BRATISLAVA. Navonok pôsobí súdržne a za šestnásť rokov od vzniku v ňom neboli takmer žiadni vzbúrenci, ktorí by nahlas kritizovali, ako strana funguje. Jediným výrazným kritikom Smeru bol jeho spoluzakladateľ a bývalý poslanec Bohumil Hanzel.
Pomery v Smere v posledných týždňoch kritizujú europoslanci Monika Flašíková-Beňová a Boris Zala. Poukazujú na to, že vedenie strany aj smerovanie sa musia zmeniť, ak nechce dopadnúť ako kedysi najsilnejšia pravicová strana SDKÚ. V marcových voľbách sa zo ziskom necelých sedemtisíc hlasov nedostala do parlamentu.
O slabej komunikácii s vedením hovorí aj bývalý poslanec a stále radový člen Smeru Anton Martvoň. Vedenie ho na volebnú kandidátku už nenasadilo.
"Málo verejných kritikov môže súvisieť aj so spoluzodpovednosťou za nejaké rozhodnutia v Smere," hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. Nedá sa podľa neho vylúčiť, že na odídencov môžu existovať nejaké kompromitujúce materiály.

Hanzel o Ficových sponzoroch
Do parlamentných volieb v roku 2010 išiel Smer z pozície najsilnejšej vládnej strany. Krátko pred voľbami sa však prevalili podozrenia z jeho pochybného financovania. Upozornil na ne spoluzakladateľ Smeru a bývalý poslanec Hanzel.
Z vedenia strany odišiel v roku 2002 a členstva sa vzdal o dva roky neskôr. V tom čase bol jediným opozičným poslancom, ktorý hlasoval za reformné zákony v zdravotníctve.
Kampaň Smeru pred neúspešnými voľbami v roku 2002 podľa Hanzela stála 284 miliónov korún. Tvrdil, že pripravoval stretnutia predsedu Smeru Roberta Fica so sponzormi, ktorí potom do strany naliali mimo oficiálneho účtovníctva desiatky miliónov korún a za to požadovali štátne zákazky a funkcie v strategických podnikoch.
„Fico navyše zháňal peniaze pre stranu aj sám,“ povedal Hanzel pred šiestimi rokmi pre SME.
Dva dni pred voľbami sa objavila aj nahrávka s hlasom podobným Ficovmu, ktorý hovorí, že peniaze pre stranu zohnal „vlastnou hlavou“.
Obvinenia z paralelného financovania Fico označil za výmysly, Hanzela za klamára a politického skrachovanca a nahrávku za podvrh.