvolávaní Kaliňáka odložila koalícia na september už skôr.

BRATISLAVA. Zrejme posledná schôdza parlamentu pred prázdninami, na ktorej sa malo rokovať o návrhu na odvolanie predsedu vlády Roberta Fica (Smer) z funkcie sa skončila hádkou.
Opozičná podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová (SaS) ju najskôr otvorila, následne ju však koaličný podpredseda Andrej Hrnčiar (Sieť) prerušil na neurčito.
Obrnený transportér
Koalícia podľa opozičných poslancov tak dnešnými krokmi pošliapala ústavu aj rokovací poriadok. "V minulosti sa hovorilo o valci zo Zlatej Idky, dnes predstavuje koalícia obrnený transportér," vyhlásil na brífingu poslanec Ľubomír Galko (SaS). Podľa opozície bola schôdzu podľa dohody s Andrejom Hrnčiarom oprávnená viesť Lucia Nicholsonová.
Galko pritom tvrdí, že bol s Martinom Poliačikom (SaS) osobne pri tom, keď Hrnčiar Nicholsonovú o vedenie schôdze požiadal. To tvrdí aj samotná Nicholsonová. Podľa nej bol parlament uznášaniaschopný, preto chcela, aby mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi pokračovala.
Neskôr jej však odpojili mikrofón a vedenia schôdze sa ujal Andrej Hrnčiar, ktorý argumentoval písomným poverením predsedu parlamentu Andreja Danka. Tiež poprel, že by sa s Nicholsonovou dohodol na riadení schôdze. Hrnčiar schôdzu následne prerušil na neurčito s tým, že parlament nie je uznášaniaschopný. Pokračovať by mala pravdepodobne v septembri.
Poslancov narátali 82
Opozícia argumentuje, že podľa prezenčných listín bolo dnes v parlamente zapísaných 94 poslancov, v rokovacej sále ich napočítali 82. "Schôdza začala regulárne," povedal Galko. Ako ďalej povedala Nicholsonová, v rámci dostatočného počtu poslancov umožnila podávať procedurálne návrhy, neskôr o nich chcela dať aj hlasovať, odpojili ju však od všetkých zariadení.
Písomné poverenie predsedu parlamentu, akým argumentoval Andrej Hrnčiar, podľa nej predtým nebolo bežné. Koalícia podľa nej počítala s tým, že ani o 10:00 nebude parlament uznášaniaschopný. Keď sa však tak nestalo, spanikárila a odobrala Nicholsonovej možnosť viesť schôdzu, aby ju vzápätí mohli prerušiť. Koalícia tým poľa opozície zmarila ústavné právo menšiny prerokovať ich návrh na mimoriadnej schôdzi.
Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte:
12:22 Andrej Hrnčiar na brífingu zopakoval, že od Andreja Danka dostal písomné poverenie na zastupovanie predsedu parlamentu. Poverenie tiež ukázal novinárom. Zopakoval, že poverený viesť schôdzu bol iba on a s Nicholsonovou nemal žiadnu dohodu. "Nikdy v histórii sa schôdza nezačala iba tým, že sa väčšina zistila iba optickou väčšinou," doplnil.
O ďalšom postupe podľa Hrnčiara rozhodne Andrej Danko, keď sa vráti zo Štrasburgu.
12:11 Vedenie mimoriadnej schôdze svedčí najmä o animozite medzi opozíciou a koalíciou. Je to pokračovanie súboja, ktorý vidíme od začiatku vzniku tejto koalície. Pre agentúru SITA to povedal politológ Ján Baránek s tým, že žiadnu drámu by však z toho nerobil.
11:59 Nicholsonová opäť zopakovala, že ju Hrnčiar požiadal aby schôdzu o desiatej viedla. Samotnej by jej to podľa vlastných slov nenapadlo. Na kamerových záznamoch, podľa nej vidno, ako si Hrnčiar vyberá hlasovaciu kartičku zo zariadenia. Tým, že ju vybral dal priestor novej predsedajúcej.
„Bola som prekvapená, že budem viesť schôdzu a vyzval ma k tomu Andrej Hrnčiar,“ zopakovala Nicholsonová. Svedkami rozhovoru mal byť aj Ľubomír Galko a Martin Poličiačik.
Koalícia podľa nej počítala s tým, že ani o desiatej nebude parlament uznášaniaschopný. Keď sa však tak nestalo, spanikárila a odobrala Nicholsonovej možnosť viesť schôdzu, aby ju vzápätí mohli prerušiť. Koalícia tým poľa opozície zmarila ústavné právo menšiny prerokovať ich návrh na mimoriadnej schôdzi.
11:56 Igor Matovič opäť vyzval ľudí aby prišli v pondelok večer na protest pred komplex Bonaparte.
11:51 Schôdza o vyslovení nedôvery Ficovi bude podľa Hrnčiara v septembri. Ako povedal novinárom, on dal hlasovať a zistil, že parlament nie je uznášaniaschopný a preto bude schôdza pokračovať v septembri.
"Schôdza bude pokračovať na septembrovej schôdzi. Národná rada nebola uznášaniaschopná, teda schôdza nebola otvorená,“ povedal. Zároveň dodal, že poslanec má právo na obštrukciu, teda byť v sále a vytiahnuť kartu.
Hrnčiar zároveň ukázal originál poverenia od Andreja Danka, aby ho zastupoval počas jeho služobnej cesty v zahraničí.
Nicholsonová podľa Hrnčiara zneužila situácia. Keď totiž prišiel o 9:55 k miestu pre predsedajúceho schôdze, ona už sedela na stoličke a nechcela ho tam pustiť. "Zapla si mikrofón a do neho hovorila, že my sme sa dohodli,“ popísal situáciu Hrnčiar s tým, že s Dankom telefonicky hovoril a ten mu potvrdil, že jedine on má poverenie viesť schôdzu.
Hrnčiar tvrdí, že s Nicholsonovou ráno vtipkovali. "Nevedel som, že to tak má pripravené. Nechcela ma pustiť. Mám tehotnú podpredsedníčku NR SR násilím brať? Zobral som si hlasovaciu kartu, lebo som sa chcel prihlásiť s procedurálnym návrhom. Ona si osobovala právo sedieť na stoličke,“ objasňoval Hrnčiar.
Podľa neho Nicholsonová klame, že sa dohodli, že schôdzu bude viesť ona. "Mojím svedkom je Róbert Madej, jej Ľubomír Galko,“ dodal.

11:44 Ľubomír Galko z SaS na brífingu konštatoval, že demokracia na Slovensku je ohrozená. Situáciu v parlamente označil za veľký precedens a návrat totality. "V minulosti sa hovorilo o valci zo Zlatej Idky, dnes predstavuje koalícia obrnený transportér," vyhlásil.
Nicholsonová aj Galko informovali, že na prezenčných listinách bolo 94 poslancov a v pléne 82 poslancov. Preto považovala schôdzu za otvorenú. Podpredsedníčka parlamentu ukázala aj scenár priebehu schôdze.
Koaličné strany podľa opozície tiež porušujú ústavu a lámu demokraciu cez koleno, pretože Smer má strach z kauzy Bašternák.
11:31 "Neviem si predstaviť, že by takto bolo možné spočítavať hlasy v parlamente. Národná rada má pravidlá hlasovania a tie hovoria, že poslanec sa prezentuje stlačením tlačidla. Došlo k hrubému zneužitiu rokovacieho poriadku, pani Nicholsonová zneužila svoje postavenie a sedenie za mikrofónom. Snažila sa o vedenie schôdze, na ktoré nemá právo," povedal Madej s tým, že zo strany opozície išlo o malý pokus o parlamentný puč.
Nicholsonová trvá na tom, že žiaden zákon neporušila. Novinárom zároveň ukázala scenár priebehu schôdze, ktorý našla na stole pre predsedajúceho. Bolo tam naplánované otvorenie rokovania o 9. hodine, potom prerušenie pre neuznášaniaschopnosť na hodinu a následné ukončenie rokovania. "Vedeli, že tam budú sedieť, ale schôdzu nespustia," povedala Nicholsonová.
11:22 Aj Nicholsonová prerušila schôdzu, na ktorej mal byť odvolávaný premiér Fico. "Nie je dobré a vhodné, aby sme pokračovali v nejakom divadle, ktoré začali poslanci vládnej koalície,“ povedala Nicholsonová opozičným poslancom v rokovacej sále po vypnutí mikrofónov.
Poďakovala im za podporu, za to, že prišli a že mohli riadne otvoriť schôdzu, ktorá nie je skončená, len prerušená.
Poslanec Sme rodina Milan Krajniak jej poďakoval, že našla odvahu otvoriť schôdzu. Viedla ju podľa neho dôstojne. "Vďaka vám stúpla úroveň, na ktorú sme zvyknutí,“ povedal s tým, že jej ďakuje aj za to, že cestovala 11 hodín z Toskánska, aby mohla otvoriť schôdzu.
11:10 Opozícia zvolala na 11:40 brífing.
11:06 Hlasovacie zariadenie je po Hrnčiarovom ukončení vypnuté. Svetlá v sále však zatiaľ zostali zapnuté. V sále sú opoziční poslanci, ktorí sa rozprávajú medzi sebou. Zamestnanci parlamentu vyprázdňujú balkón nad sálou. Pracovníci médií ho museli uvoľniť.

10:28 Andrej Hrnčiar prerušil prerušenie schôdze. Vyzval poslancov, aby sa prezentovali. Opoziční poslanci na to reagovali skandovaním: „Hanba. Hanba.“ Zároveň viacerí pískali. Hrnčiar vyzval technikov, aby spustili hlasovacie zariadenie. Jozef Mihál (SaS) ho vyzval, ak má kúsok cti, aby s tým prestal.
Hrnčiar uviedol, že je jediný, kto má poverenie viesť schôdzu. Po hlasovaní konštatoval, že parlament nie je uznášaniaschopný. Poslancom poďakoval bez vysvetlenia za účasť. Opozícia opäť skandovala: Hanba. Hanba.“
10:25 Rokovanie až do odvolania prerušil podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar, ktorý ma podľa vlastných slov poverenie viesť schôdzu od Andreja Danka. Nicholsonová ju prerušila do jedenástej.
10:19 Poslanci predkladajú procedurálne návrhy. Koaliční poslanci tvrdia, že nemôžu rokovať, lebo nie je schôdza otvorená, odvolávajú sa na rokovací poriadok a žiadajú aby schôdzu viedol Hrnčiar. Opozícia chce rokovať o Ficovi.

10:14 Andrej Hrnčiar poprel dohodu s Nicholsonovou, schôdzu má viesť on.
10:12 „Hrubým spôsobom porušujete Ústavu SR“, vyhlásil poslanec Číž zo Smeru. Upozornil tiež, že podpredseda môže konať len z poverenia predsedu parlamentu. Nicholsonovú žiadal, aby sa preukázala poverením. Zároveň ju upozornil, že jej kroky sú dôvodom na odvolanie.
"Páni poslanci poprosím vás o kľud," hovorí Nicholsonová. Tá citovala paragrafy rokovacieho poriadku, podľa ktorých sa riadi.
10:10 Poslanec Gábor Gál (Most-Híd) upozornil, že parlament má schválené pravidlá hlasovania. "Poslanec sa prezentuje tak, že stlačí tlačidlo prezentácia. Schôdza nebola otvorená riadne. Terajšie rokovanie je paktom,“ vyhlásil Gál. Nicholsonová mu na to odpovedala, že ak sa vyskytuje pochybnosť, rozhoduje o nej predsedajúci, a tým je momentálne ona.

10:06 Madej zo Smeru žiada, aby podpredsedníčka parlamentu dala hlasovať, tak ako sa má hlasovať. „Hrubým spôsobom ste porušili rokovací poriadok,“ vyhlásil. Upozornil, že Nicholsonová zistila počet na základe čísla, ktoré vykríkol v sále Ľubomír Galko.
10:00 „Momentálne sa v sále nachádza 82 poslancov, preto považujte 8. schôdzu za otvorenú,“ vyhlásila podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová, bez toho aby nechala poslancov prezentovať sa cez hlasovacie zariadenie. Odvoláva sa na prezenčné listiny.
"Rokovací poriadok nikde nehovorí, ako sa zisťuje prítomnosť poslancov a počty,“ vyhlásila.

9:00 V pléne je prítomných iba 69 poslancov, minimum je 76. Opozícia sama uznášaniaschopnosť zabezpečiť nemôže. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar posunul začiatok schôdze o hodinu.
8:48 V stredu nebol parlament uznášaniaschopný dvakrát, a preto jeho predseda Andrej Danko odročil začiatok schôdze na štvrtok. Schôdza však bude zrejme trvať len niekoľko minút, Danko totiž už avizoval, že navrhne presunúť túto mimoriadnu schôdzu na september. Vládna väčšina mu takýto návrh zrejme odobrí.

8:34 Predseda parlamentu Andrej Danko a jeho delegácia odletel na rokovanie s európskymi kolegami do Štrasburgu.
"Návšteva má položiť potrebný základ pre konštruktívne partnerstvo medzi NRSR a EP počas slovenského predsedníctva. Zároveň prestavuje vhodnú príležitosť na diskusiu o aktuálnych otázkach EÚ v kontexte slovenského predsedníctva," uviedla šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.
S Dankom cestujú do Štrasburgu aj podpredsedovia parlamentu Martin Glváč (Smer) a Béla Bugár (Most-Híd), predseda európskeho výboru Ľuboš Blaha (Smer), šéf zahraničného výboru František Šebej (Most-Híd), predseda výboru pre verejnú správu Boris Kollár (Sme rodina), šéf finančného výboru Ladislav Kamenický (Smer), predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová (SaS), šéf branno-bezpečnostného výboru Anton Hrnko (SNS) a člen hospodárskeho výboru Radoslav Procházka (Sieť).
Fico podľa opozície zlyhal
Návrh na zvolanie schôdze o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi podali v piatok 1. júla poslanci za SaS a OĽaNO s tým, že pod návrhom je podpísaných 34 opozičných poslancov. Podľa opozície premiér svojím prístupom ku kauze Bašternák legitimizuje korupčné správanie, keďže odmieta odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Ten je podľa opozičných poslancov podozrivý z obchodovania s daňovým podvodníkom. Taktiež podľa opozície býva premiér v byte, ktorý bol postavený za peniaze z daňových podvodov a navyše za znížené nájomné.