ĽUTINA. V gréckokatolíckom pútnickom centre v obci Ľutina v okrese Sabinov sa 9. júla zišli veriace rómske rodiny zo širokého okolia. Hlavný organizátor podujatia Pastoračné centrum Rómov z Čičavy z okresu Vranov nad Topľou pôsobí v širokom okolí, hlavne v osadách na východnom Slovensku.
Na Púť rómskych rodín pozvali aj rímskokatolíckych veriacich Rómov.
"Na púť zvykne chodiť do tisícky Rómov. Iba z Čičavy a okolia prišli veriaci na štyroch autobusoch, aj súkromnými autami," uviedol riaditeľ formačného centra, kňaz Martin Mekel.
Duchovný program
Snahou organizátorov bolo pritiahnuť úplné rodiny. Manželia s deťmi prišli hlavne z Prešovského kraja - od Starej Ľubovne, Kežmarku, Bardejova, z Vranovského okresu a ďalších regiónov.
Návštevníci na púť docestovali hlavne autobusmi. V okolí Sabinova vraj nie je tradícia chodiť na púte peši. Jedna skupina prišla aj s hudobníkmi z Ostravy, kde s Rómami pracujú saleziáni.
Sprievod k bazilike Zosnutia presvätej Bohorodičky bol spojený s divadelnými scénkami na tému božieho milosrdenstva. Hudobný program poskytli rómske kresťanské kapely zo Šarišského Jastrabia, Ostravy a Čičavy.
Ježiš ako líder
Veriaci prešli Cestu svetla, ktorá spája areál baziliky s mariánskou ľutinskou horou.
"Cesta svetla je niečo podobné ako krížová cesta, ale pokračuje zastaveniami, ktoré súvisia s biblickými príbehmi a udalosťami, ktoré sa udiali po Ježišovom vzkriesení," vysvetlil kňaz Mekel.
Gréckokatolícke centrum pre Rómov v Čičave robí na poli evanjelizácie a pastorácie Rómov veľmi záslužnú činnosť, povedal pre Tasr hovorca gréckokatolíckeho arcibiskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík.
"Rodina pre Rómov znamená veľmi veľa. Na takejto púti, ktorá je samozrejme jednou z mnohých foriem práce s Rómami, sa im ponúka efektívne povzbudenie a posilnenie vo viere, a to má potom konkrétny pozitívny vplyv aj na ich život v manželstvách, vo výchove detí aj v účasti na živote v spoločnosti," priblížil Petrík.

Boh je najlepší matematik
Hudobníci z kapely F6 pôvodne chceli hrať iba na omšiach a skautských akciách. Posunul ich otec Maťo Mekel, ako volajú kňaza z Pastoračného centra v Čičave. Stále im opakoval, že treba ísť ďalej a slúžiť ďalším ľuďom na Slovensku, opísali vplyv kňaza z Čičavy členovia kapely.
Manažér kapely Tadeáš Gavala žije a študuje v Košiciach, je matematik. Na otázku, ako sa znáša prírodná veda a opieranie sa o Boha v jeho mysli, bez zaváhania odpovedal: "Boh je najlepší matematik."
Kapela hrala v máji 2016 aj vo väznici v Leopoldove.
"Hlavne mladí ľudia si myslia, že sloboda je to, keď si môžu robiť čo chcú. Ale pri uväznených ľuďoch som si uvedomoval, že sloboda nie je to, že si môžem robiť čo chcem, ale to, že viem čo mám robiť a robím to," povedal o zážitku z koncertu v Leopoldove člen F6 Lukáš Bužo.
Hudobníci z kapely sa podľa neho zhodli na tom, že mnoho kresťanov je vonku na slobode a nie sú vo svojom vnútri slobodní. "A nesloboda vnútra je horšia než väzenie, ktoré väzni zažívajú," dodal.

Beata
Balogová
