BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Karol Mitrík spoločne s komisárkou pre deti Vierou Tomanovou podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci.
Bezodkladné kontaktovanie
To nadväzuje na predošlý dialóg o spolupráci nielen pri definovaní rizík v oblasti práv detí, ale aj pri vyhodnotení štúdie a modelovaní prierezovej kontroly takmer troch desiatok detských domovov po celom Slovensku, ktorú NKÚ SR plánuje realizovať v roku 2017.
Obe strany budú spolupracovať pri riešení prípadov kontroly v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí, navzájom si postupovať podnety na ďalšie riešenie vo veciach, v ktorých sú úrady oprávnené konať.
Ak budú počas kontrol zistené závažné porušenia zákona, NKÚ SR nebude čakať až do ukončenia kontroly, bezodkladne kontaktuje nielen komisárku, ale aj Policajný zbor, Národnú kriminálnu agentúru a poskytne všetky potrebné informácie.
V prípade potreby Úrad komisára pre deti zabezpečí školenia zamestnancov NKÚ SR v oblasti ochrany práv detí, pri kontrolách najvyššej kontrolnej inštitúcie poskytne odbornú spoluprácu a konzultácie.
Násilie páchané na deťoch
NKÚ SR medzičasom spustil kontrolu v oblasti hospodárenia a vykonávania sociálnoprávnej ochrany detí v detských domovoch.
Pri danej aktivite spolupracuje nielen s Úradom komisára pre deti, ale aj s Trnavskou univerzitou, Fakultou zdravotníctva a sociálnej práce. Predstavitelia oboch úradov sa zhodli na tom, že výsledkom kontroly má byť návrh systémových opatrení, legislatívnych zmien, ktoré postavia práva dieťaťa na prvé miesto a zvýšia právomoci, kompetencie sociálnych pracovníkov, detských kurátorov pri ochrane práv mladej generácie.
NKÚ SR v rámci rizikovej analýzy identifikoval fakt, že si detské domovy často neplnia alebo len formálne plnia svoju funkciu. To sa následne premieta do podozrení z nedostatočného poskytovania starostlivosti maloletým deťom, čo sa v konečnom dôsledku odráža pri prejavoch násilia, sociálneho zanedbávania či šírení sociálno-patologických javov.
Štúdia UNICEFu potvrdzuje, že práve detské domovy či reedukačné zariadenia sú najčastejším prostredím, kde sa môže spoločnosť stretávať s rôznymi formami násilia páchaného na deťoch.