BRATISLAVA. Kde naozaj končia zbrane, ktoré predáva Slovensko do zahraničia? Oficiálne zverejnené informácie a skutočnosť sa pravdepodobne líšia.
Zistenia medzinárodného tímu novinárov o tom, že uplatnenie nachádzajú v rámci konfliktu na Blízkom východe, a to najmä v Sýrii, analytici nevylučujú a považujú za pravdepodobné. Naopak, slovenské úrady ich odmietajú.
Na hromadný vývoz československých zbraní do oblastní nepokojov na Blízkom východe upozornilo České centrum pre investigatívnu žurnalistiku.
Ministerstvo hospodárstva, naopak, tvrdí, že pôvod údajov nepozná, no považuje ho za nedôveryhodný. „Máme poznatky, že organizácia, ktorá môže stáť za týmto zoznamom, publikuje informácie ešte pred výsledkom ich preverovania,“ povedal Michal Dzurjanin z odboru komunikácie rezortu.
Práve ministerstvo hospodárstva pritom povoľuje vývoz zbraní do zahraničia. Len v minulom roku vydalo povolenie na obchodovanie so zbraňami 28 firmám. Do Saudskej Arábie napokon vlani priamo smerovali zbrane či iný vojenský materiál v celkovej hodnote za viac ako 17 miliónov eur, čo tvorí polovicu z celého vývozu vojenského materiálu zo Slovenska v danom roku.
Napríklad aj v roku 2013 štát povolil najväčší vývoz zbraní spomedzi všetkých krajín práve do Saudskej Arábie.
Predošlých desať rokov pritom do Saudskej Arábie nesmerovali zo Slovenska žiadne zbrane. Táto krajina je podľa nemeckej tajnej služby považovaná za zdroj nestability v oblasti.
„Ministerstvo hospodárstva povolilo vývoz zbraní pre Saudskú Arábiu na základe legitímnych dokumentov a vláda Saudskej Arábie ich prevzatie oficiálne potvrdila,“ tvrdí Dzurjanin.
