BRATISLAVA. Pomoc homosexuálnym párom už na Slovensku sľubovali premiér Robert Fico zo Smeru aj jeho bývalý minister spravodlivosti Tomáš Borec. Najnovšie sa pridala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd.
Možnosť nahliadať do zdravotnej dokumentácie partnera či ľahšie dedenie pre páry rovnakého pohlavia môže sťažiť nesúrodá vládna koalícia.
Minulé volebné obdobie Smer politickú väčšinu nepotreboval, pretože bol vo vláde sám. Napriek tomu sa do čiastkových zmien, ktoré by pomohli homosexuálom, nehrnul.
Žitňanská priznáva, že politická klíma LGBTI komunite stále nepraje. Ministerstvo napriek tomu podľa tlačového odboru považuje za dôležité viesť vecnú diskusiu o právnom uznaní párov rovnakého pohlavia.
„Našou snahou je v tejto situácii vytvoriť také právne podmienky, v ktorých aj ľudia z LGBTI komunity dosiahnu komfort aspoň v konkrétnych životných situáciách." Konkrétne úpravy ministerstvo nespomenulo.

SNS: Nie je to téma dňa
Borec naznačoval, že problematiku upraví pri rekodifikácii Občianskeho zákonníka. Do parlamentných volieb to však neurobil.
Pred minuloročným neúspešným referendom proti manželstvám homosexuálov, ktoré podnietila Aliancia za rodinu, Fico tiež povedal, že je povinnosťou vlády uľahčiť komunite praktické úkony.
Krajiny Únie, ktoré neumožňujú registrované partnerstvá
Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko
Po marcových voľbách sú homosexuáli pravdepodobne ešte o niečo ďalej od sľubovaných zmien. Prípadnú politickú dohodu štyroch vládnych strán môže zablokovať SNS.
„LGBTI nie je téma dňa pre SNS,“ odkázala hovorkyňa strany Zuzana Kohútková.
Najmenšia koaličná strana Sieť je zmenám v zákonoch prístupnejšia. „Bez znalostí podrobností je zbytočné dávať bianko šek, ale v princípe sme pripravení o tom hovoriť,“ povedali z tlačového oddelenia strany.
Smer denníku SME neodpovedal.

Nepoznajú, boja sa
Slovensko patrí k šiestim krajinám z 28 členov Európskej únie, v ktorých stále nie je právna možnosť uzavrieť registrované partnerstvo.
Martin Macko z iniciatívy Inakosť hovorí, že komunita by privítala aj čiastkové zmeny, ako je možnosť dediť po partnerovi, ale právne jednoduchšie by bolo uzákoniť registrované partnerstvá. „Riešil by to jeden komplexný zákon, ktorý by bol aj v línii Európskej únie."
Odďaľovanie riešenia praktických problémov gejov podľa Macka súvisí s tým, ako komunitu vníma verejnosť. Odvoláva sa však na prieskum agentúry Focus, podľa ktorého takmer všetci opýtaní, ktorí poznajú nejakého homosexuála, ich vnímajú priateľsky.
„60 percent ľudí stále gejov nepozná a preto sa ich možno obávajú. Je to pre nás do budúcnosti výzva,“ hovorí. Upozorňuje aj na politickú neochotu riešiť problém či na nedostatok verejných vzorov, napríklad športovcov či hercov, ktorí by priznali svoju homosexualitu.

Česko pripravuje adopcie
Český minister pre ľudské práva Jiří Dientsbier z ČSSD pripravil s tamojším ministerstvom spravodlivosti zmenu zákona o registrovanom partnerstve, podľa ktorej by si jeden z partnerov mohol osvojiť biologické dieťa toho druhého.
Patrik Eichler z tlačového oddelenia jeho ministerstva povedal, že materiál zaradia na rokovanie vlády po prázdninách. „O osvojení by rozhodoval súd vždy s ohľadom na najlepší záujem dieťaťa,“ vysvetľuje Eichler. Dieťa staršie ako 12 rokov by muselo s osvojením súhlasiť. Ak má dieťa v rodnom liste aj druhého rodiča, musel by tiež súhlasiť.
„Dieťa by nebolo v horšom právnom postavení než deti v iných typoch rodín, najmä v manželstve,“ hovorí Eichler.

Beata
Balogová
