BRATISLAVA. Podpis predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) na poverení pre podpredsedu NR SR Andreja Hrnčiara (Sieť) viesť schôdzu je zrejme falzifikát. Upozorňujú na to opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS, ktorým to povedali viacerí grafológovia. Opozícia vyzýva Danka, aby jasne povedal, či je podpis skutočne jeho a aby zverejnil originál dokumentu a nechal ho podrobiť grafologickému rozboru.
"Vyzývam predsedu parlamentu Danka, aby jasne povedal, či vlastnou rukou podpísal dokument, ktorý ukázal podpredseda Hrnčiar a na základe ktorého viedol schôdzu," povedala na dnešnej tlačovej konferencii pred parlamentom poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA).

Nesedí ani poradové číslo
Podľa jej straníckeho kolegu Jozefa Viskupiča je dôvodné podozrenie, že došlo k falšovaniu podpisu. "Pán Danko je podozrivý z toho, že zanedbal svoju povinnosť, a argument, že pán Hrnčiar môže viesť schôdzu, bol vyrobený dodatočne," poznamenal Viskupič.
Podľa Jany Cigánikovej (SaS) nesedí na dokumente ani poradové číslo. Opozícia sa pýta, prečo ešte tento dokument nie je zverejnený na webe. "Nie je v poriadku, ak sa v kancelárii predsedu parlamentu falšujú dokumenty. Znásilňujú sa tu pravidlá a ohýba sa zákon v prospech skupiny vyvolených," vyhlásila Cigániková.

Organizujú ďalší protest
Viskupič avizuje ďalšie kroky, o ktorých bude hovoriť v pondelok (11. 7.). Spomína možné trestnoprávne následky aj konanie v príslušných parlamentných výboroch. Opozícia zároveň organizuje ďalšie protesty za odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica (obaja Smer) pre daňovú kauzu Bašternák. A to aj s prihliadnutím na konanie predsedu parlamentu Danka. V pondelok o 18.00 h budú protesty v Bratislave a Žiline.
"Predseda NR SR Andrej Danko sa už jasne vyjadril k tejto téme včera a potvrdil svoje rozhodnutie o poverení podpredsedu NR SR Andreja Hrnčiara na jeho zastupovanie. Keďže v parlamente sa stále stupňuje chaos a neporiadok, už dnes bolo prvé pracovné stretnutie k zmene rokovacieho poriadku," reagovala dnes riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR Zuzana Čižmáriková.

Špekulácie odmietol
Danko vo štvrtok (7. 7.) odmietol špekulácie o tom, že by podpis na poverení pre Hrnčiara nebol jeho. Zároveň vyhlásil, že podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) nemôže mať jeho esemesku o tom, že môže viesť schôdzu a že jediný poverený bol Hrnčiar.
V parlamente vo štvrtok pri schôdzi o odvolaní premiéra vznikol chaos po tom, čo Nicholsonová začala viesť rokovanie. Otvorila schôdzu spôsobom, ktorý koalícia považuje za hrubé porušenie rokovacieho poriadku.
Schôdzu následne ukončil Hrnčiar, ktorý mal byť neprítomným Dankom ako jediný poverený viesť schôdzu.








Beata
Balogová
