BRATISLAVA. Zásahy elektrickým prúdom, nárazy, zástrely aj otravy hrozia vtáctvu migrujúcemu za teplom. Vedci a ochranári však dokážu prostredníctvom GPS technológie zistiť o sledovaných vtákoch oveľa viac ako len príčiny tragického konca.
„Donedávna sa na zisťovanie migračných trás používalo prevažne len krúžkovanie,“ hovorí Jozef Ridzoň z ochranárskej organizácie SOS BirdLife Slovensko. Nevýhodou bolo, že často dostali len dva body z migrácie a nepoznali zvyšok trasy.
„Nevedeli sme, aké riziká na trase hrozia, ktoré lokality na zimovanie a migráciu využívajú najviac,“ hovorí. GPS technológia vysielačiek znamenala v sledovaní vtáctva revolúciu - prehľad o niekoľkých jedincoch prinesie ochranárom oveľa viac informácií ako celé desaťročia krúžkovania.
Teraz poznajú obľúbené destinácie, zastávky počas cesty a celkovú stratégiu migrácie.

Medzinárodná hanba
„Na príklade našich bocianov, ktoré sme podrobne sledovali, vieme povedať, kde presne niektoré zahynuli,“ hovorí Ridzoň. Spoznali tak miesta, kde sa pytliači, ako aj umiestnenie nebezpečných elektrických vedení v Turecku a Afrike.
Napríklad vedenie v Saudskej Arábii „pokosilo“ za jedno ráno vyše 200 bocianov, identifikované boli po strate signálu GPS. Vďaka jedincom, ktoré prežili, sa podarilo presne určiť lokality, kde najradšej trávia bociany zimu.