BRATISLAVA. Igor Matovič v tričku Fico chráni zlodejov, niekoľkohodinové vystúpenia poslancov alebo obyčajné telefonovanie môže byť v parlamente čoskoro minulosťou. Zmeny v rokovacom poriadku chce presadiť jeho šéf Andrej Danko z SNS.
Obmedzeniami, ktoré plánuje zaviesť aj pre opozíciu, nadväzuje na svojich predchodcov za HDZS Ivana Gašparoviča a Smer Pavla Pašku. Kým bývalí šéfovia parlamentu prevalcovali opozíciu najmä mocensky, Danko si chce nechať obmedzenia schváliť koaličnou väčšinou.

Poslanci by mali mať obmedzený čas na vystúpenia v rozprave. Navrhuje tiež zákaz nápojov, jedla a mobilných telefónov v rokovacej sále. V súčasnosti sú časovo obmedzené len faktické poznámky na vystúpenia predrečníkov, na ktoré majú poslanci dve minúty.
„Ohlasované obmedzenia sú v rozpore s duchom parlamentnej demokracie,“ upozorňuje politológ Grigorij Mesežnikov. Vidí za tým snahu vládnej koalície sťažiť situáciu pre opozíciu, ktorá upozorňovala v posledných mesiacoch v pléne na kauzu Bašternák.

Danko odkazuje na „deštruizmus“
Danko ohlásil zmeny v rokovacom poriadku po posledných vystúpeniach opozičných poslancov, najmä Igora Matoviča z OľaNO, ktorý na rokovania opakovane chodil v tričku Fico chráni zlodejov alebo používal v pléne veľkorozmerné transparenty.
„Aby som uviedol ešte raz skutočnosti o priebehu národnej schôdzi, na ktorej Matovič ukazuje, že mu ide egocentricky o individualizmus, kde poslankyňa si otvára horalku, to už je skutočne absolútny deštruizmus, ktorý deštruuje tento štát,“ vyhlásil Danko.
