Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
BRATISLAVA. Vyšetrovanie týkajúce sa podnikateľa Ladislava Bašternáka zrejme čaká ďalšia výmena prokurátora. Po tom, čo ho menili pri poslaneckom asistentovi Filipovi Rybaničovi, sa tak zrejme stane aj v časti kauzy týkajúcej sa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer).
Prokurátora Vasiľa Špirku z Úradu špeciálnej prokuratúry totiž Národná kriminálna agentúra obvinila z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Na základe toho zrejme príde o prípady, ktoré rieši. Medzi nimi je aj dozorovanie toho, či Kaliňák neporušil zákon pri odkupovaní podielu v spoločnosti B.A.Haus od Bašternáka.
Snahu o stiahnutie Špirku z prípadu avizoval líder OĽaNO Igor Matovič už na pondelkovom proteste pred Bonaparte. Informáciu v utorok potvrdila prokuratúra.
„Vzhľadom na to, že táto vec je v počiatočnom štádiu, môžem povedať len toľko, že bolo začaté trestné stíhanie a bolo vznesené obvinenie za trestný čin zneužívanie právomocí verejného činiteľa," povedal pre Denník N krajský prokurátor v Banskej Bystrici Peter Bedlovič, ktorý prípad dozoruje.
Špirko proti stíhaniu už podal sťažnosť. O tom, či mu prípad odoberú, sa rozhodne po vybavení jeho sťažnosti.
Podľa Matoviča mal Špirko záujem prípad vyšetriť. „Mal som z neho pocit, že nie je zaujatý,“ povedal Matovič.
Dozor vykonáva podľa generálnej prokuratúry Bedlovič na základe opatrenia námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho. Otázky SME o podrobnostiach obvinení voči Špirkovi nechcela generálna ani špeciálna prokuratúra komentovať s tým, že k prípadu sa vyjadruje len Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici.
Podľa tej je Špirko podozrivý z toho, že konal v rozpore s povinnosťami v zákone o prokurátoroch a právnych čakateľoch.
Prokurátor v minulosti dozoroval aj prípad podvodov s daňami podnikateľa Radovana Vargu. Pri nej podľa Matoviča ukázal, že je neoblomný, čo sa v prípade Kaliňáka opakovalo a stal sa nepohodlným.

Po mesiacoch prišla razia
Kým v prípade prokurátora Špirka NAKA koná rýchlo, v samotnej kauze Bašternák ani po mesiacoch veľký posun neurobila.
Po tom, čo vyšetrovanie v minulosti už raz zastavila, začala v obnovenom prípade v apríli trestné stíhanie. Odvtedy však prípad zostal na mŕtvom bode.
Prečo vyšetrovanie trvá tak dlho a kedy by mohlo byť ukončené, polícia v utorok nepovedala. Odpovede na otázky prisľúbila v stredu.
Snahu vyšetriť prípad polícia naposledy prezentovala koncom júna, keď na žiadosť prokurátora urobila raziu v objektoch spojených s Bašternákom. Podnikateľovi vtedy zaisťovala účtovníctvo a bola aj v jeho dome pod Slavínom. Či jej zaistené materiály pomohli, nevedno.
„Vzhľadom na to, že v tejto trestnej veci prebieha vyšetrovanie a vyšetrovateľ vykonáva úkony, nebudeme sa k nej v súčasnosti vyjadrovať,“ povedala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Motívom celého zásahu bolo podľa nej najmä preverenie priebehu daňovej kontroly u Bašternáka a možného korupčného správania sa pracovníčok daňovej kontroly.

Vyšetrujú aj médiá
Kým polícia o pokrokoch vo vyšetrovaní prípadu mlčí, viaceré nové zistenia v kauze sa dostali na verejnosť cez médiá. Tie pomerne podrobne popísali mechanizmus, akým si mal Bašternák uplatniť nadmerné odpočty daní aj to, ako sa malo tutlať vyšetrovanie prípadu.
Podobná séria prepisov nehnuteľností, aká prebehla v bytovom komplexe Five Stars Residence, sa má pritom viazať aj ku komplexu Bonaparte, ktorý taktiež stavala firma Ladislava Bašternáka. Dnes si v Bonaparte prenajíma byt premiér Robert Fico.
Podľa portálu aktuality.sk niektoré nehnuteľnosti v Bonaparte zmenili viackrát nezmyselne vlastníka. V dvoch prípadoch došlo k zmene dokonca dvakrát za dva mesiace, pričom na začiatku aj na konci prevodov bol Bašternák.
Blízko k vplyvnému podnikateľovi majú pritom viacerí politici aj zástupcovia justície. Ako SME upozornilo, v byte, ktorý postavili firmy zo sféry Bašternákovho vplyvu, býva aj podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer). Cenu bytu však Glváč odmieta uviesť.
Prepojenie na Bašternáka sa ukázalo aj pri riešení poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča, ktorý z Tatrabanky vyniesol údaje o prevodoch na účte Roberta Kaliňáka. Jeho prípad pôvodne dozoroval prokurátor Bystrík Pavlovič mladší, ktorý vlastní byt na Tupého ulici v komplexe bytovky, ktorú developoval Bašternák.
V prospech Pavlovičovho otca - takisto prokurátora - bolo zas zriadené záložné právo na byt a nebytový priestor v tom istom komplexe. Byt so záložným právom patril priamo Bašternákovi.
Po tom, čo na tieto väzby upozornila opozícia, presunul generálny prokurátor Rybaničov prípad do Nitry, kde sa ho ujal iný prokurátor.

Inšpekcia už vypočula aj policajta
Blízkosť Bašternáka k špičkám Smeru naznačuje podľa opozície aj jeho nedotknuteľnosť pri kontakte s políciou. Podnikateľ vyviazol bez trestu napríklad pri jazde cez plnú čiaru.
Policajná hliadka ho síce zastavila, no zasahujúcemu policajtovi mal podľa exministra vnútra Daniela Lipšica zavolať jeho nadriadený so slovami, že Bašternák je „náš človek“.
Prípadom sa zaoberala policajná inšpekcia, ktorá je podriadená práve Kaliňákovi. Hoci zasahujúceho policajta najskôr ani nevypočula, prípad uzavrela. Po mediálnom nátlaku sa k nemu opätovne vrátila. Vyšetrovanie však podľa ministerstva vnútra dosiaľ nie je ukončené. Tvrdí však, že tentoraz vypočula všetkých zúčastnených.
„Okrem iných svedkov boli vypočutí aj obaja policajti, ktorí vykonávali služobnú činnosť v súvislosti s priestupkom, teda aj ten, ktorému volal nadriadený. K obsahu jeho výpovede sa v tomto štádiu vyjadrovať bližšie nebudeme,“ odkázal tlačový odbor ministerstva.


Beata
Balogová
