BRATISLAVA. Človek v ohrození (ČvO) naďalej pomáha ľudom na úteku. Na severe Grécka sa v spolupráci s Člověkom v tísni a za významnej pomoci dobrovoľníkov aktuálne snaží zaangažovať komunity utečencov do aktivít v táboroch, agentúru SITA o tom informovala mediálna koordinátorka ČvO Stanislava Harkotová. Podľa humanitárnej pracovníčky Človeka v ohrození v Grécku Márie Radvákovej je v krajine momentálne približne 40 utečeneckých táborov a len v oblasti severného Grécka, kde pôsobí, je ich 23. Grécke úrady by podľa občianskeho združenia ČvO, ktoré sa medzi iným špecializuje na humanitárnu pomoc, mali v blízkej budúcnosti vydať oficiálny dokument o tom, ktoré tábory sa budú rušiť, ktoré premiestňovať a ktoré rozširovať s dôrazom na zmenšenie ich počtu pre zefektívnenie pomoci a koordinácie.
Podľa údajov Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) žije v Grécku viac ako 15,5 tisíca žiadateľov o azyl, ktorým úrady vydali dočasné ročné povolenie legálne zotrvať na gréckom území, uvádza ČvO.
Najväčšou výzvou pre pracovníkov ČvO sú prípadné zmeny umiestnenia táborov. "Ale robíme všetky aktivity tak, aby boli prenosné do prípadnej novej lokality, výzvou je aj nedostatočná a nutrične nekvalitná strava podávaná v táboroch, čo spôsobuje nespokojnosť," cituje tlačová správa humanitárnej pracovníčky Človeka v ohrození (ČvO) v Grécku Máriu Radvákovú. Namáhavý je tiež podľa jej slov prístup rýchlej zdravotníckej pomoci, keďže medicínska pomoc poskytovaná na mieste často nestačí a sanitkám trvá pomerne dlho pokiaľ sa dostavia na miesto. "V poslednom čase sa objavil aj bezpečnostný problém prenikania pašerákov a predajcov drog do táborov," tvrdí Radváková.
Jednou z činností, ktorým sa ČvO v Grécku venuje v spolupráci s dobrovoľníkmi, je založenie a riadenie komunitného a kultúrneho centra v utečeneckých táboroch Sinatex a Chalkero. V aktivitách sa snaží podporovať utečencov činnosťami, ktoré vedú k ich aktivite a sebaorganizácii. Kultúrne centrum by malo pre deti, mládež a dospelých zabezpečiť jazykové kurzy, kurzy hudby, tanca či šitia. V táboroch totiž existuje veľký potenciál využiť odborné zázemie dospelých a podobné aktivity majú pozitívny vplyv aj na psychiku ich obyvateľov. Medzi utečencami je mnoho učiteľov, krajčírov či tanečníkov, ktorí hovoria jazykom tej ktorej komunity. Aktivity ČvO by zároveň mali smerovať k tomu, aby sa deti utečencov pripravili na prípadnú školskú dochádzku v Grécku. Navyše, v tábore Chalkero sa mimovládna organizácia usiluje o rozvoj mobilných záhrad. Do záhradkárskych prác sa plánuje pustiť spolu s gréckymi agronómami z permakultúrnej komunity (t.j komunity, ktorá sa venuje rozvoju poľnohospodárstva schopného fungovať bez zásahov), pretože vedia, čo je pre tunajšie prírodné prostredie najlepšie. Rovnako tak ČvO pripravuje aktivity na zlepšenie hygieny v utečeneckých táboroch. ČvO pokračuje aj v podpore dobrovoľníckych činností. Aktuálne pomáha pri prevencii pred komármi a uhryznutiami hadmi.
Mimovládna organizácia Človek v ohrození pôsobí na Balkáne už od októbra minulého roka. Humanitárnu pomoc a asistenciu pri jej distribúcii najskôr zabezpečovala na maďarsko-srbských hraniciach. Po zatvorení maďarských hraníc pomoc presmerovala k hraničnému prechodu Srbska s Chorvátskom Babska-Berkasovo a k srbskému mestečku Šíd, kde pôsobil jej mobilný humanitárny tím. Od februára tohto roka humanitárnu pomoc zabezpečovala aj na gréckom ostrove Lesbos, kde sa okrem iného podieľala na odstraňovaní záchranných viest zo skalnatého pobrežia, ktoré mohli na útesy naviesť člny s ľuďmi pokúšajúcimi sa prejsť morskú trasu do Európskej únie. Po vzniku urgentnej situácie pri macedónskych hraniciach sa tím presunul do provizórneho tábora v gréckom Idomeni, dodáva sa v tlačovej správe. Viac o aktivitách občianskeho združenia Človek v ohrození možno nájsť na jeho webstránke http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/.