BRATISLAVA. Ešte v roku 1993 mala slovenská armáda vyše 52-tisíc vojakov a napríklad aj takmer tisícku tankov. Okrem toho sa mohla chváliť aj takmer 1400 obrnenými vozidlami či viac ako tisíckou diel.
Za uplynulých 23 rokov sa veľkosť ozbrojených síl zásadne zmenšila - počet vojakov klesol na tretinu a z bojovej techniky zostal iba zlomok a aj ten je navyše zastaralý.
Napriek výraznému zníženiu počtu výzbroje aj vojakov, sú v súčasnosti slovenské ozbrojené sily podľa odborníkov na dostatočnej úrovni. „Ozbrojené sily tak, ako sú deklarované v koncepčných materiáloch, sú početne dostatočné a zodpovedajú našim potrebám,“ komentuje obranný analytik Vladimír Bednár.
Na súčasnú armádu sa pritom treba pozerať najmä ako na súčasť NATO, ktoré je aj o garantovaní kolektívnej bezpečnosti. Útok na jeden členský štát NATO sa totiž berie ako útok na všetkých.
„Hlavnou úlohou ozbrojených síl a Slovenska v aliančnom pakte je zabezpečiť a garantovať vlastnú obranyschopnosť,“ dodal náčelník generálneho štábu Milan Maxim. Tú podľa neho krajina má. „Samozrejme, stupeň modernizácie a pripravenosti ozbrojených síl zodpovedá dnešnému úsiliu,“ pripustil Maxim.
Práve pri téme peňazí a modernizácie vojska sa debaty o stave slovenskej armády zvyčajne končia.

Ako na tom je slovenská armáda?
O potrebe viac modernizovať hovorí aj Bednár. Kým obranné koncepcie sú podľa neho dostatočné, problematickejšie je ich napĺňanie.
„V súčasnosti je po technickej lehote životnosti väčšina techniky. Problémy vidím aj v kvalite personálu a v ďalších bodoch,“ dodal.