„Muži, ženy, manželské páry na dôchodku alebo aj celé rodiny zo zahraničia prichádzajú do archívov, nakoľko spájajú bádanie po koreňoch s návštevou predošetkým tých regiónov, kde sa ich predkovia narodili,“ povedala Jana Schullerová zo Štátneho archívu v Bratislave.
Vyhľadávanie v niektorých dokumentoch je zatiaľ možné iba na základe osobnej návštevy. V každom archíve sa nájdu zamestnanci, ktorí vedia pomôcť s vyhľadávaním domácim aj zahraničným návštevníkom. Materiály sú dostupné na mikrofilmoch v študovni archívu. Hľadanie predkov je náročné, no môžete pri ňom objaviť množstvo pozoruhodných informácií.
„Zistil som, že moji rodičia sú vzdialení pokrvní príbuzní, o čom predtým nikto z rodiny nevedel,“ uviedol Peter Brindza, genealóg a absolvent Katedry archívnictva a pomocných vied historických Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

Ako si poradiť s prekážkami
Podľa odborníkov by sa mal genealogický výskum začať vždy doma. Prvým krokom je pýtať sa všetkých príbuzných na históriu rodiny, uistiť sa, kde presne predkovia žili a zozbierať všetky dostupné rodinné dokumenty.
Hľadanie predkov
Kto sa neuspokojí s informáciami od príbuzných, môže pokračovať v bádaní na matričných úradoch, v krajských archívoch a následne v štátnom archíve, kde sa uchovávajú záznamy zo 16. - 19. storočia. Treba sa pripraviť na to, že staršie dokumenty môžu byť v jazykoch ako maďarčina, nemčina či latinčina.
Niekedy sa môže stať, že aj samotní zamestnanci archívu nebudú vedieť pomôcť. „Mal som skúsenosť, že zamestnankyňa archívu mala problém interpretovať záznamy zapísané v maďarskom jazyku,“ povedal Brindza. „Nemal by to však byť pre ňu problém, nakoľko zamestnanci prechádzajú profesionálnym tréningom zameraným na tieto oblasti.“
Podľa Petra Brindzu genealogický výskum najčastejšie komplikuje nedostatok informácií na internetových stránkach jednotlivých inštitúcií a pre laika ťažko prehľadný systém uchovávania dokumentov. Aby bádatelia predišli komplikáciam, odporúča im kontaktovať archívy a dohodnúť si návštevu vopred.
Jana Schullerová dodáva, že tí, čo sa rozhodnú využiť služby profesionálneho genealóga, aby výskum urobil za nich, mu musia poslať kópie všetkých rodinných dokumentov.
Na záver upozorňuje, že ľudia musia rátať s obmedzeniami genealogického výskumu. Nie vždy sa podarí nájsť všetkých príbuzných.

Vlastný výskum
Vlado Petrovič, profesionálny genealóg, odporúča možnosť využiť International genealogical index (medzinárodný genealogický index), ktorý obsahuje záznamy o stovkách miliónov zosnulých osôb z celého sveta.
Zdigitalizovali ich dobrovoľníci z cirkvi Ježiša Krista svätých neskorších dní, nazývaní tiež mormoni, a obsahujú aj rozsiahle záznamy z našich území.