BRATISLAVA. Žiadne „ALE hejt neskryje“ a ľudia význam svojich slov nevnímajú a nevidia ich dopady. To je posolstvo novej kampane bojujúcej s nenávisťou a extrémizmom v online prostredí. V piatok ju spustila Nadácia otvorenej spoločnosti aj s podporou denníka SME.
Cieľom je ukázať, ako sa online hejt prepája v našej spoločnosti s extrémizmom a extrémistickými prejavmi. Kampaň budú tvoriť tri videá.
„Slovíčkom ALE sa pokúšame zakryť alebo ospravedlniť hejt. Ale to nejde. Hejt zostáva hejtom – hlúpou urážkou, ktorej chýbajú argumenty a, navyše, väčšinou aj hlbšia znalosť a empatia,“ zdôrazňuje koordinátorka kampane Ľubica Stanek z Nadácie otvorenej spoločnosti.
Kampaň okrem viacerých slovenských médií podporujú aj ombudsmanka Jana Dubovcová, spisovateľ a publicista Michal Havran, bloger Samuel Marec či spisovateľ a publicista Michal Hvorecký.
Havran, napríklad, odhaľuje silu slova, ktoré dokáže dehumanizovať, čo je taktika využívania na budúce obete pred vojnou. Kontext tejto dehumanizácie, znechucovania niektorej skupiny ľudí, je však súčasný.
Dubovcová vo svojom blogu zase upozorňuje na limity práva na slobodu prejavu, ktorým sa hejteri často obhajujú.
„Hate mail či nenávistný komentár v statuse a pod ním je šok. Otvorená rana. Facka bez dotyku, čo stiahne žalúdok a vysuší ústa. Hejt je odporný – pre všetkých, ktorí ho okúsia,“ dodáva aj riaditeľ nadácie Ján Orlovský.
Všetky blogy nájdete na stránke kampane: www.alehejtneskryje.sk. Kampaň nadväzuje na projekty „Povedz mi to do očí“ a „Masturhate“, obe zamerané proti hejtu v online.

Beata
Balogová
