BRATISLAVA. Už mali prázdninovať, no dovolenku, ktorú si naplánovali, skrátili poslancom dve mimoriadne schôdze. Na prvej mali odvolávať ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru a na druhej jeho šéfa, premiéra Roberta Fica, a teda celú vládu. Dôvodom bola kauza Bašternák.
Opoziční a koaliční poslanci sa na poslednom stretnutí pohádali, kto má schôdzu viesť, či vôbec môžu rokovať a kto klame. Predseda parlamentu Andrej Danko bude od podpredsedníčky parlamentu Lucie Nicholsonovej žiadať vysvetlenie jej štvrtkové konania v zákonodarnom zbore.
Hrnčiar urobil chybu
Parlament mal vo štvrtok ráno pokračovať v schôdzi, na ktorej chcela opozícia vysloviť nedôveru premiérovi, a teda celej vláde, lebo Fico podľa nej kryje ministra Kaliňáka v kauze Bašternák.
Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar zo Siete najskôr nechal poslancov, aby sa prezentovali, ale bez hlasov koalície ich bolo málo a tak schôdzu ani neotvoril. Koalícia rovnako zablokovala aj stredajšiu schôdzu o vyslovení nedôvery Kaliňákovi, keď sa jej poslanci neprezentovali, hoci boli v sále. Aby sa schôdza mohla začať, prezentovať sa musí aspoň 76 poslancov.
Hrnčiar potom prenechal vedenie schôdze podpredsedníčke parlamentu Lucii Nicholsonovej z SaS, ktorá schôdzu otvorila aj bez hlasovania. Odvolala sa na prezenčnú listinu, do ktorej sa podpísalo 87 poslancov a na to, že v sále ich bolo 82.
„Rokovací poriadok nikde nehovorí, ako sa zisťuje prítomnosť poslancov a počty,“ odôvodnila Nicholsonová.
Chybu sa Hrnčiar snažil zachrániť tým, že neskôr tvrdil, že Nicholsonová nemá viesť schôdzu, ale on má písomné poverenie od predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý je na služobnej ceste v Štrasburgu. Chýbali aj ďalší dvaja podpredsedovia Martin Glváč zo Smeru a Béla Bugár z Mosta-Hídu.
Poslanci z SaS písomné poverenie spochybnili, lebo Dankov podpis sa nepodobal na ten pod koaličnou zmluvou.

Puč alebo zneužívanie moci?
Koaliční poslanci obvinili Nicholsonovú zo štátneho prevratu. „Hrubým spôsobom porušujete ústavu,“ povedal poslanec Smeru Miroslav Číž. Žiada preto, aby ju parlament odvolal z kresla podpredsedníčky.
Nicholsonová hovorí, že Hrnčiar jej vedenie schôdze prenechal dobrovoľne. „Vytiahol svoju hlasovaciu kartu a ja som si zasunula svoju,“ opísala. Písomné poverenie, kto má viesť schôdze, predsedovia parlamentu podľa nej nikdy nedávali.
Hrnčiar zas tvrdí, že Nicholsonová zneužila situáciu. Tesne pred začatím schôdze podľa neho sedela na stoličke predsedajúceho a nechcela ho tam pustiť. „Mám tehotnú podpredsedníčku Národnej rady násilím brať? Zobral som si hlasovaciu kartu, lebo som sa chcel prihlásiť s procedurálnym návrhom,“ povedal.
Schôdzu nakoniec Hrnčiar ukončil až do odvolania.
Danko je v šoku
„Som z toho viac ako v šoku, čo si kto dovolí v Národnej rade. Utvrdzujem sa, že Národná rada potrebuje nové pravidlá. Poslanci, ktorí nosia tričká alebo sa správajú ako Nicholsonová, by v Európskom parlamente sedieť nemohli. Politikom to zrátajú voliči. Možno chcú niektorí teátra,“ vyhlásil po návrate z návštevy Európskeho parlamentu Danko pred novinármi na bratislavskom letisku.
Danko si musí vypočuť predsedajúceho schôdze, ktorým bol Andrej Hrnčiar. Sám hovorí, že vidí svojvôľu podpredsedníčky a hovorí, že zvolá poslanecké grémium čo najskôr. Zároveň dôrazne konštatoval, že on poveril vedením schôdze Hrnčiara a na poverení je jeho podpis. Podľa neho nie je možné odhadom rátať poslancov, tak ako to robila Nicholsonová, ale musia to byť riadne zvolení skrutátori.
Podpredseda parlamentu Béla Bugár povedal, že za 26 rokov sa nestretol s takouto aroganciou, aká bola vo štvrtok v Národnej rade. „Každá schôdza parlamentu sa začína zisťovaním uznášaniaschopnosti elektronicky. Ak je problém, nastupujú skrutátori. Toto je bodrel. To tu nikdy nebolo. Je to hrubé porušenie rokovacieho poriadku. To sa ešte nestalo,“ vyhlásil pred novinármi.
Rokovanie o odvolávaní Kaliňáka koalícia v stredu presunula na september. S protestami pred bytovým komplexom Bonaparte plánuje opozícia pokračovať.
Či sa pred prázdninami poslanci stretnú ešte raz, závisí aj od toho, či opozícia navrhne v lete zvolať ďalšie
schôdze parlamentu.
Pôvodný plán bol, že poslanci by sa mali najbližšie stretnúť až začiatkom septembra.

.

Beata
Balogová
