Bratislava 23. apríla (TASR) - Republiková rada Strany maďarskej koalície (SMK) dnes vyzvala všetkých straníckych funkcionárov, ktorí figurujú vo zväzkoch bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) ako agenti alebo na vyšších stupňoch, aby sa vzdali svojich funkcií v strane.
Ak nebudú chcieť odstúpiť, SMK vyzvala tie orgány, ktoré ich zvolili, aby ich odvolali. "Zatiaľ podľa našich kontrolných zistení týka sa to troch ľudí," informoval dnes novinárov predseda SMK Béla Bugár. Dvaja už podľa neho rezignovali. Jedným z nich bol europoslanec a zástupca predsedu SMK Árpád Duka-Zólyomi. Ďalší dvaja sa vyskytli na úrovni základnej a okresnej organizácie. SMK podľa Bugára nebude musieť riešiť situáciu zvolaním mimoriadneho kongresu. V súvislosti s prípadným odchodom Duku-Zólyomiho aj z postu poslanca Európskeho parlamentu, Bugár povedal, že nemožno žiadneho poslanca donútiť, aby takýmto spôsobom odišiel. "To je jeho rozhodnutie, samozrejme on s tým počíta, že v budúcnosti už za SMK navrhnutý nebude," poznamenal.
Bývalí spolupracovníci ŠtB sa nemôžu dostať ani na kandidátku SMK pre voľby do vyšších územných celkov. Bugár tiež potvrdil, že pre SMK by bol problém, ak by sa takíto ľudia boli na kandidátke strán, s ktorými pôjde SMK do koalície. "Ak už sme proti seba v úvodzovkách takýto prísni, tak očakávame, že aj koaliční partneri to budú rešpektovať," povedal. SMK by podľa neho minimálne rokovala s partnermi, aby na kandidátnej listine takýto personálny návrh nebol.
V prípade kategórií dôverník alebo kandidát tajnej spolupráce, budú si musieť stranícki funkcionári vyžiadať dokumenty z Ústavu pamäti národa a tie predložiť orgánom, ktoré ich zvolili. "Tie zvážia, či je z týchto dokumentov zrejmé, že vedome spolupracovali s ŠbB," povedal predseda Republikovej rady SMK Zsolt Komlósy. Ak sa spolupráca preukáže, je podľa neho na príslušnom orgáne, ako rozhodne.
Kandidáti na poslancov do VÚC budú musieť tiež deklarovať, že nespolupracujú ani v súčasnosti so žiadnou tajnou službou. Ďalšími kritériami sú členstvo v SMK, bezúhonnosť a požiadavka, aby v prípade zvolenia za poslanca regionálneho parlamentu, nevykonávali ďalšie závažné volené a pracovné funkcie.
SMK ide podľa Bugára do regionálnych volieb v koalícii v Bratislavskom a Košickom kraji. Rokovania o koalícii pokračujú ešte v Trnavskom VÚC. V Nitrianskom a Banskobystrickom VÚC pôjde zrejme SMK do volieb samostatne. "Nie preto, že by sme takto rozhodli, ale preto, lebo taká je vôľa slovenských politických strán. V Nitre sa podľa neho vytvára koalícia proti SMK a v Banskej Bystrici panuje obava, že keby išli strany so SMK, stratili by v slovenských okresoch.
RR SMK tiež odporučila poslancom, aby prípadný návrh opozície na odvolanie ministra školstva Martina Fronca kvôli problémom s maturitou z matematiky nepodporili. "Aj keď nesúhlasíme s konkrétnym krokom pána ministra, si nemôžeme dovoliť takýmto spôsobom zneistiť vládu alebo stabilitu," vyhlásil predseda strany.
SMK podľa neho naďalej zastáva názor, že opakovať maturity z matematiky by sa mali iba na tých školách, kde sa žiaci dostali k správnym výsledkom. Strana však rešpektuje kompetenciu ministra školstva a zobrala na vedomie, že Fronc a KDH prevzali na seba všetky možné dopady tohto rozhodnutia. V tomto prípade podľa neho zlyhal ľudský faktor, pričom tí, ktorí pochybili, už na svojich postoch nie sú.
Bugár pritom odmietol informácie o tom, že podpredseda strany Miklós Duray plánuje podporiť odchod Fronca z vlády. "Pýtali sme sa Duraya, povedal, že to bolo zlé vysvetlené. Samozrejme ani on si nevie predstaviť, že prispejeme k tomu, aby vládna koalícia padla," vyhlásil šéf SMK.