BRATISLAVA. Druhý júlový víkend, areál trenčianskeho letiska, festival Pohoda. Mladá žena, ktorá prechádza pomedzi davy ľudí, sa nedá prehliadnuť - na hlave má vysokú farebnú kvetovanú korunku. Muž v batikovom tričku, s lenonkami na očiach a šatkou okolo čela si neďaleko od nej objednáva pivo.
Iné dievča kráča vo voľných farebných šatách až po zem. Takých je síce na festivale viac, no táto má okolo pása ľadvinku - podobnú, akú kedysi nosili cyklisti. To, za čo by sa jej pred niekoľkými rokmi spolužiaci smiali, ju dnes približuje k štýlovo oblečeným návštevníkom zahraničných festivalov.
Čo platilo v auguste 1969 na legendárnom Woodstocku, ktorý je predchodcom hudobných festivalov, bolo živé aj na tohtoročnej Pohode. Jediný rozdiel bol azda len v tom, že kým na hudobný protest hippies proti vojne vo Vietname si ľudia na seba vzali, čo mali (niektorí to po príchode na Woodstock neraz odhodili), teraz si nadšenci festivalovej módy podobné kúsky obstarávajú s predstihom a neváhajú do ich kúpy investovať.
Outdoorové hudobné podujatia aj na Slovensku sú totiž v posledných rokoch ukážkou originálnej módy, ktorá v ovzduší leta a uvoľnenej zábavy vynikne viac než na prehliadkových mólach.
„Fenomén festivalovej módy, stylingu, individuálneho vizuálu sa stáva priestorom na sebavyjadrenie aj prezentáciu vlastnej kreativity, humoru a osobnej slobody,“ hovorí sociologička Sylvia Porubänová. Festivalové očakávania návštevníkov na Slovensku tak podľa nej nie sú už len hudobné či relaxačné, ale súvisia aj s módou.
Honba za fotkami aj „lajkami“
Odborník na popkultúru Juraj Malíček vníma festivaly ako špecifický priestor na predvádzanie, kde sa kladie mimoriadny dôraz na formu, ktorá však zohľadňuje aj praktickú stránku.
„Oblečieme alebo vyzlečieme si čosi, čo by sme si inak neobliekli či nevyzliekli - zvlášť ak je teplo,“ hovorí. Tento fenomén podľa neho vplýva aj na to, že ľudia si priamo na festivaloch nakupujú konfekciu, ktorú by si inak za žiadnych okolností nekúpili.