SME

Plavčan v europarlamente: Potrebujeme väčšiu podporu talentov

Minister poskytol informácie o prioritách slovenského predsedníctva v oblasti vzdelávania, mládeže a športu.

Minister školstva Plavčan. Minister školstva Plavčan. (Zdroj: TASR)

BRUSEL/BRATISLAVA. Priority Slovenska na čele Rady EÚ v oblasti školstva budú zamerané na podporu talentov a vyšší dôraz na športovú diplomaciu.

Po stredajšom vypočúvaní pred poslancami Európskeho parlamentu z Výboru pre kultúru a vzdelávanie v Bruseli to uviedol minister školstva Peter Plavčan.

Členovia slovenskej vlády sú od pondelka do štvrtka vypočúvaní vo výboroch europarlamentu ohľadne programových priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Prečítajte si tiež: Plavčan plánuje upraviť financovanie mládežníckych aktivít Čítajte 

Talent je osobitná téma

Minister po "hodine otázok" zo strany europoslancov uviedol, že im poskytol hlavné informácie o prioritách slovenského predsedníctva v oblasti vzdelávania, mládeže a športu a o aktivitách, ktoré sa budú konať na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

"Najviac sa zaujímali o otázky talentu, ktorý je pre nás osobitnou témou a ktorý sa prelína všetkými oblasťami - vzdelávanie, mládež a šport," opísal situáciu Plavčan.

Dodal, že poslanci sa pýtali aj na čiastkové témy, ako je európsky kvalifikačný rámec, alebo niektoré záležitosti ohľadne športu.

Minister zopakoval, že naše predsedníctvo chce iniciatívne klásť dôraz na rozvoj talentu, ktorý treba podporovať nielen u jedincov, ktorí už prejavili svoje výnimočné schopnosti, ale snažiť sa podporovať talentovaných ľudí už od útleho veku.

"Treba hľadať nástroje na to, ako  u každého jednotlivca, najlepšie u detí a mládeže, aby ho mohli počas svojho života rozvíjať," zdôraznil Plavčan.

Negatívne javy v športe

Minister upozornil, že aj téma športovej diplomacie našla pochopenie medzi europoslancami, lebo "všetci vidíme, že v športe sa niečo deje" a treba odstraňovať negatívne javy, ktoré sú spájané so športovými aktivitami. Podľa jeho slov by práve športová diplomacia mala napomáhať pri odstraňovaní týchto javov.

SkryťVypnúť reklamu

Plavčan pripomenul, že o opatreniach, ktoré by mali očistiť šport od negatívnych javov, sa bude hovoriť už na budúci týždeň v Bratislave, v rámci Konferencie o vzdelávaní v športe a prostredníctvom športu (18. - 19.7.).

Ďalšími sprievodnými akciami slovenského predsedníctva v tejto agende budú septembrová Konferencia o podpore a rozvoji talentu v Bratislave (12. - 13. 9.) a Európska konferencia mládeže v Košiciach, ktorá sa uskutoční v dňoch 3. až 6. októbra.

Audiovizuálna smernica EÚ

Jednou z najvýznamnejších priorít slovenského predsedníctva v oblasti kultúry a audiovízie bude revízia smernice o audiovizuálnych mediálnych službách. Po vypočúvaní pred poslancami z Výboru pre kultúru a vzdelávanie (CULT) v Bruseli to uviedol minister kultúry SR Marek Maďarič.

SkryťVypnúť reklamu

"Poslanci sa zaujímali o tú najväčšiu prioritu a to je revízia smernice o audiovizuálnych mediálnych službách," uviedol Maďarič pred novinármi. Pripomenul, že ide o "zložitú smernicu s veľa otázkami" a že slovenské predsedníctvo je odhodlané pokročiť v procese rokovaní pokiaľ možno čo najďalej. Priznal, že Slovensko na čele EÚ zrejme tento proces nedokončí a odovzdá štafetu maltskému predsedníctvu, keďže pozície členských štátov sú často "v konflikte".

Ďalším dôležitým bodom z pohľadu záujmu europoslancov bola podľa Maďariča snaha vyhlásiť rok 2018 za Európsky rok kultúrneho dedičstva. Europarlament túto iniciatívu navrhol, Rada EÚ ju podporuje a Slovensko v tejto súvislosti poukazuje na fenomén spoločného kultúrneho dedičstva ako na dôležitý prvok oživenia a posilnenia povedomia občanov o hodnotách EÚ, najmä v čase, kedy je EÚ konfrontovaná s mnohými politickými, hospodárskymi a sociálnymi výzvami.

SkryťVypnúť reklamu

"Ešte stále čakáme na definitívne znenie návrhu zo strany Európskej komisie a potom na vyriešenie otázky financovania tohto roka ochrany kultúrneho dedičstva, lebo ak to nebude zafinancované, tak to bude len priorita na papieri," opísal situáciu minister. Dodal, že táto iniciatíva je postavená na troch pilieroch: kultúrna rôznorodosť, demografická zmena a trvalá udržateľnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 763
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 264
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 161
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 023
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 837
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 475
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu