Neočakáva, že vláda prijme opatrenia proti krajanskému zákonu
BRATISLAVA 7. januára (SITA) - Za zdržanlivosť pri prijímaní protiopatrení proti zákonu o zahraničných Maďaroch sa dnes vyslovil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo. Podľa neho netreba situáciu dramatizovať, preto nepredpokladá,
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
že by vláda vypočula iniciatívu KDH a prijala proti zákonu legislatívne opatrenia. Chlebo, ktorý je poverený rokovaniami s maďarskou stranou, nemá žiadne informácie, že by Budapešť uplatňovala časti zákona, zasahujúce územie druhého štátu. Agentúre SITA povedal, že Budapešť zatiaľ Bratislave poslala len štyri z očakávaných 11 vykonávacích predpisov k zákonu. Absenciu predpisov k norme, platnej od začiatku roka, však považuje za problém nie našej, ale maďarskej strany.
Štátny tajomník odmieta vytváranie hystérie okolo preukazov zahraničných Maďarov. Pripomenul, že Maďarsko akceptovalo námietky benátskej komisie (ako poradného orgánu Rady Európy) a momentálne ich vydáva za podobných podmienok ako my preukazy zahraničných Slovákov. Sledovať však bude treba dodržiavanie zásady, že mimovládne organizácie nemôžu byť poverené oficiálnymi funkciami. Chlebo je naďalej presvedčený, že zákonom by sa mal zaoberať slovenský parlament a prijať k nemu vyhlásenie. Podľa neho je to tiež najsprávnejšia cesta k eliminácii rôznych iniciatív, objavujúcich sa v posledných dňoch. Ako zdôraznil, nemala by sa z tohto problému robiť téma "politickej šermovačky", na druhej strane ale treba veľmi jasne povedať, kde sú hranice našej tolerancie.
Návrh vyhlásenia Národnej rady posúdi vo štvrtok vláda, deň predtým sa v Bratislave zídu experti oboch krajín. Podľa šéfa slovenského tímu Petra Prochácku by sa mala vláda zamyslieť nad spornými ustanoveniami zákona, ak by ich MR realizovala pred dosiahnutím konečnej dohody. V časti o zamestnávaní osôb s krajanským preukazom síce nabúrava zákon zmluvnú základňu, slovenskú stranu ale viac trápi jeho exteritorialita. Budapešť ju chce odstrániť vykonávacími predpismi, čo aj urobila pri vydávaní preukazov. Slovenské ministerstvá vnútra a spravodlivosti v stanovisku pre rokovania upozorňujú, že vykonávací predpis má nižšiu právnu silu ako zákon a dostáva sa tak s ním do rozporu. Riešenie vidia v novele zákona, ktorá by odstránila možnosť poveriť MVO oficiálnymi funkciami, ako napr. vydávaním krajanských preukazov.