BRATISLAVA. Keď poľská tajná služba ABW v máji zatkla proruského politika Mariusza Piskorského a obvinila ho zo špionáže, pýtala sa aj na Mariana Kotlebu. Patril na zoznam politikov, ktorí majú byť platení ruskými tajnými službami. Slovenské bezpečnostné zložky ani po dvoch mesiacoch od zatknutia nechcú prezradiť, či na základe informácii z Poľska vyšetrujú aj Kotlebu za špionáž či prijímanie peňazí zo zahraničia.
„Slovenská informačná služba na vaše otázky týkajúce sa konkrétnych osôb ani pri najlepšej vôli nemôže odpovedať, pretože by ich zodpovedaním mohla porušiť platné zákony,“ povedal hovorca Slovenskej informačnej služby Alexander Kurtanský.
Podobne reagovalo aj policajné prezídium. „Noviny, ktoré zastupujete, medzi štátne orgány oprávnené disponovať požadovanými informáciami nepatria,“ povedal hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.
Slovenská informačná služba pritom píše o ovplyvňovaní verejnej mienky Ruskom aj vo svojej výročnej správe za minulý rok.
„V kontexte pretrvávajúceho napätia vo vzťahoch Ruskej federácie so Západom venovala SIS pozornosť problematike snáh Ruskej federácie o ovplyvňovanie verejnej mienky v SR a subjektom, ktoré sa na týchto aktivitách aktívne podieľali,“ píše sa v správe.

Prepojenia v Poľsku
Na možné prepojenie medzi Kotlebom a Ruskom v júni prvýkrát verejne upozornil poľský denník Gazeta Wyborcza. Informoval o tom, ako poľská tajná služba ABW v máji zatkla politika Mariusza Piskorského z proruskej mimoparlamentnej strany Zmena a obvinila ho zo špionáže.
V ten istý deň tajná služba ABW vypočúvala ďalších členov vedenia Zmeny a zaujímala sa o kontakty s predstaviteľmi podobných organizácií v Európe. Medzi nimi bola aj strana ĽSNS Mariana Kotlebu.