SME

Reportér: Detskí vojaci sú lacní a nepoznajú zlo

O fenoméne detských partizánov v Ugande hovorí kniha Wojciecha Jagielskeho Noční pútnici

Deti dokážu byť odvážnejšie aj krutejšie, pretože ešte nemajú takú predstavivosť. Je ľahké ich zdisciplinovať, poslúchajú a nekladú otázky. (Zdroj: Profimedia)

„Takých armád je mnoho, no táto bola špecifická, pretože ju tvorili takmer výlučne deti,“ hovorí o Armáde Božieho odporu WOJCIECH  JAGIELSKI, ktorý bol desať rokov reportérom poľskej Gazety Wyborczej.

Do Ugandy sa opakovane vracal, aby zistil viac o fenoméne detských vojakov, ktorí nebojovali o moc či peniaze, ale o vykúpenie sveta, bola to ozbrojená náboženská sekta.

Knihu Noční pútnici ste zasadili do obdobia prezidentských volieb, no jedným z dôležitých fenoménov sú tu detskí vojaci. Napísali ste, že vás neprekvapili, zažili ste ich už v Afganistane.

Vždy, keď som stretával v Strednej Ázii, na Kaukaze či v Afrike detských vojakov a partizánov, bral som ich ako dospelých ľudí. Ani mi nenapadlo pýtať sa ich, koľko majú rokov, lebo boj je vecou dospelých.

Po prvý raz som sa začudoval, keď som v Kongu čakal na stretnutie s vtedajším prezidentom Kabilom a pred jeho sídlom som zbadal stáť malého chlapca v uniforme. Vyzeral v nej ako dospelý človek, len bol malý, ale aj ja som nízky. Podišiel ku mne a vypýtal si cigaretu. Až vtedy som si všimol, že je nejaký mladý. Spýtal som sa ho na vek a on povedal, že má jedenásť rokov. Môj starší syn mal vtedy toľko rokov a so ženou sme uvažovali, či je dosť starý, aby chodil sám do školy.

Mnohí dokonca vraj tvrdia, že deti sú najlepšími vojakmi.

Keď som stretával partizánov v Ugande, rozprával som sa s nimi o tom, aké to bolo, keď bojovali. Vtedy už boli opäť deťmi, pretože keď dobojovali, bolo to ako ich nové prevtelenie, znovu omladli. Takže sme sa rozprávali o čase, keď boli dospelými, čo bolo veľmi ťažké, lebo o tom nevedeli hovoriť. Mali bohaté skúsenosti, ale neboli dosť vyspelí, aby ich dokázali pomenovať. Práve preto ich unášali do džungle, lebo bolo jednoduché prerobiť ich na vojakov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemajú v sebe ešte jasné kritériá dobra a zla. Potrebujú len odmenu a trest, sú ešte nepopísanou tabuľou. Deti dokážu byť odvážnejšie aj krutejšie, pretože ešte nemajú takú predstavivosť. Zároveň sú lacnejšími vojakmi. Je ľahké ich zdisciplinovať, poslúchajú a nekladú otázky. Sú teda naozaj ideálnymi vojakmi.

Keď ste s detskými partizánmi hovorili, boli už v ústavoch, kde sa mali liečiť z týchto zážitkov a postupne sa zaradiť do spoločnosti. Boli to akési „odvykačky“. Aký tu bol život?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C48NB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu