SME

Odborník na zbrane: Smernica EK iba bezpečnostnú situáciu zhorší

Terorista podľa Lukáša Hrnčiarika nebude rešpektovať zákon a nariadenia o obmedzení.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Veronika Janušková)

BRATISLAVA. Smernica Európskej komisie na obmedzenie držby či vlastníctva zbraní určite neprinesie zvýšenie bezpečnosti občanov EÚ. Práve naopak, iba celú situáciu zhorší. Domnieva sa odborník na zbrane a predajca zbraní Lukáš Hrnčiarik.

"Po stupňujúcich sa teroristických útokoch sa napätie a následná nenávisť voči všetkým migrantom zhorší natoľko, že bezbranný ľud by mohol chcieť vziať spravodlivosť do vlastných rúk a to by bol pre EÚ a jej obyvateľov ten najhorší scenár. Mali by sme, naopak, dať väčšiu slobodu vlastníctvu zraní a k teoretickej skúške, ktorá je, samozrejme, potrebná, pridať aj skúšku praktickú o bezpečnom zaobchádzaní so zbraňou," zdôraznil Hrnčiarik.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Polícia opäť do ulíc vytiahla samopaly Čítajte 

Terorista ich nebude rešpektovať

Podľa jeho ďalších slov "terorista alebo iný kriminálnik, ktorý sa rozhodne uskutočniť prepad alebo inú trestnú činnosť so zbraňou, nebude rešpektovať zákon a nariadenie o obmedzení držby danej zbrane".

"On sa už samotným skutkom dopúšťa horšej trestnej činnosti, ako je samotné nedovolené ozbrojovanie," pokračoval Hrnčiarik.

"Osoby, ktoré si naivne myslia, že na bezpečnosť je tu polícia či iné bezpečnostné zložky, sa tak úplne nemýlia, ale tie nemôžu a ani nikdy nebudú všade. Polícia zodpovedá za skutok, ktorý nastal, nie za ten, ktorý nastane, to by museli vidieť do budúcnosti každého z nás a to predsa nejde. Tí, ktorí sa slepo spoliehajú na políciu, by si mali uvedomiť, že aj policajt má vlastnú rodinu a je len človek," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

"V prvom rade by sa pravdepodobne snažil zo všetkých síl ochrániť tú jeho a nie rodinu cudzieho človeka. Zabrániť sa dá len veľmi malému počtu pripravovaných útokov a sú to zväčša len tie najväčšie a najdlhšie plánované útoky. Dopredu odhaliť spontánne útoky jednotlivcov alebo maličkých skupiniek je prakticky nemožné. EÚ by sa mala skôr zamerať na to, aby sme my, pôvodní obyvatelia, mali väčšie práva sa brániť ešte pred príchodom polície a nie ich obmedzovať," povedal Hrčiarik z bratislavskej spoločnosti Puškárstvo Hermes.

Prečítajte si tiež: Koľko zbraní je na Slovensku? Polícia nevie presné čísla Čítajte 

Zamerané na ochranu

"Európska komisia predstavila v novembri 2015 návrh opatrení, ktoré by mali sprísniť nadobúdanie a držbu najnebezpečnejších druhov strelných zbraní. Návrhy tiež smerujú k nastaveniu minimálneho štandardu pre deaktiváciu strelných zbraní. Návrhy, ktoré komisia predstavila, sú zamerané na ochranu občanov pred terorizmom a inými druhmi útokov s použitím strelnej zbrane," zareagoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov "Európska komisia tiež navrhla zákaz držby nebezpečných poloautomatických zbraní útočného typu, akými sú napríklad AK-47 alebo AR-15".

"Pozícia komisie vo vzťahu k týmto typom zbraní je jednoznačná - automatické a poloautomatické zbrane určené na vojenské účely patria do rúk výlučne ozbrojeným silám. Chrániť život a majetok si môžeme aj bez toho, aby sme museli nevyhnutne vlastniť Kalašnikov alebo inú útočnú zbraň vojenského typu. Smernica sa, naopak, nedotkne poľovníkov, športových strelcov alebo zberateľov zbraní. Rovnako nie je namierená voči bezúhonným držiteľom legálnych zbraní nevojenského typu," objasnil Králik.

"Návrhy komisie sa opierajú nielen o skúsenosti s doterajším uplatňovaním smernice o strelných zbraniach, ale aj o viaceré odborné štúdie. Tieto správy upozorňujú na to, že riziká spojené so strelnými zbraňami nemožno obmedziť len na terorizmus. Nemôžeme ignorovať to, že legálne zbrane sa použili nielen pri teroristických útokoch, ale aj pri ďalších tragických udalostiach, ako sú streľby v školách, rockových koncertoch alebo v mládežníckych táboroch," hovorí Králik.

SkryťVypnúť reklamu

"Navyše v poslednej dekáde bolo v Európe spáchaných 10-tisíc vrážd s použitím strelnej zbrane. V niektorých krajinách bola väčšina z nich spáchaná s použitím legálnej zbrane. Analýzy tiež poukazujú na riziko konverzie poloautomatických zbraní na automatické zbrane. Aj nedávne prípady útokov poukazujú na mimoriadne nebezpečný účinok automatických a poloautomatických zbraní použitých na verejnosti," uzavrel Králik.

Terorizmus

Súvisiace témy: Európska komisia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 465
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 572
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 713
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 635
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 577
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 255
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu