Keď Ábel Ravasz nastupoval do Úradu splnomocnenca pre rómske komunity, hovorilo sa o ňom ako o mladom neskúsenom človeku, ktorý navyše ani nie je Róm. Po prvých sto dňoch vo funkcii hovorí, že navštívil všetky obce, kde si Marian Kotleba robí kampaň na konfliktoch medzi Rómami a majoritnými obyvateľmi. Zároveň musel vláde vysvetľovať, čo je vlastne náplňou jeho práce.
Pamätáte si ešte na výrok Roberta Fica, že sociálne dávky treba obmedziť, aby robenie detí nebolo zdrojom príjmov? Aký máte na to názor?
„Takéto vyjadrenia politikov, treba brať ako politické výroky, ktoré to hrajú na verejnú mienku. Sociálne dávky by nemali byť nástrojom, ako trestať ľudí. Takisto by sme si nemali o ľuďoch myslieť, že nedokážu robiť dobré rozhodnutia bez hrozieb štátu. Ten systém by mal byť nastavený tak, aby ľuďom pomáhal a zároveň ich motivoval.“
Tieto výroky sú od vášho nadriadeného.
„Ja nie som v pozícii, aby som komentoval politické výroky. Splnomocnenec je striktne odborná pozícia.“
Stretli ste sa s Ficom a rozprávali sa o týchto témach?
„Zatiaľ som nemal tú možnosť.“
A s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom?
„S ním som sa stretol. Nie sme v úzkom kontakte, ale pozná moje zámery a zatiaľ mi necháva voľnú ruku.“
Ku koncu volebného obdobia sa Kaliňák a váš predchodca začali hádať, kto môže za nedotiahnuté usporiadanie pozemkov a povinné škôlky. Dotiahnete tieto zákony do konca?
„Rozhodol som sa ísť cestou tabula rasa a začať odznova. Trochu ma prekvapilo, že európske projekty neboli pripravené na to, aby sme ich hneď spustili. Takže napríklad terénna sociálna práca už stojí pol roka a prichádzame o jej efekt. Boli aj hádky medzi ministerstvom a úradom splnomocnenca, ale tieto spory sme vyriešili. Celkovo môžem povedať, že máme lepšie vzťahy s ministerstvami. To síce neznamená, že zázračne máme pripravené všetky projekty, ale dali sme schváliť projektový zámer na dva väčšie projekty, ktorými sú terénna sociálna práca a komunitné centrá. V prípade ďalších projektov na tom pracujeme.“

Takže čo ste urobili za prvých sto dní v úrade?
„Moje prvé kroky sú také nulté. Náš úrad nemá v súčasnosti pevnú identitu. Ak by ste sa opýtali bežných ľudí, ale aj politikov a členov vlády, v čom spočíva úloha splnomocnenca, nevedeli by odpovedať. Pracujeme na tom, aby sme rámce úradu lepšie definovali. Musel som úrad trochu reorganizovať, preveriť každý projekt a každú úlohu. Takže úspechy za sto dní neviem ponúknuť, ale niektoré veci sme vedeli posunúť k lepšiemu.“
Čo je teda vaša úloha?
„Treba pochopiť, že naša najdôležitejšia úloha je spolupracovať s ministerstvami na zákonoch. V rómskej integrácii hrá skoro každé ministerstvo nejakú úlohu. V minulosti práve zlá komunikácia spôsobila, že pripomienky úradu neboli často brané do úvahy. Ide o to, aby sme nemuseli vždy všetko formálne pripomienkovať, ale aby pre ministerstvá bolo úplne prirodzené rozprávať sa s nami už pri tvorbe zákonov. Sme poradný orgán vlády, takže ak vláda nebude mať úspechy v rómskej problematike, tak ich nemáme ani my.“
Platí vás vláda. Ste ochotní ministerstvá aj verejne kritizovať, ak vaše námietky nezoberú do úvahy?
„Zatiaľ sú ministerstvá pozitívne prekvapené z toho, aké vzťahy máme a že sa úrad snaží pomáhať pri tvorbe zákonov. Zatiaľ sme konflikty nemali. Keď prídu, tak sa rozhodnem, ako to budem riešiť.“