BRATISLAVA. Slovenskom sa v nedeľu popoludní a podvečer prehnali silné búrky. Problémy narobili na viacerých miestach.

Zatopené Komárno
Niekoľko desiatok hasičov zasahovalo v Komárne a okolí. Silný prívalový dážď tu zatopil mnohé cestné komunikácie, podchody, pivnice, dvory rodinných domov a záhrady. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.
Hasiči podľa nej prijali za jednu hodinu na tiesňovú linku viac ako 200 volaní od občanov. "V postihnutých oblastiach zasahujú všetky hasičské stanice z Nitrianskeho kraja a dobrovoľní hasiči z Komárna a Hurbanova, ktorí vykonávajú odčerpávacie práce," uviedla Farkasová. Riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Komárne zriadil v meste riadiaci štáb.
Najviac práce mali hasiči v mestskej časti Nová Stráž, kde zasahuje 30 profesionálnych a 20 dobrovoľných hasičov. S takmer 15 čerpadlami odčerpávajú zatopené miesta, doplnila informáciu o pokračujúcich odčerpávacích prácach Farkasová.
Silná búrka zasiahla mesto okolo 12.30 h a odznela zhruba po dvoch hodinách. Počas prudkého lejaka spadlo 80 až 100 milimetrov zrážok. Sprevádzalo ho krupobitie s priemerom krúp do dvoch centimetrov, ktoré upchali kanalizáciu a voda nemala kam odtekať. Búrka bola sprevádzaná silným nárazovým vetrom, ktorý v meste vyvracal stromy.
„V týchto chvíľach hasiči odstraňujú v meste popadané stromy, ktoré spadli aj na elektrické vedenie, a odčerpávajú vodu na viacerých miestach,“ potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Michal Varga.
Problémy aj na Záhorí
Silná búrka narobila problémy aj v okresoch Malacky, Senica a Skalica, kde po jej následkoch zasahuje niekoľko desiatok hasičov.
Situáciu komplikujú najmä popadané stromy, ktoré zablokovali dopravu aj na diaľnici D2 na 13 km v oboch smeroch.
Ako ďalej informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, hasiči zasahujú aj v obci Sekule, kde silný vietor odfúkol do jazera dva karavany. V oboch prípadoch to bolo bez zranení. Počet výjazdov hasičov stále pribúda.

Búrka v Košiciach vyvracala stromy
V Košiciach okolo šestnástej hodiny dosahoval vietor v nárazoch 16 metrov za sekundu.
„Spadol okolo tretej popoludní. Nefúkalo dlho, ale o to silnejšie,“ povedal pre košický Korzár čitateľ, ktorý nafotil vyvrátený strom pri odchode z kúpaliska Červená hviezda.
Strom pri páde poškodil zadné okná dvoch áut.
Spadnutý strom odrezal aj cestu na Bukovec. „Spadol meter pred nami. Našťastie išli za nami chlapi, ktorí mali sekeru a zlikvidovali sme ho spoločnými silami,“ popísala Košičanka, ktorá išla z Bukovca.
Výstrahy
Okres Komárno je jedným z viacerých okresov na Slovensku, pre ktoré v súčasnosti platí hydrologická výstraha 2. stupňa, ktorú vydal Slovenský hydrometeorologický ústav. Tretí najvyšší stupeň výstrahy pred búrkami platí aj pre okresy Banská Bystrica, Turčianske Teplice a Žiar nad Hronom.
V trojici okresov môže počas ojedinele sa vyskytujúcich búrok s krúpami napršať 50 až 90 milimetrov zrážok a vietor tu môže v nárazoch dosiahnuť 90 až 130 kilometrov za hodinu. SHMÚ vydal v tejto súvislosti aj hydrologickú výstrahu pred prívalovou povodňou. Pre okresy Turčianske Teplice a Žiar nad Hronom platí zvýšený druhý stupeň.
Silnejšie búrky meteorológovia predpokladajú aj na ďalších miestach. Pre okresy Martin, Ružomberok, Prievidza, Žarnovica, Banská Štiavnica, Zvolen, Brezno, Rožňava, Rimavská Sobota, Poltár, Revúca a Komárno platí už výstraha druhého stupňa. Pre posledné dva menované okresy platí aj zvýšená hydrologická výstraha.
Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred možnou prívalovou povodňou v južnej časti okresu Nové Zámky a v okrese Komárno.

Beata
Balogová
