BRATISLAVA. Organizácia ministerstva školstva Štátny inštitút odborného vzdelávania bude na približne 280 stredných odborných školách uskutočňovať nasledujúce štyri školské roky národný projekt s názvom Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy.
Primárnym výstupom projektu bude zvýšenie záujmu žiakov o vstup do odborného vzdelávania. Informovalo o tom ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke.
Národný projekt budú spolufinancovať z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu v rámci prioritnej osi Vzdelávanie operačného programu Ľudské zdroje.
Prínosom projektu bude plošná implementácia systému duálneho vzdelávania do všetkých vhodných učebných a študijných odborov, prehĺbenie prepojenia vzťahu zamestnávateľ – stredná škola – žiak či vytvorenie jednotného informačného prostredia pre systém duálneho vzdelávania.
"Významnú úlohu bude v projekte zohrávať zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy, ako aj príprava inštruktorov i pedagógov, vrátane majstrov odborného výcviku. K dosiahnutiu tohto komplexného cieľa prispeje úzka spolupráca so stavovskými a profesijnými organizáciami, zamestnávateľmi, vyššími územnými celkami, základnými a strednými odbornými školami, žiakmi či rodičmi," informuje ministerstvo školstva s tým, že rezort považuje odborné vzdelávanie za kľúčový segment vzdelávania, ktorý pripravuje študentov stredných odborných škôl priamo pre potreby trhu práce.
Fond na podporu vzdelávania nemá financie
BRATISLAVA. Fondu na podporu vzdelávania (FNPV) hrozí nedostatok finančných prostriedkov. Ministerstvo školstva preto pripravuje zmeny v zákone o FNPV. Upraviť sa má viaczdrojové financovanie a podmienky na poskytovanie pôžičiek. Novela zákona by sa mala do legislatívneho procesu dostať v priebehu augusta.
"Základným problémom fondu pri poskytovaní pôžičiek je nedostatok finančných prostriedkov, čo sa prejavuje aj tým, že fond dokázal v akademických/školských rokoch 2013/2014 a 2014/2015 uspokojiť len necelých 60 percent žiadateľov," uvádza ministerstvo školstva v predbežnej informácii k novele zákona.
Nedostatok finančných prostriedkov podľa neho negatívne ovplyvňuje napríklad dlhodobý neúmerný pokles výnosov štátnych dlhopisov s desaťročnou splatnosťou, podľa ktorých sa stanovuje výška úročenia poskytovaných pôžičiek. Taktiež zákaz zhodnocovania voľných finančných prostriedkov fondu v komerčných bankách či nemožnosť od júna 2013 vyberať poplatky za vedenie a správu pôžičkových účtov.
Hlavnou činnosťou FNPV je poskytovanie pôžičiek študentom vysokých škôl, pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom škôl a študentom doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia. Fond od svojho vzniku v roku 2013 poskytol pôžičky viac ako 4200 študentom a pedagógom.