„Šanca vidieť medveďa na tomto svahu je okolo 99,5 percenta. Chodia sem zvyčajne na čučoriedky,“ hovorí ochranár prírody Erik Baláž, ktorý s nimi tri roky doslova žil, aby o nich natočil film a napísal knihu.
V posledných rokoch si v turizme hľadá svoje miesto aj pozorovanie medveďov a vtákov. Na Slovensku máme pre to dobré podmienky, no stále chýba jedno - dobrá propagácia.

‘Medvede zabijaci’
„Je to nebezpečné. Nie kvôli medveďom, ale kvôli tomu, že sa môžeme šmyknúť a zraniť sa pri páde do potoka,“ hovorí Baláž, známy svojím filmom Strážca divočiny a knihou Posledná
Pozorovanie zvierat
pevnosť, ktoré opisujú jeho skúsenosti s pozorovaním medveďov.
Podľa Baláža za ostatných 30 rokov v divokej prírode Vysokých Tatier zahynulo viac ako 500 ľudí, no žiadneho z nich nezabil medveď.
Súhlasí s ním aj správca Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš a dodáva, že nemáme žiadny zaznamenaný prípad, kedy by medveď napadol turistu.
„Turistom v prvom rade ako človek z praxe odporúčam nevšímať si médiami pretriasané prípady, v ktorých došlo k nejakým stretom človeka s medveďom,“ povedal Kalaš. Drvivá väčšina napadnutí sa týkala poľovníkov a ľudí pracujúcich v lesoch, prípadne zberačov lesných plodov.
Ideálne podmienky pre pozorovanie medveďov

Podľa Kalaša sú najlepšie podmienky pre pozorovanie medveďov v Malej a Veľkej Fatre, vo Vysokých aj Nízkych Tatrách či na Poľane, kde je šanca vidieť ich omnoho vyššia ako v iných častiach našej krajiny a Európy.
Vo veľkej časti západnej Európy medvede vyhynuli už pred niekoľkými storočiami. Na Slovensku môžeme túto atrakciu ponúkať aj zahraničným turistom.
„Samozrejme, úspech do značnej miery závisí od prítomnosti miestnych odborníkov,“ hovorí Kalaš.
Rovnaký názor majú aj v cestovnej kancelárii zameranej na pozorovanie zvierat v prírode Watching.sk, ktorá začala najskôr s ponukou pozorovania vtáctva, no neskôr pridala aj pozorovanie medveďov a jeleňov. Agentúre sa na jej prvé pozorovanie medveďov podarilo prilákať 18 turistov.