Bratislava 15. marca (TASR) - Strana občianskeho porozumenia (SOP) i Strana demokratickej ľavice (SDĽ), ktoré v súčasnosti presadzujú model územnosprávneho členenia SR na osem krajov a vyšších územných celkov (VÚC), mali na reformu verejnej správy ešte nedávno odlišný názor.
SOP vo februári 2000 vyslovila súhlas s východiskami koncepcie reformy verejnej správy a presunom kompetencií z miestnej štátnej správy na samosprávu. Člen Republikového predsedníctva SOP Ivan Budiak 1. februára 2000 konštatoval, že strana podporuje symetrický model naznačený v koncepcii, teda rozčlenenie územia na 11+1 krajských úradov a rovnaký počet VÚC.
SDĽ otvorila možnosť revízie navrhovaného počtu VÚC ešte pred schválením koncepcie vo vláde v apríli minulého roku. Ľavicoví demokrati navrhli kopírovanie súčasného počtu krajov, ako aj osem VÚC. Uznesenie, ktorým vláda schválila koncepciu, preto obsahovalo úlohu pre odborný tím vládneho splnomocnenca Viktora Nižňanského vypracovať alternatívny návrh usporiadania samosprávy VÚC. Po posúdení variantov 3+1, 8 a 11+1 bol na základe 14 kritérií regionalizácie ako najvýhodnejší pre samosprávu odporúčaný posledný z nich.
Expert SDĽ pre verejnú správu Vladimír Faič poskytol 2. júna 2000 médiám vyhlásenie, podľa ktorého SDĽ nepodporí symetrický model 12 krajov a 12 VÚC a je ochotná pristúpiť na maximálny počet 3 plus 1 krajov a 8 až 12 VÚC.
Podpredseda SOP Igor Presperín 5. júna 2000 konštatoval, že SOP sa i naďalej drží pôvodnej línie a zastáva symetrický model 11+1 z dielne Nižňanského. "Pokiaľ máme uskutočniť reformu a presunúť kompetencie zo štátnej správy na samosprávu, je dôležité, aby sme toto rozhodnutie odobrili ešte v tomto roku, inak bude reforma ohrozená," povedal. Presperín uviedol, že "SOP je proti asymetrickému modelu reformy verejnej správy", pričom pripomenul, že strana je pripravená podporiť symetrický model koncepcie reformy vládneho splnomocnenca.
Vláda následne 28. júna 2000 na výjazdovom rokovaní v Banskej Bystrici schválila návrh usporiadania samosprávy na 12 VÚC.
Podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy 31. júla 2000 v Košiciach vyhlásil, že asymetrické usporiadanie verejnej správy, v ktorom by existovalo dvanásť VÚC spravovaných samosprávou a štyri kraje vrátane Bratislavy so sídlom príslušného úradu štátnej správy, je pre Slovensko najprijateľnejším modelom.
Po rokovaní sekcie verejnej správy SOP v Ružomberku 22. septembra 2000 zasa Budiak konštatoval, že "SOP nemá dôvod spochybňovať rozhodnutie vlády o počte 12 VÚC. Ak by však počet VÚC mal blokovať celú reformu, je SOP ochotná diskutovať aj o variante osem VÚC, ktoré by kopírovali súčasné kraje. Táto možnosť by však mohla byť otvorená až po zablokovaní vládneho návrhu v parlamente".
Realizáciu reformy bez územnosprávneho členenia navrhla SOP 23. januára 2001. Ako uviedol Budiak, dohoda o územnosprávnom členení je vzhľadom na požiadavku Strany maďarskej koalície (SMK) na vznik tzv. komárňanskej župy v koalícii nepriechodná a jej termín veľmi ťažko odhadnuteľný. "My to chápeme ako záchranu reformy, diskusia o novom územnosprávnom členení, keď sme ešte to posledné poriadne neprehltli, brzdí aj to, čo je dôležité z hľadiska našich integračných snáh," povedal predseda SOP Pavol Hamžík. Republikové predsedníctvo SOP 9. marca podporilo 8 krajov a 8 VÚC. Podľa Hamžíka takýto postoj diktuje súčasná politická realita, keď po odchode SMK od rokovacieho stola a vyhlásení troch poslancov za Slovenskú demokratickú koalíciu, že nepodporia návrh na 12 VÚC, nemá reforma v parlamente potrebné kvórum na jej schválenie. RP SOP zároveň podporilo návrh, aby sa na schválenie reformy hľadala v Národnej rade SR podpora aj u opozičných strán.
SDĽ sa definitívne priklonila na stranu symetrického modelu 8+8 na zasadaní Republikového výboru 10. marca tohto roku. Vo vyhlásení zo zasadania sa uvádza, že strana považovala za racionálny symetrický model štyri kraje a štyri VÚC. "Sme si však vedomí, že tento návrh nemá dostatočnú podporu u rozhodujúcich politických strán. Preto RV SDĽ jednomyseľne podporil jedinú alternatívu, a to symetrické usporiadanie 8 krajov a 8 VÚC," píše sa vo vyhlásení.