BRATISLAVA. Nebude to exekučná amnestia, ktorú sľubovalo pred voľbami hnutie Borisa Kollára, ale aj tak má pomôcť tisícom Slovákov s dlhmi. Očakávaná reforma, ktorú spúšťa ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), má výrazne zmeniť pravidlá exekúcií aj osobných bankrotov.
Tie by mali byť nielen lacnejšie, ale aj jednoduchšie. V prípade osobného bankrotu oddlženie človeka už nebude znamenať, že príde o majetok a z dlhov sa bude dostávať celé roky. Po novom dostanú ľudia, ktorí svoje dlhy už nie sú schopní splácať, na výber dve možnosti.

Buď vyhlásia konkurz a odovzdajú svoj majetok na rozpredanie, alebo si ho nechajú a privolia na splátkový kalendár, ktorý im určí súd. Maximálne v priebehu troch rokov potom splátkami zaplatia takú časť dlžnej sumy, akú súd nariadi.
Na konci jedného či druhého variantu bude môcť človek začať s čistým štítom a bez dlhov. Vyhlásiť osobný bankrot má byť pritom možné vždy raz za desať rokov.
„Chceme, aby to bolo jednoduché, rýchle a nízkonákladové konanie,“ zhrnula Žitňanská, podľa ktorej boli bankroty podľa doterajších pravidiel drahé a nedostupné.
Ministerstvo sa chopilo témy práve pre súdy zavalené exekúciami a rastúcou skupinou ľudí v dlhovej pasci. Počet nevybavených exekúcií sa vlani dostal na rekordnú úroveň troch miliónov. Napriek tomu vyhlásilo osobný bankrot minulý rok len 580 ľudí. Bez riadneho oddlženia pritom ľudia s dlhmi na krku zvyčajne nemajú motiváciu zamestnať sa či dostať sa k majetku, keďže by im väčšinu z toho aj tak zobral exekútor.

Uvoľnenie pravidiel bankrotu, s ktorým prišla Žitňanská, je však podľa niektorých právnikov až prílišné. Varujú pred rizikom zneužívania či slabou motiváciou ľudí splácať dlhy, keďže raz za desať rokov im štát ponúkne pardon.
„Keď je mechanizmus nastavený tak, že ak vyplníte nejaké papiere, zbavíte sa svojich dlhov, a ešte k tomu musíte mať na konte exekúciu, tak to vôbec nemotivuje,“ upozorňuje expert na konkurzy Juraj Alexander.