BRATISLAVA. Univerzita Komenského v Bratislave je v duchu odkazu neodňateľného hodnotového rámca akademických slobôd, slobodného vzdelávania a výskumu plne solidárna s kolegami z tureckých univerzít.
Univerzita upozorňuje na situáciu ohrozujúcu akademické práva a slobody zamestnancov tureckých univerzít aj autonómiu vysokého školstva. Univerzita Komenského sa hlási k stanovisku Asociácie európskych univerzít ako aj k vyhláseniu Českej konferencie rektorov a vyzýva všetkých ľudí, aby spoločne podporili slobodu a demokraciu v Turecku.
Informovala o tom Andrea Földváryová z oddelenie vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.
Vyjadrili znepokojenie
"Vedenie Univerzity Komenského v Bratislave a vedenie Akademického senátu UK so znepokojením sleduje aktuálne udalosti, kde po minulotýždňovom zmarenom pokuse o prevrat v Turecku podľa dostupných informácií Turecká vysokoškolská rada zakázala až do odvolania akademickým pracovníkom cestovať do zahraničia a prikázala návrat tým, ktorí v zahraničí pôsobia," uvádza sa vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísali rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta a predseda Akademického senátu UK Daniel Ševčovič.
Univerzita Komenského upozorňuje, že medializované informácie hovoria o čistkách, ktoré postihli desiatky tisíc zamestnancov štátnych inštitúcií. "S tureckým akademickým prostredím nás spája množstvo bilaterálnych partnerstiev a spolupráca s tureckými univerzitami. Prepojenie v oblasti vzdelanosti a kultúrnosti nás však posúva až do 9. storočia a príchodu byzantských učencov Cyrila a Metoda práve z Konštantínopola – dnešného Istanbulu - majúcich rozhodujúci význam pre rozvoj vzdelanosti na našom území," uvádza sa vo vyhlásení Univerzity Komenského v Bratislave.

Hrozba zatvárania
Svetové agentúry s odvolaním sa na správy verejnoprávneho Tureckého rozhlasu a televízie a štátnej agentúry Anadolu informovali o tom, že Turecko sa chystá zatvoriť 626 vzdelávacích inštitúcií vrátane 524 súkromných škôl.
O zatvorení týchto inštitúcií rozhodlo turecké ministerstvo školstva. Školy podľa informácií agentúry vyšetrujú v súvislosti so "zločinmi proti ústavnému poriadku a jeho uplatňovaniu".
Agentúra AP s odvolaním sa na turecké médiá tiež informovala, že turecká vláda v rámci opatrení po neúspešnom pokuse o prevrat robí rozsiahle čistky v školstve, pričom sa rozhodla odobrať licenciu približne 21 000 učiteľom súkromných škôl.
Turecko zároveň tento týždeň oznámilo, že dalo výpoveď 15 200 učiteľom pracujúcim v štátnych školách a k rezignácii prinútilo aj 1 577 univerzitných dekanov. Ankara tiež pozastavila všetky zahraničné pobyty štátom platených akademikov.