BRATISLAVA. Vypĺňanie bezpečnostného formulára pred dovolenkou by už nemalo byť samozrejmosťou len pred cestou do USA. Kým Spojené štáty zaviedli povinný elektronický systém pre cestovnú registráciu (ESTA) od roku 2009, v budúcnosti by mohol podobný formulár platiť aj pri ceste do krajín Európskej únie.
„Má to byť nová autorizácia pre občanov tretích krajín smerom do EÚ. Je to predbežný bezpečnostný skríning,“ vysvetlil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).

Medzi hlavnými témami
Téma bezpečnostného formulára má byť jednou z hlavných, ktoré by sa mali riešiť počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Kaliňák ju ohlásil vo štvrtok po prvom neformálnom stretnutí ministrov vnútra 28 členských krajín Únie.
O zámere Európskej komisie predložiť takýto návrh hovoril s Kaliňákom už aj eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos.
„Bude fungovať podobne ako známy systém ESTA v USA,“ povedal Avramopulos.
Podľa zámeru Únie by mali byť informácie získané z formulára dostupné všetkým členským krajinám. Kaliňák očakáva, že to vyplní informačnú medzeru, najmä pri krajinách s bezvízovým stykom.
Viesť bude ochrana hraníc
Slovenské predsedníctvo sa však má primárne zamerať na migráciu a ochranu hraníc. Riešiť sa má kontrola schengenského priestoru, spustenie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, ktorá by mohla začať fungovať na jeseň, či práce na reforme azylového systému. Za najvyššiu prioritu označil Kaliňák tému návratu migrantov a ich readmisie.
Pri migrácii treba podľa ministrov uplatňovať manažment štyroch R - úspešné návraty, poctivé a fungujúce readmisie, presídlenie pre tých, ktorí sú najohrozenejší, a relokácia migrantov, ktorí sa dostanú na územie EÚ, kde sa musí riešiť otázka záťaže pre jednotlivé krajiny.
„Verím, že to, čo sme si zadefinovali v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ, dostane sa veľmi rýchlo do života. A že o šesť mesiacov budeme vedieť občanom EÚ dokázať, že vieme ochrániť hodnoty Únie,“ vyhlásil Kaliňák.
Vlani pritom do Európy prišlo 1,5 milióna utečencov, ktorí aj požiadali o azyl. Na tom, ako by si krajiny mali prišelcov rozdeľovať, v Únii dlhodobo chýba zhoda. Kaliňák opätovne prízvukoval, že okrem doterajších riešení by sa malo hovoriť aj o nových možnostiach. Ministri vnútra by o nich mali hovoriť v najbližších týždňoch.
Počas slovenského predsedníctva by sa mali zrušiť aj dočasné kontroly v rámci Schengenu, ktoré zaviedli niektoré krajiny pre migračnú krízu.

Beata
Balogová
