BRATISLAVA. Slovensko podporuje demokratické procesy v Turecku a odsudzuje násilný pokus o prevrat v krajine. "Turecko je naším strategickým bezpečnostným partnerom. Stabilné Turecko je pre nás mimoriadne dôležité, je na našich hraniciach a akákoľvek destabilizácia by mohla mať pre nás nedozerné dôsledky," vyhlásil podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) po rokovaní Rady národného bezpečnostného a analytického centra.
Ministri zahraničných vecí a obrany Miroslav Lajčák (nom. Smeru) a Peter Gajdoš (nom. SNS) dodávajú, že napriek pokusu o prevrat v Turecku nie je momentálne dôvod na paniku. Situácia sa stabilizuje, nie je dôvod na evakuáciu, zhoduje sa trojica ministrov. Rezort diplomacie však nateraz neodporúča cestovať do Ankary a Istanbulu.

Nie je dôvod na paniku
"Zvolal som krízový štáb, kde som sa informoval o konkrétnych situáciách, kde dokladali aj spravodajské služby konkrétnu situáciu. Na základe toho všetkého nie je dôvod na paniku," povedal Gajdoš s tým, že ministerstvo obrany je v spojení s NATO a EÚ.
"Doteraz neboli aktivované žiadne politické ani vojenské orgány, procedúry v aliancii," informoval šéf rezortu obrany. Turecko považuje za veľmi dôležitého aliančného partnera.
Kaliňák poukázal na dôležitosť stabilného Turecka aj v súvislosti s migračnou krízou v Európe. "Turecko je určitým garantom zlepšenia situácie s migráciou. Stabilizácia situácie a upokojenie, zachovanie demokratických inštitúcií je jediná cesta, ako utvrdiť zlepšenie bezpečnostnej situácie v oblasti," povedal Kaliňák s tým, že bezpečnostné zložky zostávajú v pohotovosti. Situácia v Turecku sa však podľa neho stabilizuje, čo je dôležité aj pre slovenských dovolenkárov.

Lajčák: Plne podporujeme vládu
"Sme radi, že sa situácia stabilizuje, pretože Turecko je dôležitý partner pre EÚ. Odsudzujeme pokus o násilný prevrat a prevzatie moci v krajine. Plne podporujeme demokraticky zvolenú vládu v Turecku a inštitúcie a vyzývame na urýchlený návrat k ústavnému poriadku," povedal šéf slovenskej diplomacie Lajčák, ktorý neodporúča cestu do Ankary a Istanbulu, hoci sa situácia stabilizuje.
"Občanom, ktorí sú v Turecku, odporúčame, aby zachovali pokoj, nezapájali sa do verejných zhromaždení a akcií a aby obmedzili pohyb v krajine. Rovnako odporúčame striktne dodržiavať pokyny miestnych úradov a bezpečnostných zložiek," doplnil Lajčák. Rezort nemá informácie o tom, že by boli v Turecku zranení alebo nezvestní Slováci. "V tejto chvíli nevidíme dôvod na paniku," zdôraznil s tým, že krízový štáb ale zostáva v pohotovosti.

Bugár: Dôležité je upokojniť situáciu
Podpredseda Národnej rady a predseda Mosta-Híd Béla Bugár si myslí, že stabilita Turecka je pre budúcnosť Európy mimoriadne dôležitá. A to aj v súvislosti s utečeneckou krízou v Európe. Preto treba odsúdiť akýkoľvek násilný pokus o prevzatie moci, ktorý nerešpektuje demokratické pravidlá.
"Akýkoľvek násilný pokus o prevzatie moci nerešpektujúci demokratické pravidlá je potrebné jednoznačne odsúdiť a vyjadriť podporu vláde, ktorá vznikla na základe výsledkov volieb, aj keď nemusíme s niektorými jej krokmi súhlasiť," napísal na sociálnej sieti Facebook v reakcii na pokus o prevrat v Turecku.
Dôležité je podľa Bugára hľadať spôsob, ako upokojiť situáciu v krajine. "Aj vzhľadom na viaceré kontroverzné kroky v posledných mesiacoch, ktoré mnohí vnímali ako smerovanie k autoritárskemu režimu," doplnil predseda Mosta-Híd.
Podľa SaS násilný prevrat a obmedzenie demokracie nie je nástrojom na riadenie krajiny. "Je nám ľúto obetí tohto pokusu o prevrat. Očakávame, že prezident Erdogan bude v následných krokoch ctiť princípy demokracie," skonštatovala strana. SaS dúfa, že sa v Turecku podarí opäť obnoviť pokoj, ktorý si podľa nej želajú občania Turecka, ako aj medzinárodné spoločenstvo.