Moderné spoločenské hry môžu rozvíjať logické myslenie, stratégiu, fantáziu, komunikačné schopnosti, čokoľvek, ale úplnou prioritou je zábava, hovorí v rozhovore pre SME PETER ČERNÁK, ktorý hry predáva.
Ako by ste predstavili moderné hry niekomu, kto ich ešte nikdy nevidel? Ľudia možno majú prestavu, čo je pexeso, ktoré hrali pred mnohými rokmi, ale moderné hry sú už niečo celkom iné.
“Keď ide rodina do kina a za film zaplatí zhruba toľko, čo za hru. Len zatiaľ čo film si pozrú raz, hra ich môže zabaviť opakovane a na mnohé hodiny.
„
„Po rokoch mám čoraz silnejší pocit, že úplne najdôležitejšia je priama skúsenosť, zažiť modernú spoločenskú hru, ak ich tak nazveme, pretože tie slová majú v slovenčine v sebe príliš veľa bohatstva. Impulz musí odniekiaľ prísť, buď od kamarátov, rodiny či z podujatí, ktoré robíme. Dôležitý je okamih dôvery, že dobre, tak to skúsim, lebo ti verím. Je to ako s pomarančom, môžem ho opísať, že je to také oranžové, guľaté, keď zahryznete, šťava strieka a je to sladké a trochu aj kyslé a chutné. Keď sa človek zahryzne do mesiačika, je to rovnaké ako s hrami. Sú to hry, ktoré využívajú nielen mechaniku „hodím kocku“, ale majú popreplietané, zaujímavé prístupy či spôsoby, ako získavam veci a suroviny, posúvam niečo, plánujem.“

Práve rozsah tém spoločenských hier je neuveriteľne široký.
„Áno, je, od vesmíru cez hlboký pravek až po techniku či vláčiky. Kedysi majoritu zážitku predstavovalo Človeče, nehnevaj sa, ktoré sa začalo šíriť po prvej svetovej vojne, potom Monopoly, ktoré majú fantastický marketing, no hra sama osebe nie je nositeľom veľkej tvorivosti. Bolo potrebné vymedziť sa: ,Ľudia, prinesieme vám nový zážitok.' Myslím si, že aj preto sa hľadali termíny, ako to celé uchopiť, špeciálne na Slovensku, máme moderné spoločenské hry, ktoré sa po nejakých pokusoch vydavateľov a hráčov uchytili, ale väčšina ľudí ich tak nenazve, povedia stolové hry.“
Pri tom množstve to znie, že si každý nájde niečo, čo ho zaujme.
„Skvelé je, že majú veľmi veľa odpovedí na rozmanité chute a potreby. Pri hrách často spomínam, že môžu rozvíjať logické myslenie, stratégiu, fantáziu, komunikačné schopnosti, čokoľvek, ale úplnou prioritou je zábava. To je to, čo ľudí k nim láka a ťahá a prečo ich hrávajú.“
Bývajú ľudia prekvapení, keď sa do hier zahryznú ako do toho pomaranča?
„Je pre mňa ťažké posúdiť to inak než podľa vlastnej skúsenosti. Ja som bol, mňa očarili. Dovnútra ľudí nevidím, no keď vyskúšajú hry, z následných reakcií sa dá veľa vyčítať. Hlavne úvod je najdôležitejší, aby sa podarilo nájsť niečo, z čoho môžu mať pekný zážitok, a tak sa začnú hrávať, hrávať, hrávať, otvoria sa a hľadajú to, čo ich baví.“
