Népszabadság: Rozhádané susedné krajiny nie sú v EÚ vítané
BRATISLAVA 7. januára (SITA) - Prečo Bratislava práve teraz zaujala tvrdý postoj v otázke zákona o zahraničných Maďaroch, má viacero príčin, píše dnešný Népszabadság. Jednou je, že vláda Viktora Orbána začala zjavne neskoro vyjednávať s vládami dotknutých
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
susedných štátov a preto sa dostala do časovej tiesne. Koncom decembra sa snažila nájsť spoločnú reč predovšetkým s Rumunmi. Už to rozhnevalo slovenských nacionalistov, ktorí dúfali, ak Bukurešť bude vzdorovať, aj Bratislava bude môcť realizovať kroky, ktoré znemožnia aplikáciu tohto zákona v praxi, konštatuje denník. Navyše, maďarský premiér a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh koncom minulého roka rokovali iba s Bukurešťou. Zrejme sa príliš spoliehali na premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý ešte pred pol rokom vyhlásil, že sa obe vlády chcú dohodnúť a aj sa dohodnú. V Budapešti zabudli na to, že v rozhádanej bratislavskej vládnej koalícii má najmä v otázkach súvisiacich s Maďarmi názor slovenského premiéra čoraz menšiu váhu, konštatuje maďarský denník. Faktom je, že so Slovenskom sa iba konzultovalo na úrovni expertov a podľa názoru denníka Národná obroda za účasti druhoradých činiteľov, ktorí navyše nemali ani patričnú právomoc. Slovenskí kresťanskí demokrati sú už pripravení zakázať aplikáciu istých ustanovení tohto zákona na Slovensku. Na utorkovej koaličnej rade sa zrejme lídri dvoch ďalších vládnych strán, Strany demokratickej ľavice a Strany občianskeho porozumenia, pripoja k protimaďarským snahám, lebo si od toho sľubujú rast svojich nízkych preferencií. A nepodstatné nie je ani to, že zároveň chcú odstrašiť tých Maďarov na Slovensku, ktorí majú záujem o získanie maďarského preukazu. Aby ich akcia ešte viac zapôsobila chcú v parlamente presadiť prijatie deklarácie, ktorá o istých častiach zákona o zahraničných Maďaroch bude konštatovať, že znamená zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska.
V tomto hluku takmer nepočuť názory hŕstky slovenských verejných činiteľov, ktorí nie sú proti tomuto zákonu, lebo v ňom vidia len niekoľko diskutabilných článkov, o ktorých sa však dá dohodnúť. Uvedomujú si, že rozhádané susedné štáty, ktoré generujú nacionalistické vášne, nie sú vítané v Európskej únii. A zlého džina protimaďarstva by nemali vypustiť z fľaše ani pre volebný úspech, uvádza sa v článku. Nadchádzajúce dni dajú odpoveď na to, koľko slovenských politikov si uvedomuje túto súvislosť, uzatvára Népszabadság.