BRATISLAVA. Slovensko až do minulého roku patrilo medzi krajiny, kde bolo jednoduché dostať sa k lacným kusom znefunkčnených pištolí a pušiek.
Armáda ich vo veľkom rozpredala z vojenských skladov a súkromníci potom iba upravili ich hlaveň, aby nemohli strieľať ostrými. Inak však zbrane vyzerali a správali sa ako pôvodné. A rýchlo sa dali prerobiť opäť na funkčné kusy.
„Slovenské špecifikum sú ostré zbrane upravené na expanzné a problém nastal, keď ľudia zo zahraničia zistili, že sa dajú prerobiť naspäť,“ povedal Ľudovít Miklánek zo Združenia vlastníkov strelných zbraní – Legis Telum.
Napríklad Nemecko by takéto expanzné zbrane voľne nepredávalo. Preto Nemci podľa predajcov radi navštevovali slovenské obchody.
Všetko sa zmenilo s novým zákonom od roku 2015, ktorý núti nových majiteľov prísť si po expanznú zbraň osobne a následne ju registrovať. Vláda zákon upravila po tom, ako sa expanzné zbrane prerobené na ostré našli u teroristov vo Francúzsku.

Koľko zbraní majú Slováci?
Koľko expanzných zbraní je v skutočnosti v obehu, napriek povinnej registrácii polícia nevie povedať. Registrovať sa totiž musia až od polovice roka 2015 a dovtedy si ich človek mohol kúpiť aj cez internet. Stačilo, že bol dospelý a mal občiansky preukaz.