BRATISLAVA. Arcibiskup Sýrskej ortodoxnej cirkvi Severios Malki Mourad, patriarchálny vikár Jeruzalema a Jordánska, ktorý je na štvordňovej návšteve SR, sa v piatok predpoludním stretol v Bratislave aj s novinármi.
Hovoril okrem iného o prenasledovaní kresťanov na Blízkom východe a o utrpení obyvateľov Sýrie, Iraku a Svätej zeme, oblastí sužovaných krízami a konfliktmi.
Emigrácia z Blízkeho východu
Jeho návšteva na Slovensku (4. - 10. júla) sa realizuje po nedávnom stretnutí s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR (ÚZ ŽNO) Igorom Rintelom, bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským a generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Milošom Klátikom, ktorí ho navštívili koncom mája tohto roku počas cesty do Svätej zeme.
Na stretnutí s novinármi hosťa sprevádzal hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara, predseda ÚZ ŽNO Rintel a ďalší predstavitelia.
Arcibiskup Mourad vyjadril radosť, že mohol prísť po prvý raz na Slovensko, zablahoželal predstaviteľom SR k predsedníctvu v Rade Európy a ubezpečil, že veriaci Sýrskej ortodoxnej cirkvi sa modlia za prezidenta SR, predsedu Národnej rady SR, predsedu vlády SR a všetkých obyvateľov Slovenska.
"Každodenne sa modlíme za jednotlivé národy a štáty, aby žili v pokoji a mieri," povedal Mourad a vyzdvihol nádej, že aj v nepokojnej oblasti, odkiaľ prichádza, raz pominú konflikty a utrpenie ľudí. "Mám nádej, že aj predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európy napomôže tomu, aby kresťania z Blízkeho východu už nemuseli emigrovať."
Stretne sa s utečencami
Mourad sa počas návštevy v SR už stretol s predstaviteľmi ÚZ ŽNO a rímskokatolíckej cirkvi. V piatok popoludní bude mať stretnutie s predstaviteľmi Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave, bude hovoriť s bratislavským pomocným biskupom Jozefom Haľkom a odcestuje do Nitry, kde navštívi Nitrianske biskupstvo. Stretne sa tam aj s utečencami, členmi skupinky kresťanov, ktorí sú na Slovensku.
"Sme vďační za každého prenasledovaného kresťana, ktorého prijali na Slovensku a v iných krajinách. Oveľa dôležitejšie však je, aby kresťania zostali tam, odkiaľ pochádzajú, aby sa všetci zodpovední predstavitelia snažili o pokoj a mier ako vo Svätej zemi, tak i v ďalších krajinách, kde sú konflikty a nepokoje," zdôraznil Mourad.
Nebezpečenstvo Islamského štátu
Reagujúc na otázky novinárov hovoril aj o nebezpečenstve Islamského štátu, ktorého sa boja ako kresťania, tak aj moslimovia či židia v Sýrii a iných krajinách. Európa aj Rusko by podľa neho mali prispieť k tomu, aby ľudia v týchto oblastiach mohli žiť v pokoji.
Má nádej, že s pomocou Európy a USA sa dajú zastaviť útoky Islamského štátu, pričom za dôležité považuje zastaviť im dodávky zbraní a financií. Ale žiaľ, sú krajiny, ktoré Islamskému štátu pomáhajú, dodal. Napriek všetkému arcibiskup verí, že opakované rokovania a stretnutia môžu pomôcť k dosiahnutiu pokoja.
V sobotu 9. júla sa Mourad zúčastní aj na festivale Pohoda, kde prehovorí k mládeži a bude informovať o prenasledovaní kresťanov na Blízkom východe. Opäť sa tam stretne aj s členmi židovskej komunity a ďalšími účastníkmi toho podujatia.
Sýrska ortodoxná cirkev je východná pravoslávna cirkev s patriarchátom v sýrskom Damasku. Má približne päť miliónov veriacich po celom svete, značná časť z nich sa okrem Turecka, Sýrie a Iraku nachádza v Indii. V oblasti Izraela, Palestíny a Jordánska žije približne 10.000 sýrskych pravoslávnych kresťanov, v samotnom Jeruzaleme je ich asi 1000. Ich počet však vplyvom okolností klesá.