SME

Na Slovensku chýba množstvo sestier, riešenie je v nedohľadne

Ministerstvo zdravotníctva ani vláda však z pohľadu predstaviteľov komory stále neprišli s návrhmi konkrétnych opatrení.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V slovenskom zdravotníctve chýba už 12 000 sestier a pôrodných asistentiek, pričom je problém zohnať takýto personál nielen do ambulancií lekárov, ale aj do niektorých zdravotníckych zariadení. S takýmto konštatovaním prišli v piatok predstavitelia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Nechcú priznať dôvod

Komora sa podľa jej prezidentky Ivety Lazorovej rozhodla opätovne upozorniť na problém potom, ako prvá nemocnica na Slovensku otvorene priznala, že zatvára svoje pracovisko pre nedostatok sestier.

SkryťVypnúť reklamu

Univerzitná nemocnica Bratislava začiatkom júla oznámila, že zlúči interné kliniky nemocnice na Mickiewiczovej ulici, zdôvodnila to racionalizáciou. "Myslím si, že sa to deje v mnohých zariadeniach na Slovensku, ale máloktoré priznajú otvorene, že je to kvôli nedostatku sestier," uviedla Lazorová. Situáciu označila za kritickú.

"Je čoraz väčším problémom získať sestru pre zdravotnícke zariadenie," vysvetlila. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením nového ministra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) ani vláda však z pohľadu predstaviteľov komory stále neprišli s návrhmi konkrétnych opatrení.

Prečítajte si tiež: Kiska považuje zdravotníctvo za jeden z najväčších problémov spoločnosti Čítajte 

Komora upozornila, že Slovensko patrí v Európe ku krajinám s najnižším počtom sestier. Podľa údajov Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z roku 2014 sa tu v priemere o tisíc obyvateľov stará iba 5,75 sestry. V Nórsku je to 16,89 sestry, v Nemecku 13,14, v Rakúsku 8,00, v Česku 7,93. Spomedzi krajín V4 je situácia horšia len v Poľsku (5,24).

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo bolo na Slovensku ku koncu mája registrovaných 42 415 sestier a pôrodných asistentiek. Riaditeľ kancelárie komory Milan Laurinc upozornil, že podľa ich registra ubudlo zo systému za posledných osem rokov 6 001 sestier, ktoré odišli do starobného dôchodku. Za rovnaký čas komora registrovala iba 2 018 nových sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sú absolventkami.

Úbytok je však podľa Laurinca ešte vyšší, pretože ďalšie stovky sestier odišli do zahraničia, pričom v tomto prípade šlo o skúsené sestry s praxou. Množstvo sestier sa tiež rozhodlo svoju profesiu zanechať. "V posledných rokoch do systému prichádza v priemere 300 sestier ročne, čo je málo," skonštatoval Laurinc.

Nie je záujem riešiť problém

Sestry podľa šéfky komory nechýbajú len v nemocniciach, ale predovšetkým v primárnej starostlivosti. "Ak je nízky počet sestier, pacient nemôže dostať kvalitnú zdravotnú starostlivosť ani sa cítiť bezpečne," upozornila Lazorová na dôsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka príčin, na prvom mieste vidí zlé pracovné podmienky sestier, ktoré majú veľa nadčasových hodín, tie im však nie sú preplácané.

Sestry sú často objektom šikany na pracoviskách, bojujú s nedostatkom materiálu a ich povolanie je celkovo neatraktívne. Komora presadzuje posilnenie ich kompetencií, zlepšenie pracovných podmienok a v neposlednom rade aj mzdového ohodnotenia.

Podľa prezidenta Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek Vysoké Tatry Lukáša Koberu, komora opakovane upozorňuje zdravotnícke zariadenia a ich zriaďovateľov na nedodržiavanie predpísaného počtu sestier, ktoré sa majú starať o jednotlivých pacientov. Spätná väzba od nich svedčí o tom, že nie je záujem riešiť tento problém, kritizoval Kobera.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 999
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 670
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 903
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 153
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu