SME

Žitňanská kritizuje elektronizačné projekty v justícii. Zatiaľ sú bez úžitku

Borecova nástupkyňa projekty analyzuje.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Veľké elektronizačné projekty zatiaľ prinášajú justícii minimálny praktický úžitok. Skonštatovala to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), podľa ktorej tak ani súdnictvo nie je v tomto smere výnimkou.

Do informačno-komunikačných technológií v súdnictve sa v posledných štyroch rokoch investovalo dokopy 112 miliónov eur, prevažne z fondov EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez praktického výsledku

"Situáciu vnímam veľmi podobne ako v celej krajine, že naozaj bolo investovaných veľa peňazí aj do elektronizácie justície, ale ten praktický výsledok v tejto fáze nemám," uviedla Žitňanská.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo pod vedením predošlého ministra Tomáša Boreca (nominant Smeru) ukončilo šesť veľkých projektov financovaných z Operačného programu Informatizácia spoločnosti.

Borec zhodnotil, že sa mu podarilo odstrániť dlhodobo pretrvávajúci technologický dlh v súdnictve a položiť "veľmi slušné" základy pre to, aby sa Slovensko mohlo vyrovnať v blízkej budúcnosti najvyspelejším krajinám EÚ.

Projekty analyzuje

Borecova nástupkyňa projekty analyzuje. Na otázku, či boli predimenzované, uviedla, že ide o robustné riešenia. Príkladom nateraz minimálneho využitia je projekt Elektronického systému monitoringu osôb (ESMO) za 27 miliónov eur.

Borec si od neho sľuboval okrem iného šetrenie finančných prostriedkov, nakoľko domáce väzenie je lacnejšie ako pobyt v kamennej väznici. K polovici júla je monitorovaných iba 11 osôb, z ktorých boli štyria odsúdení na trest domáceho väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Prevádzka systému by mala pritom tento rok ministerstvo stáť 3,8 milióna eur. Žitňanská rokuje s dodávateľom riešenia.

"Je to jeden z tých projektov, ktorý bol nadimenzovaný veľmi robustne a môže byť veľmi užitočný, ale my sa dnes musíme zamyslieť, čo všetko urobiť, aby to využitie zodpovedalo naozaj tomu, čo do tohto projektu bolo investované," uviedla.

Rokovania s dodávateľmi

Podobne rokuje ministerka aj s ďalšími dodávateľmi riešení, výsledky by mala predstaviť čoskoro. "Chcem využiť každý jeden modul, všetko, čo urobené bolo, aby to bolo vo výsledku, keď nie dnes, tak zajtra, pozajtra, o pol roka, naozaj využité," uviedla.

"To, čo musíme urobiť, je, aby sme sa postarali o to, aby sa elektronizácia stala realitou. To znamená, uviedli do praxe to, čo je, a prípadne už len nejakými menšími vstupmi nastavili ten systém tak, aby sa celý kamarátil, bol užívateľsky priateľský a aby boli súdy schopné ho používať a malo to celé efekt. To je moja ambícia," priblížila.

SkryťVypnúť reklamu

V pripravovaných elektronizačných projektoch pre nasledujúce eurofondové obdobie chce ministerka urobiť korekcie.

"Niektoré sú pre nás použiteľné, niektoré nie," vysvetlila. "Upravujeme ich tak, aby zodpovedali plánom, ktoré vyplývajú z programového vyhlásenia vlády," doplnila.

Rezort od začiatku roka spustil Elektronickú zbierku zákonov (SLOV-LEX), ako aj projekt Elektronické služby monitoringu obvinených a odsúdených osôb (ESMO).

Ukončené projekty

Ukončili sa projekty Portál právnych informácií, Rozvoj elektronických služieb súdnictva, Register úpadcov financované z programu OPIS, ako aj projekt Elektronický súdny spis financovaný zo Švajčiarskeho finančného mechanizmu.

Elektronizácia súdnictva bude pokračovať i v rokoch 2016 až 2018. Podľa plánov ministerstva pod vedením Boreca sa mali realizovať projekty Centralizovaný systém súdneho riadenia, Efektívna probačná a mediačná služba, Podpora efektívneho riadenia súdnictva a projekt nového Obchodného registra.

SkryťVypnúť reklamu

K projektom eJustice sa mali v nasledujúcich rokoch pridať i projekty financované z Operačného programu Efektívna verejná správa. Tie mali podporiť optimalizáciu procesov, vzdelávanie sudcov a zamestnancov súdnictva, zlepšenie analytických kapacít ministerstva spravodlivosti a rozšírenie podpory činnosti Centra právnej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 467
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 865
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 461
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 637
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 150
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 345
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 940
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí hokejisti po prehre v zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si konečné poradie MS v hokeji 2025.


Leonardo Genoni v zápase Švajčiarsko - USA vo finále MS v hokeji 2025.

Do All-Star tímu sa dostal aj dánsky útočník.


TASR
Americkí hráči oslavujú zisk titulu po ich víťazstve nad Švajčiarskom 1:0 po predĺžení.

Pozrite si, ako vyzerá medailová bilancia po MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je dnes Slovensko?


Fotka zo zápasu Švajčiarsko - USA vo finále MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu USA - Švajčiarsko vo finále na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu