VYSOKÉ TATRY 23. apríla (SITA) – Veterná kalamita z 19. novembra minulého roka nebude mať významný vplyv na klimatickú liečbu vo Vysokých Tatrách. Tvrdí to lekár Dušan Salát, ktorý v oblasti liečby pľúcnych chorôb vo Vysokých Tatrách pôsobí už približne 30 rokov. „Keď začali na území Tatier robiť svoje aktivity doktori Mikuláš Szontágh, Michal Guhr a ostatní, ktorí zakladali klimatickú liečbu, v Tatrách neboli také veľké stromy, ako zničila kalamita,“ uviedol Salát. Vplyv klímy je podľa neho komplexný. „Nie je to len vplyv stromov, ale aj podnebia, teploty, slnečného svitu, vetra, nadmorskej výšky, či iných faktorov,“ doplnil
Liečba a kúpeľníctvo patrí k Vysokým Tatrám tak, ako aj zimné športy, myslí si primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš. „Hlavným nositeľom rozvoja pre Vysoké Tatry zostane cestovný ruch a tým druhým je kúpeľníctvo a liečba,“ uviedol Mokoš. Kúpeľníctvo sa podľa primátora v súčasnosti transformuje na komerčné pozície. Úloha zdravotných poisťovní ide do úzadia a nastupuje trend platených liečebných pobytov. Kúpeľná funkcia Vysokých Tatier však zostane podľa primátora jednou z priorít mesta.
Po desiatich rokoch existencie vo Vysokých Tatrách, ale i na Slovensku, však končí Peľová informačná služba (PIS). „Nie je záujem spoločnosti, aby toto ďalej fungovalo,“ povedal Salát, ktorý PIS na Štrbskom Plese prevádzkoval. Podľa Saláta by PIS mala prejsť pod hygienickú službu, tak ako je to v Českej republike, pretože ide o preventívnu službu pre pacientov a lekárov. Na Slovensku fungovali štyri stanice Peľovej informačnej služby. Stanice PIS sú stále schopné robiť predpovede, ale chýba im dostatok financií, doplnil Salát.
SITA vydá k správe zvukovú správu.