BRATISLAVA. Pravdepodobnosť individuálneho teroristické útoku je na Slovensku veľmi vysoká, vyhlásil v piatok na tlačovom brífingu premiér Robert Fico.
Odvolal sa pri tom najmä na informácie, ktoré získal počas komunikácie s tajnou službou a bezpečnostnými zložkami. Upozornil, aby verejnosť nebrala tieto informácie ako strašenie.
"Požiadal som riaditeľa SIS, aby využil všetky kapacity na plnenie zákonných povinností," povedal Fico. So šéfom tajnej služby Antonom Šafárikom sa podľa jeho slov stretol aj v piatok ráno,
Práca SIS by sa podľa neho mala zamerať prioritne na spoluprácu so zahraničnými tajnými službami.
Slovensko podľa neho v súčasnosti robí všetky opatrenia, ktoré sú v jeho možnostiach. Premiér spomenul napríklad pomoc SIS pri riešení muža zadržaného v Poľsku s väčším objemom munície spred pár dní.

Slovensko už v marci po teroristických útokoch v Belgicku vyhlásilo druhý, teda zvýšený stupeň teroristického ohrozenia.
Zvýšené riziko útokov Fico naďalej spája najmä s migračnou krízou a prílevom cudzincov do Európy. Tú podľa neho využili individuálni páchatelia útokov na to, aby sa dostali do Európy.
O zlej bezpečnostnej situácii sa Fico podľa vlastných slov rozprával už aj so svojimi zahraničnými kolegami. Vníma aj ich nápady na rôzne riešenia aktuálnej situácie, ako napríklad tému vytvorenia Národnej gardy vo Francúzsku.
Tieto kroky však nepovažuje za najlepšie riešenie situácie. Keďže ide o individuálne útoky, najlepším postupom podľa neho bude práve užšia spolupráca so zahraničnými tajnými službami.

Išlo o prvý brífing premiéra od volieb. Komentoval v ňom aj informácie o tom, že české a slovenské zbrane sa používajú vo vojnových konfliktoch v Sýrii. Hoci licencie na ich odpredaj udeľuje ministerstvo hospodárstva a vláda, o zodpovednosti za podporovanie konfliktu na Blízkom východe hovoriť nechcel.
„Nebuďme pápežskejší ako pápež,“ reagoval. Zbrane sú totiž podľa neho normálny obchodný produkt ako každý iný. „Ak tieto zbrane nepredá Slovensko, predá ich niekto iný,“ vyhlásil.

Beata
Balogová
