BRATISLAVA 22. apríla (SITA) – Výbor pre európske záležitosti dnes potvrdil pôvodnú verziu malej novely rokovacieho poriadku, ktorá mu dáva právomoci voči vláde vo veciach EÚ a ktorú prerokoval pred jej druhým čítaním v Národnej rade. Výbor ako autor novely neakceptoval pripomienky ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, že by nemal mať náhradníkov, keďže ide o nový prvok v systéme výborov NR SR. Súhlasil len s návrhom, aby stanoviská vlády mohli prezentovať aj štátni tajomníci, nielen ministri.
„Legislatívny odbor Národnej rady mal len dve legislatívno-technické pripomienky. Tie sme akceptovali, ako aj návrh poslankyne Masácovej (SDKÚ), aby mohli ministrov zastupovať štátni tajomníci,“ povedal po zasadnutí eurovýboru jeho predseda Tibor Mikuš. Verí, že novela v parlamente prejde, aj keď ju nepodporuje vládna SDKÚ. „Ich postoj je celkom čitateľný, pretože SDKÚ nehlasovalo ani za prijatie ústavného zákona (o spolupráci vlády a NR SR vo veciach EÚ),“ dodal.
Ústavný zákon dal parlamentu možnosť zaväzovať vládu na rokovania s Európskou úniou. Novela rokovacieho poriadku má túto právomoc delegovať na výbor pre európske záležitosti. „Myslia si (SDKÚ), že exekutíva v tomto prípade má mať voľné ruky. Väčšina parlamentu má iný názor,“ uviedol Mikuš pre SITA. Podľa neho si aj väčšina národných parlamentov štátov myslí, že treba posilňovať ich úlohu pri prenose záväzných aktov únie, aby sa minimalizoval demokratický deficit, keď o legislatíve EÚ rozhodujú v jej orgánoch zástupcovia vlád.
Ak novela rokovacieho poriadku NR SR prejde, eurovýbor bude môcť meniť stanovisko vlády k pripravovanej legislatíve a iným rozhodnutiam únie. Jeho členovia by mali tiež volených náhradníkov s právom hlasovať. SDKÚ s tým nesúhlasí. Podľa nich by žiaden výbor nemal mať postavenie „supervýboru“. Podľa Lipšica by výbor nemal mať ani práva, ktoré ústava dáva len NR SR ako celku - povinnosť člena vlády predkladať výboru v dostatočnom časovom predstihu návrh stanoviska SR k návrhom právne záväzných aktov a iných aktov EÚ, právo člena vlády požiadať výbor o zmenu stanoviska SR a povinnosť člena vlády bezodkladne dať výboru vysvetlenie, ak na rokovaní EÚ prezentoval stanovisko odlišné od toho, ktoré schválil výbor.